|
 Liiten, Flodin och Jakobsson klara mästare när PG Andersson vann i Linköping. PRESSRELEASE
Tre Svenska Mästare korades när East Sweden Rally avgjordes i Linköping. Den tredje deltävlingen i Rally-SM 2020. I Trimmat 4WD visade dubbla Juniorvärldsmästaren PG Andersson klass genom hela dagen och vann tävlingen före Mattias Adielsson, som bitvis hängde med Andersson med slutade 58 sekunder bakom. Men segern satt långt inne för PG som körde av vägen på sista sträckan i stor ledning.
– Servostyrningen fastnade och vi körde av i innern på en sväng. Förutom det har att gått fantastiskt bra hela dagen. Men det är typiskt att man alltid ska hitta på något, säger PG.
I Linköping delades även tre guldmedaljer ut, trots att en deltävling återstår. I 4WD Övriga vann Jari Liiten och Tommy Andersson guldet efter att ha vunnit de två första tävlingarna, och i Linköping blev de tvåa bakom Kristoffer Karlsson och Ida Bood.
– Det känns sjukt! Vi har kämpat hårt, och det hade aldrig gått utan alla som hjälper mig. Att ta ett SM-guld första året i en fyrhjulsdriven bil känns makalöst, säger Jari Liiten.
– Det har gått på gränsen hela dagen och vart riktigt tufft i kampen med Jari. Det blev lite enklare när han fick problem, men allt har gått riktigt bra, säger Kristoffer Karlsson som tar säsongens första SM-seger.
I Trimmat 2WD säkrade Patrik Flodin och Göran Bergsten för tredje året i rad ett SM-guld i Linköping när de vann klassen med 38,9 sekunder före Hampus och Pontus Jakobsson. Det var Flodin och Bergstens tredje raka seger i årets mästerskap och med maximala poäng inför finalen i Sandviken om två veckor är övertaget ointagligt för bröderna Jakobsson. Som dock kunde säkra guldet i Junior-SM.
– Allt har gått fantastiskt bra hela dagen. Jag och Göran jobbar så bra ihop och teamet har gett mig en fantastisk bil. Det känns fantastiskt att det är klart, säger Flodin.
– Det är otroligt skönt. Vi har gjort tre klockrena tävlingar i Junior-SM, och med guldet klart siktar vi nu på att gå för medalj även i SM, säger Svenska Juniormästaren Hampus Jakobsson.
I klassen Otrimmat 2WD blev det drama på slutet när Joakim Ellner Landberg tog sin första seger i SM. Ellner Landberg ledde med 1,8 sekunder inför sista sträckan över Victor Hansen. Men när Victor snurrade på sista sträckan såg det ut som Ellner Landberg skulle ta sin första SM-seger, fast med bara ett bar hundra meter kvar av sista sträckan körde Joakim punktering och det blev nervös väntan i målet. Det visade sig att Joakim Ellner Landberg och Victor Hansen kört i mål på exakt samma tiondel på sträckan och att Ellner Landberg vunnit tävlingen med just 1,8 sekunder.
– Det är helt sjukt. Jag fattade inte vad som hände, helt plötsligt var hjulet bara borta. Men det känns fantastiskt kul, helt galet, säger Ellner Landberg som tog segern i blott sin tredje tävling i SM.
Finalen i Rally-SM körs genom Rally Bilmetro i Sandviken den 19 september. Tre guldmedaljer är kvar att dela ut i klasserna Trimmat 4WD, Otrimmat 2WD och JSM Otrimmat.
Resultat East Sweden Rally 2020:
Trimmat 4WD:
PG Andersson & Anders Fredriksson, Ford Fiesta Rally2
Mattias Adielsson & Andreas Johansson, Skoda Fabia R5 +58,0sek
Per Göthberg & Stefan Ahl, Ford Fiesta R5 +1.50,0sek
4WD Övriga:
Kristoffer Karlsson & Ida Bood, Mitsubishi EVO
Jari Liiten & Tommy Andersson, Mitsubishi EVO +54,8sek
Mats Jonsson & Jon Magnusson, Skoda Octavia WRC +1.14,6sek
Trimmat 2WD:
Patrik Flodin & Göran Bergsten, Volvo 940
Hampus Jakobsson & Pontus Jakobsson, Toyota Corolla +38,9sek
Jonas Åkesson & Martin Holmdahl, Toyota Corolla +40,0sek
Otrimmat 2WD:
Joakim Ellner Landberg & Emil Nilsson, Peugeot 208 R2
Victor Hansen & Victor Johansson, Peugeot 208 R2 +1,8sek
Adam Westlund & David Arhusiander, Ford Fiesta Rally4 +32,4sek
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-09-05 18:36:03
|
|
30 bilar till söndagens Lilla VM i Haninge.
Söndagsrally när Haninge Mk arrangerar Lilla VM, det är 1,9km special inne på Högsta motorsportområde som körs tre gånger för de 30 tävlande.
I fyrhjulsdrift ses Kalle Gustafsson med Ford Fiesta Rally2 och pappa Björn med Toyota GR Yaris. Klubbkamraten Kjell Sandberg är anmäld med Rally2 bil, då ...Publicerad: 2025-10-10 11:07:50
RS final i söder med Drive VXO Sprinten.
Södras RS-DM avslutar i Småland, Drive VXO Sprinten där Karlskrona AK och Wäxjö MS arrangerar ihop på Uråsa. Det är en sträcka, varvlopp, på totalt 11,5km som körs sex gånger, tre gånger i vardera riktning. De 63 anmälda delas upp i 15 klasser för rallyt.
Passande nog fyra bilar med fyrhjulsdrift...Publicerad: 2025-10-10 09:01:47
102 rallyåkare till lördagens Årjängs Sprint.
Största för helgen med 102 bilar för 10 klasser - då är Appendix K sex av dem klasserna, i anmälningslistan när Årjängs Sprinten arrangeras, lokala Årjängs MK som arrangör för den 1300 meter långa sträckan som körs tre gånger.
26 ekipage genom de sex Appendix K klasserna, fyra av åkarna i nyaste ...Publicerad: 2025-10-10 05:58:25
Listan, årets pristagare i Svenska RallyCupen - missa inte prisutdelning och fest!
För två helger sedan tog Svenska RallyCupen målgång efter fem deltävlingar - Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta innebar en spännande säsong med bra geografisk och kalendermässig spridning, tävlingar med olika karaktär på vägar.
Den 8:e november är d...Publicerad: 2025-10-09 19:45:40
Drive VXO-Sprinten – lördagsrally på Uråsa flygfält.
Nu på lördag är det dags för Drive VXO-Sprinten – en rallytävling på asfaltsunderlag som körs på Uråsa gamla flygfält. En heldag med fart, spänning och publikvänlig rallyaction väntar.
Väderprognosen visar strålande förutsättningar, och tävlingsledaren Andreas Sigfridsson från Wäxjö Motorsällskap...Publicerad: 2025-10-09 17:32:23
Finalsprinten avslutar Eskilstuna Sprintcup 2025.
Eskilstuna Sprintcup avslutar, passande nog med Finalsprinten hos Eskilstuna MK på Ekebybanan. Tre körningar på den 2km långa sträckan väntar till de närmare 80 anmälda.
Bort mot 40 bilar till Trimmat 2wd, 12 bilar genom A-klassen med Eric Johansson, Tomas "Lången" Pettersson, Andreas Fransson oc...Publicerad: 2025-10-09 11:43:29
Rovanperä satsar på Japansk racing 2026, lämnar WRC-serien.
Inte helt oväntat lämnade idag finske Kalle Rovanperä beslutet att han lämnar WRC-serien efter årets säsong, just nu ligger Finländaren i kamp om VM medaljer med sina kollegor, Sebastien Ogier och Elfyn Evans.
Kalle har tröttnat, förra året körde han på deltid då han istället passade på att ha se...Publicerad: 2025-10-09 10:04:26
Tvådagars på Gotland, Höstnatta inleder fredag kväll.
På Gotland avslutar? man rallyåret med Höstnatta där Gotlands MFBK arrangerar, deltävling i DM serien och rallyt är tvådagars. Man startar med två sträckor under fredagskvällen i mörker, tar nattvila för att börja om med två sträckor i dagsljus på lördag.
19 åkare fördelat över fyra klasser där t...Publicerad: 2025-10-09 09:01:37
Pirelli och MRF mästare i ERC - som tillverkare och team.
Croatia Rally avgjorde ERC-serien, många mästerskap i mästerskapet, ett av dem är teammästerskapet där däcktillverkaren Team MRF Tyres gick bäst fram och säkrade titeln efter de åtta tävlingshelgerna.
Slutligen, efter en stark avslutning på året var M-Sport Ford World Rally Team endast två poäng...Publicerad: 2025-10-09 05:55:22
Nya rutiner för Uppländska rallyn 2026 - anmälan stänger två veckor före.
Förändring för rallysporten i Upplands BF - igår träffades distriktets sportgrensansvariga, Jörgen Joons och Benny "Pitan" Erixon ihop med distriktets klubbar.
- Vid mötet mellan arrangörerna och Upplands BF så tog vi ett beslut att alla rallytävlingar stänger anmälan två veckor före, på söndage...Publicerad: 2025-10-08 22:12:50
|
| |