NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Mats Jonsson och Johnny Johansson kunde fira ännu en totalseger i SM sammanhang.

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Robin Friberg laddade hårt, tar segern i för helgen tätaste klassen.

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Leif Peterson och Toni Sundqvist kunde säkra SM guldet i Linköping.

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Mattias Aidelsson laddade hårt, tog segern i otrimmat 2wd.
Spännande SM kamper in till mål i East Sweden Rally.

Mest morgonpigga i East Sweden Rallys andra dag var två Ford Fiesta R5, M-Sports senaste skapelse toppade dubbelt när Ringtorp sträckan gick en andra vända, den var fredagens enda "riktiga" sträcka. Norske Frank Tore Larsen öppnade bäst under lördagen, tog det lite försiktigt under fredagen, tog nu sträcksegern tre tiondelar före Per-Arne Sääv, gårdagens överraskning - Kjell Sandberg var trea. För Kjell slutade dock färden på sträckan efter med en avåkning.
Sääv, Mats Jonsson och de båda grupp N åkarna Robin Friberg och Mikael Lindqvist tog var sina sträcksegrar innan ekipagen tog välbehövlig service - det hade då kostat på material. Till service kom aldrig Sääv för egen maskin, med slagen front och trasig kylare på sin hyrda R5:a var det färdigkört. Frank-Tore hade också han problem, en allt för vild landning efter ett sprätt slog sönder bromsarna bak, in till service kom man efter ett par långsamma sträckor för byte och där efter attack för att åter komma in i tempot innan det var dags för hemfärd och uppladdning för NM avslutningen - det Norska ekipaget ledde totalt när bromsproblemen anlände - de drog också med sig en punktering under avslutande långsträckan.
- Vilka häftiga vägar, det svänger, hoppar och far, ett kanon bra arrangemang på jättefina vägar menade co-driver Torstein Eriksen som var nöjd med tävlingen även om de själva jagade segern.

Jerker stressade?
Mats Jonsson såg ut att gå för seger efter service, hade 10 sekunds ledning inför avslutningen, närmast i klassen var Jerker Axelsson som var 20 sekunder bakom men samtidigt hade god marginal bakåt för säkrat SM guld till Trollhättan. På servicen såg det ut att vara febril aktivitet i teamet på samtliga plan, men nedmonterade bromsar verkade det krångla.
För Jonsson och Johnny Johansson höll sig såväl nerver som bil hela vägen tillbaka till mål - för Trollhätteåkaren Axelsson gick det sämre. Chansen att komma till Uppsala som klar mästare grusades med att sätta sig i diket, en kostsam avåkning för Jerker som till helgen kom i en Mitsubishi Lancer EVO X R4 efter tekniska problem med sin Subaru.
Mats tar segern 13,2 sekund totalt, i klassen var marginalen närmare tre minuter för Johan Rudengren och Joacim Längberg, de båda fick en tät kamp sedan Rudegren punkterat på avslutningen.

Jämnaste klasen i helgen - otrimmat 4wd.
I den otrimmade 4wd klassen är det Robin Friberg som slutligen vinner fighten, Dalaföraren jagade Jan-Erik Folkesson som slog till med kanontid på fredagsetappen, med en sträcka kvar hade Robin avancerat förbi. Men det var Östgöten Mikael Lindqvist som med bred marginal var snabbast på avslutningen, en klass som sett att vara på utgående blommade i helgen upp, det har varit benhård - 4,3 sekunder skiljde de tre snabbaste. Lindqvist fick nöja sig med tredjeplatsen som kanske var en seger i sig efter en vådlig dikesåkning ett par sträckor från mål som kunde slutat illa. Folkesson går upp i ensam SM topp efter sin andraplats, var bara 1,4 sekund bakom vinnaren, konkurrenten i SM, Niklas Hägg föll bort med tekniska problem.
Robin sken med solen i Linköping, äntligen höll det hela vägen och segern kunde säkras, Ludvikaföraren ihop med Stefan Gustavsson stod överst på pallen efter ett struligt SM år.
- Det är åter så otroligt jämt i den här klassen, man måste hålla i hela tiden, annars tappar man direkt mot de andra säger Robin nöjt. Snart ska man också inleda testerna med nästa års bil, men någon tävlingsstart i år lär det knappast bli menade co-drivern med den nya bilen som står i garaget - då blir det både klass och märkesbyte.

Henriksson till skogs - SM guldet till Peterson.
Victor Henriksson gjorde "comeback" med besked i vintras, toppade SM och många trodde guldet skulle hamna i Nynäshamn när hösten stod för dörren. Victor öppnade också helgens tävling bäst, ledde efter fredagens sträckor men redan på lördagens första sträcka bar det ordentligt till skogs. Vad som sägs ha varit en vattenflaska under bromspedalen slutade med en rullning och ordentligt tilltygad bil, det blir många tråkiga timmar i garaget för teamet. Efter motorproblemen i Hässleholm jagade Victor seger för att hålla SM kampen till sin för del, men nu gällde det att hoppas på andras missöde för att ha en chans på ädlaste valör.
Martin Berglund tog över ledningen, hade den någon sträcka innan Leif Peterson övertog kommandot, när så Berglund gick på sten under ss6 var det färdigåkt. Leif kunde gå till servicevila med 8,2 sekunder till Johan Holmberg, där på Västgötarna Mikael Ericsson och Philip Haag som alla hade slagläge. För Mikaels del slutade tävlingen i diket, Holmberg kämpade tappert men åt Göteborgsexpressen gick inget att göra - Leif och Toni Sundqvist tar sitt fjärde SM guld när de når Linköping. Aningen förvånade och fundersamma innan också de själva kunde räkna och konstatera, guldet är i hamn. Sprudlande glada tog de mot helgens pokaler och var de enda klara mästarna inför finalen i Uppsala om knappt en månad.

Adielssons show i otrimmat 2wd.
Norske talangen Steve Røkland öppnade den otrimmade 2wd klassen bäst på fredagens första sprintsträcka, tappade lite tid på grussträckan och gick till nattvila som trea i klassen. Mattias Adielsson chocköppnade på dagens inledande sträcka, drygade ut sin ledning till gotlänningen Christoffer Jacobsson men också till nye trean Gustav Thorsell. Mattias och co-driver Bo Holmstrand har malt ner konkurrenterna i helgen, det har varit hård attack i skogen av sällan skådat slag av Peugeotföraren. Under dagen försvann norrmannen Steve efter en avåkning - för övrigt en av få i klassen som föll bort. Om Adielsson körde på attack var det också något Christoffer gjorde, han hängde med fint i tempot, tappade en aning på slutet men kunde enkelt säkra en andraplats i SM klassen och var sjätte snabbaste 2wd bil. Gustav Thorsell är en som under året kört upp sig som en given förare på pallen, han infriade förväntningarna och står som trea vid målgång.

Röjsel och Theorin i JSM.
I JSM klasserna var det i stort samma namn från start till mål, efter fredagens andra sträcka hade Daniel Röjsel avancerat till topp i trimmat. Det var en ledning Daniel och Nicklas Edvardsson aldrig släppte, tar segern halvminuten före Emil Karlsson och med Morgan Eriksson som klasstrea. I otrimmat var det Markus Theorin och Henrik Söderkvist som tog kommandot från ss1, släppte bara en strckseger uner tävlingen och kör in som tredje snabbaste JSM ekipage totalt - i klassen var David Pettersson minuten bakom och med Sebastian Johansson som trea.

Rolfsen snabbast i NEZ.
Seger i NEZ klassen blev det för Norske Petter Rolfsen som var en av få som valde den Europeiska delen.

Wiberg vann "Östgötaklassen"
Bara fem ekipage ses slutligen i listan för Östgötaklasserna, den "lokala" tävlingen för de som ville göra lördagens sträckor. Mikael Wiberg vann före Per-Åke Ring.

» Resultatlista, se
"Resultat".


Följ helgens rallyn:
Kullingstrofén:[Resultat][Rallyradio][Info]
Svenska Sprintserien 7:[Resultat]
Rallye ADAC Mittelrhein:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Secto Rally Finland:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Anslagstavla][Karta]
Mittsverigesprinten SMK By Night 2:[Resultat]

Publicerad:






Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
© Hyundai Motorsport.Efter förmiddagens fyra sträckor i Secto Rally Finland väntar nu service innan ekipagen går ut för en andra vända. Sträckorna Parkkola, Västilä, Päijälä och Leustu på 7,1 mil ska köras.

14:01 går andra varvet igång och vid 19-tiden klockar första in för service i Jyväskylä för att serva bilarna t...

Publicerad: 2025-08-02 12:31:25


Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
© emotorsport.seKullingstrofén med fyra specialsträckor på närmare fem mil där närmare 200 åkare går för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Viking Bilbärgning Borås/Alingsås. Rallyradion sänder och resultaten går li...

Publicerad: 2025-08-02 05:43:55


Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
© Toyota Gazoo Racing.Till första nattvilan går Kalle Rovanperä som ledare i det Finska VM Rallyt, justeringar på bilen inför helgen har gett resultat. I kombination med bra startposition går Kalle in som första bil med 4,9 sekunder till Thierry Neuville.
- En bra dag men det har inte varit enkelt och jag är inte kom...

Publicerad: 2025-08-01 20:30:22


Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
© Oliver Solberg Rally.Sami Pajari och Kalle Rovanperä har vunnit två sträckor var av fredagens första halva i Rally Finland, snabbast totalt är Kalle Rovanperä efter ss5. Finländaren har 4,4 sekunder till Adrien Fourmaux och ännu en tiondel till Pajari som på hemmaplan visar fin form.
Takamoto Katsuta upp som fyra efte...

Publicerad: 2025-08-01 12:37:00


190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
© emotorsport.seKlassiska Kullingstrofén lockar alltid stort startfält, så även i år med 190-talet bilar till start hos Kullings MS från Herrljunga Folkets Park. De tävlande för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Vi...

Publicerad: 2025-08-01 08:53:12


Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Efter torsdagens korta inledning tar Secto Rally Finland full fart under fredagens morgon, sträckorna Laukaa, Saarikas, Myhinpää och Ruuhimäki körs under morgonen och förmiddagen innan ekipagen är tillbaka i Jyväskylä för service i 40 minuter.

Under eftermiddagen går man på en andra vända över st...

Publicerad: 2025-08-01 05:56:18


Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
© Hyundai Motorsport.2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.

Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...

Publicerad: 2025-07-31 21:25:04


Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
© Hyundai Motorsport.På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.

Ett helt nor...

Publicerad: 2025-07-31 14:35:37


Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
© M-Sport.Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...

Publicerad: 2025-07-31 14:00:44


Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
© M-Sport.Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.

I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...

Publicerad: 2025-07-31 11:06:02


Tidigare nyheter:
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.
16 sträckor i helgens Rallye ADAC Mittelrhein, Andervang till start.
Tom Kristensson bland Svenskarna hos Tuthill till East African Safari Classic Rally.
Inför Secto Rally Finland, tidsplan, startfält och länkar.
Onsdag kväll dags för Mittsverigesprinten SMK By Night 2.
Rally SM återvänder till Hässleholm när medaljstriderna hettar till.
En sträcka tre gånger, YRC-Sprinten på gång i Vallentuna.
Publikinfo, sträcktips och programförsäljning inför Kullingstrofén 2025!
TV-tablå för helgens WRC Secto Rally Finland.
Solberg tog Toyotas 100:e seger, nio Svenska segrar för tillverkaren.
Så körs Rallye Monte Carlo 2026 - enda presenterade i WRC kalendern.
Svalt SM-intresse för KR Snapphanerallyt - 56 bilar till Skåne.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» 190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
» Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
» Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.