NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Emil Friman.
© Emil Friman.
I höstas hämtades den nya bilen hem för 2023, en Toyota Corolla för Nationella 2wd klassen. Bilen ska på lack och när gruset tittar fram kommer vi få se Emil och Tom susa fram i Trimmade klassen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Det är så här vi är vana att se Håkan Lindh, fullt ställ på lördagarna i appendix K klassen, som här i Kullingstrofén.

© Håkan Lindh.
© Håkan Lindh.
Det kan vara bra att ha en extra bil funderar Håkan, en ny Volvo 240 byggs i garaget och planen är att den ska vara klar till sommaren.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Tobias och Åke siktar på ny SM-säsong, det blir främst i Asfalt och Grus SM serierna vi kommer se Gränna MK ekipaget. I båda mästerskapen har de medaljer att försvara.
Del 13, Vem kör vad 2023, Friman i trimmad Corolla, Lindh bygger nytt och Tobias siktar på nya SM medaljer.

Emil Friman, Vetlanda RRC har tävlat flitigt sedan Ungdomsrally med otrimmad Volvo 940, en stark säsong 2022 i en Volvo 940 grupp F med flera segrar och mästerskap. I höstas hörde vi om bilbyte, vad är på gång?
- Jo, jag och min kartläsare Tom Törngren kommer att byta både bil & klass till nästa år! Från en bakhjulsdriven Grp F till en framhjulsdriven Grp H. Det kommer bli ett "läroår" för att lära sig och komma in i bil och noter när det blir ett annat tempo.

Och det är en Toyota Corolla som gäller?
- Precis, ni kommer att se oss i en Toyota Corolla som går i den trimmade tvåhjulsdrivna klassen! Just nu håller vi på att förbereda rallybilen för lackering, förklarade Emil strax efter nyår.
- Vi kommer att öva noter och även köra ett test med den nya bilen innan säsongen drar igång för att vara lite mer förberedda.

Men vart kommer vi se er tävla?
- Planerna är att åka antingen Sydsvenska Rallycupen eller Svenska RallyCupen. Vi planerar även att köra Grus-SM serien och även en start i traditionella Rally-SM vilket blir deltävlingen Skilling 500 i juni.


Full kalender för Håkan Lindh som bygger nytt.
En frisk fläkt i rallyskogen är Håkan Lindh, Laxå MK´s appendix K åkare har redan hunnit inleda säsongen.
- Första tävlingen är redan gjord i Hälsingerallyt med ett mindre bra resultat, hade lite strul med bilen på transporten och så det blev dåliga tider på sträckorna. Blev inte bättre av att vi ställde oss på tvären och fastnade i tre minuter på ss3. Men vi ska ta nya tag i Östersund den 25:e februari.

Om säsongen är inledd, är planen den klassiska serien?
- Jag och Håkan Berger har tänkt att åka Historiska Rally Cupen och eventuellt Svenska RallyCupen. Tanken ligger på Midnattssolsrallyt om upplägget är lite bättre än förra året, behöver bli lite mer SS-mil och mindre transport. Efter det får det bli Rally Uppland, den historiska tävlingen i Tierp som verkar ha ett riktigt bra upplägg, förklarar Håkan.

Men bilen då, setts att något nytt är på gång i verkstaden.
- Bilen vi ska åka i är samma som 2022, men jag håller på med en ny bil som jag har planerat ska bli färdig före sommaren. Men jag har inte bestämt än om det blir en grupp H eller Appendix K.
- Det kan ju snart gå åt att få ihop en ny bil om man ska kunna åka allt det vi har tänkt oss, avslutar Lindh med ett skratt.


Tobias siktar vidare på Sprint SM i Golfen.
Tobias Pettersson tävlandes för Gränna MK hade ett fullteckat 2022, det slutade med dubbla SM medaljer som hämtades ut i lördags. I Asfalts SM blev det en bronspeng och på grus blev det ett steg upp.
- Våra planer för tillfället är ganska lika 2022-års säsong, vi ska försöka åka Grus och Asfalts SM serierna. Fokus ligger på dem SM-serierna, jag tycker det är roligt att kunna vara med och köra om SM-medaljer till en rimligare peng.
- Men jag vill också hinna åka något i skogen då jag egentligen inte är någon sprintåkare utan det mest råkat bli så, men jag vill givetvis försöka hålla igång den körningen med så gott det går, summerar Tobias klokt.

Den Gula Golfen har gått flitigt och byggts om mellan de olika underlagen, blir det fortsättning i samma bil?
- Jodå, ni kommer att se mig i samma VW Golf 3 för grupp-H klassen samt att det blir någon start i Volvo 940 VOC/grupp F om den är kvar.
- Men ges det möjligheten att köra någon annan bil också så är jag nog inte sen med att tacka ja där, funderar Tobias.

Hur ser förberedelserna ut?
- Det blir mest i verkstaden då Golfen ska få en ny motor till barmarksäsongen, sedan kör jag lite hyrkart och simulator för att "hålla igång" lite.


Läs också:
»
Del 12, Vem kör vad 2023, Månsson kör Corollan, Emil klar med ny 940 & Oskar lånar Golf till SM premiären.
» Del 11, Vem kör vad 2023, FkkCancer-special med Madicken och Miro.
» Del 10, Vem kör vad 2023, Victor SM satsar med Corollan, Helins med Opel i Danmark & Gasfoten laddar för SRC.
» Del 9; Vem kör vad 2023, Kristian SM satsar med Corollan, Wikström till Lima med Fiesta WRC och Levins bygger ny grön 940.
» Del 8; Vem kör vad 2023, Israelsson ska bli 2wd kung i Lima, Alpine-Fransson mot ny säsong och Stugemo funderar på 2023.
» Del 7; Vem kör vad 2023, Jakobssons mot nya rekord i 3 x 4wd, Ingesson SM tävlar i BMW och Noah går för ny seger i Sverigeserien.
» Del 6; Vem kör vad 2023, Saarinen fortsätter i Hyundai, Sandgren fixar SM vecka och rallybilar, Söderström med BMW & Sierra.
» Del 5; Vem kör vad 2023, Liiten siktar på EM start i Sverige, Vestlund i vass 940 och Sebastian osäker.
» Del 4; Vem kör vad 2023, Adolfsson siktar på dubbla SM, Brodin kör för att ha kul & Suvala går för SRC.
» Del 3; Vem kör vad 2023, Friberg mot ny SM säsong, Joel byter co-driver och Rudengren siktar på Sprint SM.
» Del 2; Vem kör vad 2023, trimmad Nissan-special med Nicklas, Gustav och Oskar.
» Del 1; Vem kör vad 2023, Karlsson i fräck BMW, vässad Astra för Robert samt Berg & Bergsten i Fiesta R2.


Följ helgens rallyn:
Rally Juelsminde:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Grimstad:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Anslagstavla][Karta]
Ekrundan:[Resultat]
Röforsloppet 1:[Resultat]
Åmålsracet:[Resultat]
MKK Rundan:[Resultat][Info]
Humus Paide Ralli:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]
Ojibwe Forests Rally:[Resultat]

Publicerad: 2023-01-30 06:30:27






Axelsson snabbast av alla, körde hem populära Ekrundan.
© emotorsport.seSmålands och Östergötlands DM-åkare ihop med mer lokala E-Cupen gjorde gemensam start i Ekrundan hos SMK Eksjö, tre olika sträckor på 33km med start & mål i Mariannelund. Onotat med närmare 120 startande och mycket publik i skogen, så mycket att t.o.m. programmen sålde slut, publiken hade god chans ...

Publicerad: 2025-08-23 21:24:29


Jansson snabbast i Åmålsracet.
Åmålsracet hos Åmåls MK ingående i Fyrklöverns Rallycup, tre åk genom en och samma sträcka för de 50-talet tävlande. MK Team Westoms Jim Jansson laddade hårdast, vann samtliga tre åk och totalsegern med 3,9 sekunders marginal.

Arrangörsklubbens Gunnar Bäck i Toyota Starlet var närmast som klasstv...

Publicerad: 2025-08-23 19:58:07


Stolpe ut för Helin i Danska mästerskapet.
© Lucas Helin.Ingen lycka för Lucas Helin och Jesper Samuelsson i Danmark, Rally Juelsminde som andra deltävling i mästerskapet dit Svensken kom som ledare. Brusten infästning till spindeln när ekipaget låg tvåa i klassen.

Efter två av rallyts 12 sträckor var svenska ekipaget med Opel Corsa OPC 12 sekunder bak...

Publicerad: 2025-08-23 19:36:54


Nydén snabbast totalt i Kopparberg, många vinnare i startfältet.
© emotorsport.se29 ekipage i åtta klasser genom MKK Rundan hos MK Kopparberg där en sträcka gick dubbelt, segern totalt tog Kim Nydén som var ensam för 4wd.

Andraplatsen totalt innebar också seger i Appendix K när Antti Johannesson vann 16 sekunder före Tommy Eliasson, strax bakom Eddie Hörbing.

Trea totalt v...

Publicerad: 2025-08-23 19:20:52


”Konst & Rally” 2025 närmar sig, snabba Volvobilar vid Skogshyddan.
© Nils-Brage Pettersson.Visst är Volvointresset stort i rallyskogen. Motorerna ger effekt som bara den och väghållningen kan man inte klaga på. Dessutom älskar publiken det svenskaste av allt. En vass rally-Volvo som kommer på ställ i full fart genom kurvan...

Jättejobb av JB och Custom.
- Vi spika ju sönder ...

Publicerad: 2025-08-23 09:39:29


Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
© emotorsport.seEkrundan med Smålands och Östergötlands DM-serier ihop med E-Cupen ger 120 startande, tre sträckor på 33km ska avverkas under dagen.

Närmare 60 bilar för Åmålsracet hos Åmåls MK. Fyrklöverns Sprintcup med en sträcka som går tre gånger på mestadels asfalt.

MKK-Rundan med en sträcka dubbelt hos ...

Publicerad: 2025-08-23 05:56:27


Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
© Arvid Carlsson Motorsport.Joosep Ralf Nögene i Toyota GR Yaris Rally2 satte bäst tempo när estniska Humus Paide Ralli inleddes med två sträckor dubbelt. 43km under kvällens där Nögene redan kört ifrån Priit Koik i Skoda Fabia RS Rally2 med närmare halvminuten - strax bakom Egon Kaur i Ford Fiesta Prototyp.

20:e plast tota...

Publicerad: 2025-08-22 21:39:20


Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
© Hyundai Motorsport.Säsongen 2025 kallar Thierry Neuville för en mardröm, fjolårets världsmästare ligger bara femma i årets mästerskap, närmare 40 poäng från medaljchans och nu får han hjälpa Ott Tänak i jakt på medalj, men också det gemensamma team mästerskapet där de jagar ledande Toyota.

För Belga News Agency avs...

Publicerad: 2025-08-22 19:39:13


FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
© emotorsport.seNu är de kommersiella rättigheterna för WRC serien till salu, i veckan har FIA öppnat för anbud om att överta rättigheterna för WRC serien från Red Bull Media House och KW25 Beteiligungs GmbH som idag äger rättigheterna.

Aktören har idag flera år kvar på sitt innevarande avtal men väljer nu att s...

Publicerad: 2025-08-22 14:32:58


Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
© emotorsport.seDen 13:e september är det dags för Falköpings MK att öppna grindarna och köra en tävling med specialsträcka på grus - då avverkas Team-Jumbo Rundan.

Det är första gången sedan 1999 klubben kör rallytävling "utanför grindarna".
- Äntligen blir det rally igen, kommenterade de boende på strä...

Publicerad: 2025-08-22 11:44:20


Tidigare nyheter:
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
Sydsvenska Mästerskapet, Hannes Brorson redan klar mästare i Ungdomsklassen.
Vill du tävla med noter i höst - ubildning i Önnestad nästa vecka.
Svalt intresse för Övre Norras DM, 19 åkare till Höstnatta.
35 tävlande för lördagens MKK Runda.
Klassiska Röforsloppet, Back SM och Historiska Sprint & Back Cupen.
75 åkare i helgens Norska Rally Grimstad - flera Svenska ekipage om Volvo Euro Cup.
Helin jagar poäng i Danska Mästerskapet, dags för Rally Juelsminde.
Imponerande körningar då SverigeSerien inledde hösten i Laxå.
Mille Johansson slutar topp 10 i tuffa Barum Czech Rally Zlin.
42 VM-ekipage i Rally Chile Bio Bio - Solberg och Andersson med Svensk flagg.
Ett historiskt rallysamarbete - Heat Rally Bergslagen.
Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Ekrundan 23/08


Rally EM - ERC:
JDS Machinery Rali Ceredigion 05-07/09


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Polkatrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.