|
 Jerker Axelsson redo att ta upp kampen om guldet i Rally-SM. PRESSRELEASE
Efter två raka Rally-SM guld i toppklassen Trimmat 4WD så laddar Jerker Axelsson (SMK Trollhättan) och kartläsaren Mattias Andersson (Säffle MC) för ett tredje raka, men med helgens startfält kan man lugnt säga att det kommer bli tuffare än någonsin att lyckas.
I helgens körs årets första deltävling av sju i Rally-SM, Bilmetro Rally i Gävle, Underlaget är förhoppningsvis snöiga och isiga vägar i ett nytt område både för Jerker och för arrangören Sandvikens MK.
- Vi brukar ju köra sträckor runt Sandviken i premiären, men i år så har de flyttat tävlingen några mil österut till Gävle och vi kommer ha service i centrala delar av staden. Tävlingen börjar med en publiksträcka på travet sen kommer vi få pröva på nya vägar i trakterna runt Gävle. Kul med lite variation och bra att komma in i en större stad, berättar Jerker
Tävlingen börjar som sagt med en publiksträcka på travet på fredagen innan de övriga sex specialsträckorna skall köras i dagsljus under lördagen. Totalt bjuds det på 11 mil specialsträcka för de 19 stycken anmälda i klassen Trimmat 4WD.
- Det kommer bli stenhårt, jag tror det är nytt rekord med antalet startande i klassen och jag tror att så fort som Subarun kommer köras nu har i alla fall inte jag kört den förut, säger Jerker med ett skratt.
Av de 19 st anmälda finner vi förutom Jerker och Mattias i en Subaru Impreza S10 WRC bland annat Mats Jonsson som fortsätter sin jakt på ett nittonde SM-guld och föraren alla vill slå, PG Andersson som gör comeback i Rally-SM !
- Ja det blir en riktigt utmaning att försöka rå på PG. Han är ju en världsförare och jag hoppas vi kan ge han en match över säsongen. Det kändes i alla fall riktigt bra för några veckor sedan när vi testade samt körde Treskerundan som föråkare för att förbereda oss inför premiären, avslutar Jerker
Tidsschema Rally Bilmetro
Fredag 5/2
18:27 SSS1 Travet2,00 km.
Lördag 6/2
07:45 SS2 14,72 km
08:17 SS3 22,63 km
09:04 Service 20 min
09:47 SS4 20,36 km
10:24 Service 45 min
12:02 SS5 19,05 km
12:43 SS6 25,90 km
13:38 Service 20 min
15:00 SS7 Powerstage Travet 2,00 km
15:30 Första bil i mål
» Pressrelease från Bike Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-02-04 16:53:50
|
|
Liiten i helgens Finska rallyfinal, SM Seinäjoki Ralli.
Finska Mästerskapet avslutas i helgen, från Seinäjoki körs SM Seinäjoki Ralli som inleder med 32km under fredagskvällen fördelat på tre sträckor. Sex sträckor på 83km under lördagen, målgång vid 17-tiden.
Svenskt genom Jari Liiten och Per Almqvist med Skodan, de ligger fyra i mästerskapet inför f...Publicerad: 2025-09-24 13:05:42
Stor rallyfinal, Svenska RallyCupen avslutar med Marknadsnatta i Boxholm.
Final på lördag för Svenska RallyCupen, säsongen avslutas med Marknadsnatta med Västra Östergötlands MK som arrangör, start & mål i Boxholm, fyra specialsträckor med både nytt och beprövat material ger 46km special för de 120-talet tävlande.
Elva ekipage genom fyrhjulsdrift, Kim Nydén saknas efte...Publicerad: 2025-09-24 11:45:00
Tänak kör inte om VM poäng för Hyundai under årets tre sista WRC deltävlingar.
När listan för Central European Rally släpptes var det utan anmälan om tävlan för tillverkande team för VM fyran, estländaren Ott Tänak. Kanske var det bara en miss, men så var det inte - estländaren kommer inte köra om poäng för Hyundai Shell Mobis World Rally Team mer i år.
Problemen i Chile st...Publicerad: 2025-09-24 08:59:54
Anmälan förlängd för Rally Vetlanda.
Vetlanda RRC med Rally Vetlanda den 4:e oktober, tävlande för Bilsport Rally Cup, Klassiska & Historiska Rallycuperna och RM för Historiska Rallybilar. 48,6km special fördelat på sex unika sträckor väntar.
Ordinarie anmälan stängde måndag kväll men klubben har beslutat om att förlänga anmälningst...Publicerad: 2025-09-24 05:58:42
Läget inför Marknadsnatta, notskrivarens sträckinfo och försäljningsställe för program!
- Vi laddar för en fin dag i skogen, väderprognosen lovar just nu fint väder med en sval morgon och runt 16 grader senare under dagen, svag vind och inget regn, säger Marknadsnattas mångårige tävlingsledare Tommy Andersson.
Västra Östergötlands MK kommer med 120-talet ekipage till start.
...Publicerad: 2025-09-23 19:41:49
Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
Central European Rally körs genom Tyskland, Österrike och Tjeckien - rallyt genom de tre länderna går på asfalt och spännande när det körs i mitten av oktober med skiftande väder. Idag släpptes anmälningslistan som visar på 47 tävlande varav 30 kör i VM klasser när rallyt går för sista? gången.
T...Publicerad: 2025-09-23 13:02:53
50-talet EM-ekipage till finalen, ERC Rally Croatia.
Första helgen i oktober avgörs ERC-serien i Croatia Rally, en spännande sådan i totalen där 15 poäng skiljer Mikolaj Marczyk och Andrea Mabellini - den sistnämnde Italienaren har då redan en nolla i protokollet - ledande Polacken har 13 poäng från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia som sitt sämsta r...Publicerad: 2025-09-23 12:24:24
Publiksuccén på strandpromenaden startar i gång även Rally Sweden 2026
Med knappt fem månader kvar till start av Rally Sweden 2026 är nu bansträckningen klar. Och publikmagneten från i år med Shake Down läng Strandpromenaden i Umeå blir det även 2026.
– Shake Down på Strandpromenaden blev helt klart ett nytt och lyckat grepp när vi införde det i år. En publiksuccé ...Publicerad: 2025-09-23 10:49:08
Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
Rallylegend den 2-5:e oktober, alltid en motorfest utan dess like i San Marino. Körningarna drar igång på torsdagen med shakedown, två sträckor på fredagens kväll i mörker, fem sträckor på lördagen och tre på söndagen, sista dagen.
82km på asfalt där alla ekipage bjuder på den show de kan, uppvis...Publicerad: 2025-09-23 08:59:00
Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
Overmountain Rally Tennessee från Newport avgjorde näst sista deltävlingen i Amerikanska mästerskapet. Som klar mästare stod Brandom Semenuk över start.
Det öppnade för Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 att plocka sträcksegrar, den snabbe amerikanen har med sin Internationella bil haft svårt...Publicerad: 2025-09-23 05:55:45
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage. » SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally. » Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2. » Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck. » Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar. » Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp! » Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|