|
  P-G Andersson och Anders Fredriksson svenska mästare i SM-comebacken i R5 PRESSRELEASE
Per-Gunnar "P-G" Andersson och co-drivern Anders Fredriksson blev idag svenska mästare i sin SM-comeback tillsammans med GN Motorsport i teamets nya Ford Fiesta R5. De tvingades bryta premiärtävlingen, men i och med bilbytet inför den andra tävlingen kunde de vinna de övriga SM-deltävlingarna.
– Så fantastiskt kul. Speciellt med inledningen vi hade på säsongen, säger P-G.
P-G och Anders gjorde i år SM-comeback tillsammans med GN Motorsport och tvingades bryta den inledande tävlingen i Vännäs. Teamet införskaffade då en ny Ford Fiesta R5 till killarnas förfogande och med den kunde de hålla upp tempot och vinna säsongens övriga tre tävlingar.
Efter segern i East Sweden Rally för två veckor sedan har även M-Sport (Fords fabriksteam) varit med och stöttat teamet med motorn.
– M-Sport supportar oss för bästa motorprestanda. Så de satt nu på VM i Turkiet och gav oss support under hela rallyt, berättar P-G.
Idag kördes finalen i Rally Bilmetro – guldet stod mellan P-G och Mattias Adielsson och det var i princip först i mål som gällde för de båda.
– Vår strategi var att få en lucka ner till Mattias på de två första snabba sträckorna, för att sedan ha lite marginal på de lite långsammare och trixiga sträckorna, säger P-G.
Inför servicen ledde P-G och Anders med 14,4 sekunder. På de två avslutande sträckorna lyckades Mattias Adielsson och hans co-driver bara köra in 0,7 sekunder. Därmed var SM-guldet 2020 i hamn för värmlänningarna P-G och Anders.
– Det här trodde jag verkligen inte vi skulle klara av i början av säsongen.Det var lite nervöst idag, men det höll hela vägen. Jag är så otroligt tacksam för alla som hjälpt mig: GN Motorsport, bröderna Grahn, Erik Sundell, Pirellis som levererat kanondäck, familj, sponsorer och vänner. Stort tack till alla som på något sätt gjort det här möjligt, avslutar P-G.
» Pressrelease från PG Andersson.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-09-19 15:10
|
|
Calle tar tredje raka Junior ERC segern - Grahn fyra i ERC3 - Mille 15:e totalt i Rally di Roma Capitale.
Calle Carlberg och Jörgen Eriksen har inte satt ett hjul fel, tog kommandot från fredagens start med ss2 och haft ledningen. Kämpat med Sergi jnr Perez i inledningen och stressat Spanjoren som försökt hänga med, en dikesvisit redan under fredagen klarade Spanjoren. Idag, på söndagens tremilasträcka ...Publicerad: 2025-07-06 17:24
Carlberg leder stort i Junior ERC - tre sträckor kvar av Rally di Roma Capitale.
Förmiddagens tre sträckor i Rally di Roma Capitale avverkade, i junior ERC kampen tog dagen en vändning på den tre mil långa mittensträckan. Calle Carlberg och Jörgen Eriksen drog ifrån Spanjoren Sergi jnr Perez med 1,3 sekund innan de gick mot den över tre mil långa Canterano - Subiaco.
Tre t...Publicerad: 2025-07-06 11:41
PG, Kristoffersson, Ward, Bermingrud och Levin - stjärnspäckat i Hästkraftshelgens rallysprint.
- Fem dagar kvar till the big battle, säger Anders Fredriksson, entusiastisk tävlingsledare för Hästkraftshelgens rallysprint.
Johan Kristoffersson är tillbaka för att jaga segern, han kommer i en bil som flera kommer att höja på ögonbrynen för, menar Fredriksson. Teamkamraten i KMS-teamet...Publicerad: 2025-07-06 11:15
Crugnola leder Rally di Roma Capitale - Calle i JEM topp, Grahn femma i ERC3.
Rally di Roma Capitale avslutar första etappen, tre sträckor dubbelt under dagen där Italienarna håller till i topp. Leder rallyt gör Andrea Crugnola med Citroën C3 Rally2, han leder 3,3 sekunder före Giandomenico Basso. Trean, Polacken Mikolaj Marczyk spräcker Italienska dominansen med fem sekunder...Publicerad: 2025-07-05 18:06
Tänak tar hem Louna-Eesti Ralli, ny andraplats för Arvid och David.
Louna Eesti Ralli fortsatte med sex typiska rallysträckor vilket innebär högt tempo - en av dagens sträckor kröp snittet ned under 120km/h. Ott Tänak i en klass för sig, ende med Rally1 bil då han testade inför sitt WRC rally på hemmaplan om ett par veckor.
Tänak 4:28 minut före Kaspar Kasari i F...Publicerad: 2025-07-05 16:40
Inför service i Rally di Roma Capitale - Carlberg toppar Junior ERC, Grahn sexa och Mille 22:a.
Första halvan av lördagens etapp i Rally di Roma Capitale avverkad, tre sträckor på 6, 35 respektive 13km körda, tre sträcksegrar i Junior ERC klassen för Calle Carlberg och Jörgen Eriksen.
Svensk ledning i JERC.
Svenska besättningen hos Opel Motorsport hittade snabbt formen på asfalt och...Publicerad: 2025-07-05 13:42
Så gick det i Eckerö Linjen Sprint.
Tre åk i snabb följd på den 3,7km långa sträckan för Eckerö Linjen Sprint hos Ålands MK under lördagen för de 27 tävlande. Enskilt bästa åk utav de tre utgjorde resultatlistan.
Sex finska åkare överst i totallistan med Samuli Vuorisalo i Skoda Fabia överst, 4,6 sekund före Marko Paasonen i Toyota...Publicerad: 2025-07-05 13:27
Nästa småbil, i veckan presenterades Alpine A290 Rallye.
Presentationen av nya bilar för de minsta internationella rallyklasserna duggar tätt, först Lancia Ypsilon HF Racing Rally6 och nu Alpine A290 Rallye - men ingen av dem väntas ses på de Svenska grusvägarna men istället populära i Sydeuropa.
Den nya lilla Alpinen är helelektrisk i likhet med Opels...Publicerad: 2025-07-05 09:46
Nya Lancia Ypsilon HF Racing Rally6 redo för rallystart i höst.
Först Lancia Ypsilon HF Rally4 och nu Lancia Ypsilon HF Racing Rally6 - i veckan presenterade Lancia sitt nya tillskott till rallyvägarna, det handlar om den allra enklaste bilen utefter internationella förbundets reglemente. Rally6 handlar om den allra billigaste instegsklassen, anpassade för att j...Publicerad: 2025-07-05 09:15
Följ lördagen i Eckerölinjen Sprinten, Rally di Roma Capitale och Louna-Eesti Rally.
Följ lördagens rallyn med Svenska intressen, på Åland går Eckerölinjen Sprinten där Ålands MK arrangerar, en sträcka som körs tre gånger under dagen för de knappt 30 startande.
Rally di Roma Capitale med Mille Johansson / Johan Grönvall i Rally2 klassen - för Junior ERC Calle Carlberg / Jörgen Er...Publicerad: 2025-07-04 21:22
|
| |