|
  Rally Italia Sardegna nästa tävling i JWRC för Tom & Joakim. PRESSRELEASE
Just ni förbereder sig Tom Kristensson och co-driver Joakim Sjöberg för den tredje deltävlingen i JWRC, Rally Italia Sardegna på Sardinien.
Tävlingen startar på fredag morgon från Alghero, och fram till målgången på söndag eftermiddag skall man ha avverkat 18 specialsträckor på drygt 26 mil, 9 sträckor som körs två gånger vardera, samtliga på grusunderlag. På grund av Corona är tävlingen helt publikfri, och det råder strikta restriktioner för de tävlande och teamen, bl.a. mätning av kroppstemperaturen med jämna mellanrum.
– Sträckorna är som vi förväntat oss, sämre väg på vissa sträckor och bättre på andra, rapporterar Tom från rekognoseringen, eller ”reccen” som man säger på fackspråk, och som körs under tisdag och onsdag.
– Det är i stort sett samma sträckor som vi körde förra året här, och vi vet att vägen ser lite annorlunda ut, framför allt på de sämre och lösare sträckorna, när vi kommer efter WRC-bilarna i tävlingen. Det är inte alltid man kan ta det spår man tänkt efter reccen, utan får anpassa sig till hur det ser när vi kommer.
– Fördelen med att tävlingen körs senare på året i år är att det inte är så varmt, just nu är det en behaglig temperatur på drygt 20 grader, och det gör att däcksslitaget blir mindre. Dock kommer det fram en hel del stenar, så det gäller att försöka undvika punkteringar, analyserar Tom
– Jag har en helt annan känsla inför tävlingen i år än förra året, eftersom jag nu vet vad som väntar oss.
– Fokus är att göra allt så bra som möjligt, och ta sträcksegrar. förra året tog vi inte en enda trots att vi blev trea i tävlingen, och eftersom varje sträckseger ger en poäng är det viktigt i poängsammandraget.
– Oturen från Rally Estonia med havererad motor är nu glömd, och vi ser bara framåt, vi vet vad vi kan och vi skall njuta av tävlingen, avslutar Tom från en paus i reccen.
Ställningen i JWRC inför tävlingen är att segraren i Rally Estonia, Martins Sesks från Lettland leder på 47 poäng före finländaren Sami Pajari 39 poäng och Tom på tredje plats med 29 poäng efter sin seger i Rally Sweden. Sesks och Pajari blir de främsta konkurrenterna, men även några italienska hemmaförare vill nog blanda sig i leken om topplatserna.
Samtliga deltagare i JWRC kör identiska bilar, framhjulsdrivna Ford Fiesta Rally 4 från M-Sport.
» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-10-07 17:08:06
|
|
Dakarveteranen Annie Seel debuterar i Historic Regularity på Midnattssolsrallyt.
Bara två veckor efter sin uppmärksammade och framgångsrika formeldebut i historisk Formel Vee på Velodromloppet tar Dakarveteranen Annie Seel sig an ännu en ny disciplin.
När Midnattssolsrallyt körs 2–4 juli gör hon debut i Historic Regularity, en tävlingsform hon aldrig tidigare tävlat i. Seel ä...Publicerad: 2026-06-27 12:08:58
Söndagsrally med Skänningeknixen. Västra Östergötlands MK jubilerar och slog på stort för sitt asfaltrally, Skänningeknixen. Istället för vår blev det sommar när Östergötlands RS-DM tävlar. Det har ökats ut så sträckan på 8,6km körs tre gånger för dagen men intresset är skrämmande svalt, slutade på 45 bilar utöver föråkare.
Störs...Publicerad: 2026-06-27 11:04:30
Följ uppgörelsen i Thoréns i Kil Rally Killingen och SM Veckan - TV & Radio.
Lördag och avslut för fjärde deltävlingen i Rally SM för Thoréns i Kil Rally Killingen, det handlar om SS7, Skållerud som är SM-seriens enda sträcka på lördagen och halva startfältet kan efteråt styra hemåt med eller utan nya SM-poäng. Sträckan sänds live i sin helhet på webben i SVTplay - från kval...Publicerad: 2026-06-27 07:35:50
Rally Killingen, SM-Vecka, Sommarsprint och Eriksnäsbosprint bland rallyna.
En sträcka för Thoréns i Kil Rally Killingen under lördagen i Rally SM, efteråt går samma sträcka, Skållerud, dubbelt som finalåk för 40-talet tävlande i SM Veckan där medaljer delas ut av Riksidrottsförbundet fram mot 14-tiden när rallyt ska vara över.
Man kan följa resultaten för SM-seriens sju s...Publicerad: 2026-06-27 05:52:07
Sekundstrider väntar efter dramatisk inledning i Rally Killingen.
Fredagskvällen i Thoréns i Kil Rally Killingen bjöd på både dramatik och täta sekundfighter när den fjärde deltävlingen i Sekurab Rally-SM inleddes. En sträcka återstår i kampen om SM-poängen, innan medaljstriden i SM-veckan ska avgöras.
Efter en olycka på den tredje specialsträckan tvingades arr...Publicerad: 2026-06-26 21:26:35
Carlsson snabbast i Killingens 1300-klass.
Rally Killingen Supporterklass innehöll fredagens sex sträckor i Thoréns i Kil Rally Killingen som Kils MK Bil arrangerar, upplägget blev dock kortat efter en olycka där en åskådare skadades i SM-klassen.
Suzukigänget åkte efter SM-klassen och missade därmed två sträckor, ändå 23 minuters tävland...Publicerad: 2026-06-26 21:07:02
Neuville leder i Grekland, Solberg fastnar i diket - Mille 14:e.
Sex sträckor avverkade i EKO Acropolis Rally Greece, topp fyra ses de tre tillverkarna där Thierry Neuville lyckas bäst, 9,7 sekunder före Sebastien Ogier. Halvminut skiljer ned till trean Adrien Forumaux som har det samma till Fords Josh McErlean.
Punktering och avåkning för Solberg.
Som...Publicerad: 2026-06-26 20:11:14
Tidsplan, så körs Midnattssolsrallyt.
Midnattssolsrallyt närmar sig, för första gången med basen på Tierp Arena där MK Tierp arrangerar, stort serviceområde och specialsträcka på området bjuds ute på arenaområdet.
15 specialsträckor bjuds under tre dagar fördelat över 13,6 mil special, start torsdag kväll med knappt 5km Tierp Arena i...Publicerad: 2026-06-26 13:03:24
Sommarsprinten i Hällefors, 40-talet åkare på lördag.
Flitiga Hällefors MK är på gång igen, nu med deltävling i HMK´s RS-serie i Sommarsprinten. Dryga halvmilen special där en sträcka går tre gånger på klubbens motorområde. Svalare intresse med endast 40 bilar när anmälan stängde under onsdagen, men man håller fortsatt öppet för fler.
Elva åkare gen...Publicerad: 2026-06-26 11:55:08
Följ Thoréns i Kil Rally Killingen, sex sträckor för fredagen!
Fredag och start av Thoréns i Kil Rally Killingen, bakom rallyt står Kils MK Bil som kör spännande koncept ihop med SM Veckan. Fredagen innebär tre välkända sträckor från rallyna runt Kil, de går två gånger var under eftermiddagen och ger sex mil. Första start går klockan 13:00 från serviceplatsen v...Publicerad: 2026-06-26 09:40:08
|
| |