|
 SMK Nyköping inför Gästabudstrofén - publikfritt men följ oss via Rallyradion! PRESSRELEASE
Normalt så är Gästabudstrofén en tävling med lite längre bansträckning och de senare åren under gassande sol och värme. Till i år kör vi den på höst vägar. Banans längd är ca 130 km, varav ca 26 km SS fördelat på 4 SS, varav 1 SS körs 2 gånger och tävlingen är notad av Noteriet. Vägarna är som vanligt i Nyköping av blandad karaktär och en gammal klassisk rallysträcka tas åter i bruk.
MSK Kvarnvingarnas Jari Saarinen ses som favorit i 4wd utmanad främst av David Dannevall och Tomas Bergman. SMK Nyköpings JSM vinnare och silvermedaljör i SM trimmat tvåhjulsdrivet Hampus Jacobsson utmanas av Daniel Wall, Tomas "Lången" Pettersson, Patrik Dybeck.
Vi har en god relation till Länsstyrelsen, Polisen, markägare och trogna rallyvänner som tillsammans lyckats få till denna tävling.
Givetvis vill vi att rally ska vara för alla. Men under rådande omständigheter så är det inte så! Vi vet att vi kommer bli granskade av myndigheterna gällande hur vi lyckas hålla tävlingen publikfri och kommer behöva ta beslutet att stryka sträckor om det inte efterföljs.
Med texten nedan ber vi team, tävlande, funktionärer att hjälpa oss att dela och uppmana de rallyfans ni vet har svårt att hålla sig från de bästa vi vet.
Bäste rally åskådare!
Vi förstår att det är både jobbigt och tråkigt att sitta hemma när det går en rallytävling som du till största sannolikhet skulle vart och tittat på om världen vart som vanligt.
Vi som arrangör kan inte göra något åt dessa regler som finns ,och såklart är det tråkigt för oss också att ni inte kan vara ute i skogen och titta på Gästabudstrofén 2020.
Vi har allas ögon på oss efter att några tävlingar haft problem med att lyckas stoppa publik från att ta sig in på sträckorna, trots att det varit publikfritt arrangemang enligt inbjudan och att "alla" vetat om det också för den delen.
Vi kommer troligen behöva stryka sträckor eller eventuellt hela tävlingen om det kommer fram att obehörig publik står utmed tävlingsbanan.
- Som jag skrev innan, vi har många ögon på oss och bli inte förvånade om fordon som du inte är van att se på en rallysträcka innan start eller under tävlingen kan dyka upp om du mot all förmodan skulle försöka Er in på tävlings banan. Svampplockning eller skogspromenader kommer inte att funka som argument om ni väljer att dra det kortet.
Vi kommer ha långväga gäster som ska köra rallyt, de vill såklart köra tävlingen och inte packa ihop och åka hem innan start p.g.a. att rallyåskådare inte kan lyssna på de restriktioner som finns.
Därför ber jag nu Er alla som inte är tävlande,mekaniker, funktionär och godkänd media att stanna hemma, lyssna på rallyradion och se fram mot nästa års Gästabudstrofen istället.
- Tack på förhand, tävlingsledningen för Gästabudstrofen 2020!
» Pressrelease från SMK Nyköping.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-10-04 11:00:14
|
|
30 bilar till söndagens Lilla VM i Haninge.
Söndagsrally när Haninge Mk arrangerar Lilla VM, det är 1,9km special inne på Högsta motorsportområde som körs tre gånger för de 30 tävlande.
I fyrhjulsdrift ses Kalle Gustafsson med Ford Fiesta Rally2 och pappa Björn med Toyota GR Yaris. Klubbkamraten Kjell Sandberg är anmäld med Rally2 bil, då ...Publicerad: 2025-10-10 11:07:50
RS final i söder med Drive VXO Sprinten.
Södras RS-DM avslutar i Småland, Drive VXO Sprinten där Karlskrona AK och Wäxjö MS arrangerar ihop på Uråsa. Det är en sträcka, varvlopp, på totalt 11,5km som körs sex gånger, tre gånger i vardera riktning. De 63 anmälda delas upp i 15 klasser för rallyt.
Passande nog fyra bilar med fyrhjulsdrift...Publicerad: 2025-10-10 09:01:47
102 rallyåkare till lördagens Årjängs Sprint.
Största för helgen med 102 bilar för 10 klasser - då är Appendix K sex av dem klasserna, i anmälningslistan när Årjängs Sprinten arrangeras, lokala Årjängs MK som arrangör för den 1300 meter långa sträckan som körs tre gånger.
26 ekipage genom de sex Appendix K klasserna, fyra av åkarna i nyaste ...Publicerad: 2025-10-10 05:58:25
Listan, årets pristagare i Svenska RallyCupen - missa inte prisutdelning och fest!
För två helger sedan tog Svenska RallyCupen målgång efter fem deltävlingar - Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta innebar en spännande säsong med bra geografisk och kalendermässig spridning, tävlingar med olika karaktär på vägar.
Den 8:e november är d...Publicerad: 2025-10-09 19:45:40
Drive VXO-Sprinten – lördagsrally på Uråsa flygfält.
Nu på lördag är det dags för Drive VXO-Sprinten – en rallytävling på asfaltsunderlag som körs på Uråsa gamla flygfält. En heldag med fart, spänning och publikvänlig rallyaction väntar.
Väderprognosen visar strålande förutsättningar, och tävlingsledaren Andreas Sigfridsson från Wäxjö Motorsällskap...Publicerad: 2025-10-09 17:32:23
Finalsprinten avslutar Eskilstuna Sprintcup 2025.
Eskilstuna Sprintcup avslutar, passande nog med Finalsprinten hos Eskilstuna MK på Ekebybanan. Tre körningar på den 2km långa sträckan väntar till de närmare 80 anmälda.
Bort mot 40 bilar till Trimmat 2wd, 12 bilar genom A-klassen med Eric Johansson, Tomas "Lången" Pettersson, Andreas Fransson oc...Publicerad: 2025-10-09 11:43:29
Rovanperä satsar på Japansk racing 2026, lämnar WRC-serien.
Inte helt oväntat lämnade idag finske Kalle Rovanperä beslutet att han lämnar WRC-serien efter årets säsong, just nu ligger Finländaren i kamp om VM medaljer med sina kollegor, Sebastien Ogier och Elfyn Evans.
Kalle har tröttnat, förra året körde han på deltid då han istället passade på att ha se...Publicerad: 2025-10-09 10:04:26
Tvådagars på Gotland, Höstnatta inleder fredag kväll.
På Gotland avslutar? man rallyåret med Höstnatta där Gotlands MFBK arrangerar, deltävling i DM serien och rallyt är tvådagars. Man startar med två sträckor under fredagskvällen i mörker, tar nattvila för att börja om med två sträckor i dagsljus på lördag.
19 åkare fördelat över fyra klasser där t...Publicerad: 2025-10-09 09:01:37
Pirelli och MRF mästare i ERC - som tillverkare och team.
Croatia Rally avgjorde ERC-serien, många mästerskap i mästerskapet, ett av dem är teammästerskapet där däcktillverkaren Team MRF Tyres gick bäst fram och säkrade titeln efter de åtta tävlingshelgerna.
Slutligen, efter en stark avslutning på året var M-Sport Ford World Rally Team endast två poäng...Publicerad: 2025-10-09 05:55:22
Nya rutiner för Uppländska rallyn 2026 - anmälan stänger två veckor före.
Förändring för rallysporten i Upplands BF - igår träffades distriktets sportgrensansvariga, Jörgen Joons och Benny "Pitan" Erixon ihop med distriktets klubbar.
- Vid mötet mellan arrangörerna och Upplands BF så tog vi ett beslut att alla rallytävlingar stänger anmälan två veckor före, på söndage...Publicerad: 2025-10-08 22:12:50
|
| |