NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Privat.
© Privat.
Erik Spjut beundrar måleriarbetet på Ola Strömbergs Suzuki Swift kallad Lazlo efter att Fredrik Grahn har snyggat till fronten efter sommarens eskapader. Nu väntar vintern med tre tävlingar i snabb följd för Ola och Brittmarie.

© Privat.
© Privat.
Det är ju känt att Ola gillar sina vänner snövallarna. Det är inte en gång de räddat honom och givit goda resultat med hem - nu står vinterpremiären runt hörnet, bara en vecka bort.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Fredrik Grahn kör på med Skoda Fabian R5 och tar full Rally SM säsong samt inhopp i finska motsvarigheten, Ralli SM.

© Oskar Östlund.
© Oskar Östlund.
I Oskar Östlunds garage lyser flitens lampa, en ny Volvo 240 byggs inför en Junior SM satsning ihop med co-driver Daniel Andersson.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Det är så här vi är vana att se Oskar Östlund i full fart ute på rallysträckorna, han fortsätter med Volvo 240 men nu en nybyggd bil inför 2025.
Del 6; Vem kör vad 2025, Sukkaåkande för Strömberg, Grahn i dubbel SM-satsning & Östlund går för Junior SM.

Sjätte delen och då inleder vi med en av fortåkarna i 1300 RallyCup, legenden Ola Strömberg är först ut att fundera kring sin kommande säsong.
- Jag och Brittmarie planerar numera bara ett år i taget med vår ålder. Jag är på mitt sjuttioåttonde år nu och blir ju inte yngre, men eftersom vi tycker det är så himla kul att kunna lägga iväg på en avlyst väg så försöker vi ett år till, summerar Ola klokt och fortsätter.
- Tyvärr har vi inte de ekonomiska resurserna att utöva den här fantastiska sporten trots att vi verkligen kör i en lågbudgetcup men tack vare grymma sponsorer och generösa privatpersoner så har vi hittills fått ihop vår budget. Egentligen är det inte konstigare än om man tävlar med en R5:a gissar jag.

Vi förstår att det är 1300-klassen som fortsatt gäller, är det lika så en ilsket grön Swift vi får se er i?
- Självklart blir det med vår gröna Suzuki "Lazlo" som vi tänker köra med i 1300 Rallycup. Tack vare cupens tävlingssponsorer har man lyckats hålla ner kostnaderna för startavgifterna. Enhetsdäck på vintern eliminerar väldigt mycket av de hiskeliga kostnaderna för vinterdäcken.
- Tävlingskalendern är nästan klar och det börjar med en mycket intensiv vintermånad. Först ut Finnskogsvalsen följt av Hälsingerallyt helgen därpå. Ytterligare en helg senare har vi en reservtävling inbokad som vi avser köra oavsett, detta för att vi tycker vinterrallyn är så roliga och vi ändå har dubbdäcken på.

Tempot på Strömberg är högt, och i klassen fightas så väl de yngsta som de äldsta med bara tiondelar mellan sig i sträckmålen, och så ska det fortsätta.
- En stor anledning till att vi fortfarande känner suget är den fina sammanhållningen vi har i vårt "Sukkagäng" där unga och gamla tävlar tillsammans.
Tack vare att tävlingarna ligger så tätt ihop så har Ola och Brittmarie hyrt en liten röd stuga enbart för att kunna göra detta tillsammans.
- Vi kommer en vecka före premiären så jag tror jag hinner färdigställa bilen på den tiden och kanske även göra en liten provkörning.

Men det krävs mycket och bra hjälp för att få runt körningen,
- Största förutsättningen är att mina "gubbar" Karl-Göran Figge Nederfeldt och Olle Jansson pysslar med bilen i Jonas Englins verkstad i Frövi. Till denna säsong får de hjälp av gamla rallykompisen Erik Spjut. Bilen står också granne med Fredrik Grahns verkstad vilket känns jättetryggt om det kör ihop sig, avslutar Ola.

Grahn med Rally SM satsning men också Ralli SM tävlingar.
Vad passar då inte bättre än fortsätta med att kika in hos garagegrannen Fredrik Grahn som med Jonas Magnér ses i Skoda Fabia R5, fjolårets säsong innebar Sverige och Finland som spelplan - vad väntar nu?
- Valet vad vi skulle åka var inte det enklaste, men till slut landade vi i att åka en full Rally SM säsong men också utvalda tävlingar i Finska mästerskapet. Det känns som ett rätt beslut som vi fattat.
- Jag har alltid haft en förkärlek till de finska tävlingarna, även om vi inte kunnat vara med och fightas om topp platser, förklarar Fredrik.

Ni fortsätter i samma Skoda?
- Ja, fortsätter med vår trotjänare, Skoda Fabia R5:an som vi har gjort en komplett genomgång av och gjort de uppdateringar som behövdes. Vi hoppas att vi kan klämma in lite träning under januari, men inget är spikat ännu. Känns dock som att vi är väl förberedda för säsongen 2025.

Nybygge för Östlund inför JSM-satsning.
Oscar Östlund, är nästa ekipage ut, där är det Volvo 240 som gäller, en nybyggd sådan som tar form hemma i rallygaraget.
- Planen för 2025 är att köra JSM i Standard-klassen med start i Silverratten. Det är sista året jag kan köra Junior SM så jag känner att jag vill ta chansen.

Det blev ett tungt slut på rallysäsongen, därför är det nu mycket tid i garaget som gäller.
- Precis, en rejäl avåkning i slutet gör att vi nu bygger för fullt i garaget på en ny bil. Det blir fortsatt Volvo 240 och grupp F utförande.

Hur ser det ut i övrigt?
- Daniel Andersson kommer fortsätta som co-driver, utöver fokuset på Junior SM Standard får vi se hur mycket tävlingar det blir beroende på budget, men alltid bra att köra något mellan SM-tävlingarna för att hålla farten uppe.

Läs också:
»
Del 5; Vem kör vad 2025, Hovind med SRC & Back SM, Landin som B-förare & Vincent kollar dämparna inför Colins Crest.
» Del 4; Vem kör vad 2025, Victor laddar om, mycket rally för Wesslen, oplanerat bilbyte för Fällman.
» Del 3; Vem kör vad 2025, Appendix K special med Berglund, Fransson och Lindh.
» Del 2; Vem kör vad 2025, Bergman i Mitsubishin, Kristian tar ett mellanår och Noah i nybyggd S40.
» Del 1; Vem kör vad 2025, Emil och Elliot två med SM ambitioner, Pahlin och Suvala siktar mot Svenska RallyCupen.

Publicerad: 2025-01-11 10:06:07






Norska rallyfinal i Rally Hedemarken, Svenska ekipage i rallyt.
© Norges Bilsportforbund.Final väntar i Norska Mästerskapet med Rally Hedemarken hos NMK Hamar för de knappt 60 tävlande. Åtta sträckor på nästan lika många mil, fyra kända sträckor går dubbelt, sist i loopen Rokosjøen med utmanande Engseth hoppet och de efterföljande lyften in mot mål.

Åtta bilar ut i internationella 4w...

Publicerad: 2025-09-17 14:11:06


Anmälan stänger ikväll för Marknadsnatta, missa inte anmälan!
© emotorsport.seFinal för Svenska RallyCupen den 27:e september, Marknadsnatta hos Västra Östergötlands MK med start & mål i Boxholm. Ikväll klockan 18:00 stänger anmälan för tävlingen, det tävlas också för Östergötlands DM, Smålands DM, Gotlands DM och Stockholms DM.

Kom ihåg några av punkterna ur reglerna infö...

Publicerad: 2025-09-17 11:48:32


Programförsäljning för TV-Svängen, start på fredag från följande orter.
© SMK Hörby.60 års jubilerande TV-Svängen avgörs på lördag 20/9, runt om i Mellanskåne med 120 startande ekipage för Södras DM, Smålands DM, Sydsvenska Mästerskapet och Volvo Euro Cup.

Första start kommer ske klockan 10:00 från Nya Torg i Hörby, innan sex unika specialsträckor i trakterna av Stehag/Röstånga,...

Publicerad: 2025-09-17 10:42:33


Fyra svenskar i helgens Rally Midtsjælland - Helin jagar poäng i mästerskapet.
© Helin Motorsport.Rally Midtsjælland är fjärde deltävling i Danska mästerskapet, rallyt inleds lördag morgon med två sträckor dubbelt med service mellan varven. En längre service mitt på dagen innan tre nya sträckor går dubbelt, avslutning fram mot 18-tiden - det ger drygt 11 mil special.

Med nummer 20 av de närma...

Publicerad: 2025-09-17 09:01:12


Arvid tillbaka på grus med Peugeot i helgens Rally Cecis.
© Arvid Carlsson Motorsport.Lettiska Rally Cecis till helgen, åtta sträckor på 105km ska avgöras mestadels på grus. Ett 70-tal ekipage för rallyt som ingår i nationella mästerskapet och Tour European Rally. Fredag kväll går en sträcka på 14,7km dubbelt. Omstart lördag förmiddag dä totalt sex sträckor körs innan målgången vid 1...

Publicerad: 2025-09-17 06:01:13


GK Door Team Sweden vinnare i SM seriens teammästerskap.
© emotorsport.seEtt mästerskap för team har ingått i Rally SM under säsongen, ett lite undanskymt mästerskap för de sex teamen som anmält sig för säsongen.

Vinner mästerskapet gör GK Door Team Sweden som plockade 94 poäng under året genom att plocka fulla poäng i tre av fem deltävlingar. De har även tillhört top...

Publicerad: 2025-09-16 14:29:22


Sex sträckor, Klassiker & Bilsport Rally Cup, sträckbeskrivning inför Rally Vetlanda.
© Vetlanda RRC.Rally Vetlanda med närmare 49km på sex sträckor den 4:e oktober, Vetlanda RRC som arrangör och på plats Bilsport Rally Cup, Klassiska & Historiska Rallycuperna samt RM för Historiska Rallybilar. Men vad kan då de tävlande vänta sig av sträckorna, vi låter arrangören beskriva.
- Vi kan börja med ...

Publicerad: 2025-09-16 10:52:14


Andervang summerar Eurol Hellendoorn Rally, femma totalt trots avåkning och felaktigt däckval.
© Privat.Fredag och lördag kördes Holländska Eurol Hellendoorn Rally, Stig Andervang och Sven Hakkesteeg körde rallyt. Tävlingen var lång, 16 sträckor med en längd på 155km. Fyra av dessa kördes i mörker samt delvis i regn.

De startade med en femtetid på ss1 men på ss2 försvann tid, ett förarmisstag.
- <...

Publicerad: 2025-09-16 08:56:46


60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
© SMK Hörby.På lördag den 20 september firar SMK Hörbys rallyklassiker, ”TV-Svängen” 60 år. Det hela började klockan 19.00 den 2 oktober 1965 när SMK Hörbys tävlingsledare Mauritz ”Macke” Elofsson flaggade iväg Hässleholmarna Bertil Lind/Anders Ericssons som hade startnummer ett på sin Ford Cortina GT. Med dett...

Publicerad: 2025-09-16 05:55:38


Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
© Roger Fransson.Precis som införsnacket slog fast så blev det en riktigt fin tävling i Nora. Magnus ”Linkan” Lindqvist som numera satt Fredrik Rudmalm i sin högerstol visade gammal fin storform och vann högsta elitklass A/B. Cup C vanns som väntat av Mathias Hansson och co-driver Tobias Holmström, dessutom vann duo...

Publicerad: 2025-09-15 16:54:25


Tidigare nyheter:
Fyra svenskar i helgens Rally Midtsjælland - Helin jagar poäng i mästerskapet.
Arvid tillbaka på grus med Peugeot i helgens Rally Cecis.
GK Door Team Sweden vinnare i SM seriens teammästerskap.
Sex sträckor, Klassiker & Bilsport Rally Cup, sträckbeskrivning inför Rally Vetlanda.
Andervang summerar Eurol Hellendoorn Rally, femma totalt trots avåkning och felaktigt däckval.
60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
WRC tabellerna efter Chile Rally Bio Bio.
Världsmästare Solbergs ord efter säkrade WRC2 titeln i Chile.
Foto från fyra av sträckorna i South Swedish Rally.
Så körs Marknadsnatta - gammalt och nytt bland sträckorna.
Listan för klassiska Safarirallyt släppt - flera Svenskar i vinterns rally.
Favoritsegrare i YRC-Sprinten.
Andervang femma i Holländska Eurol Hellendoorn Rally, nu väntar Svenskt grus.
Ogier vinner i Chile och tar VM ledning - Solberg klar WRC2 mästare.
Solberg och Edmondson mästare, körde just hem Rally Chile Bio Bio.
Grahn snabbast även söndag, vinner YRC-Sprinten.
Solberg 8,8km från WRC2 guldet, Ogier går för VM ledning - en sträcka kvar!
Foto från South Swedish Rally, del 1.
Rådström, Johansson, Berg och Larspers SM vinnare 2025.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage.
» SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally.
» Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2.
» Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck.
» Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar.
» Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp!
» Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.