|
  Motiverad Tidemand redo för helt ny VM-utmaning. PRESSRELEASE
Väntan har känts oändligt lång men nu är det äntligen dags för VM-rally igen efter nästan ett halvårs uppehåll. Toksport World Rally Team tror fortsatt på Pontus Tidemand och ger honom chansen igen i WRC 2, denna gång i nykomlingen i VM-sammanhang: Rally Estonia.
- Det här blir en helt ny utmaning för de flesta av oss i startfältet, vilket gör det lite extra spännande. Vägarna är supersnabba och tekniska, med många hopp och krön och jag hoppas det ska påminna om det finska rallyt, för det gillar jag, säger Pontus, som trots att några månader passerat sen senaste VM-tävlingen fortfarande har segern i Mexiko färskt i minnet.
- Visst kändes det som vi hade något riktigt bra på gång och teamet kände detsamma, och det tog oss till startlinjen igen. Nu hoppas jag att vi kan fortsätta där vi slutade och kämpa för ännu ett bra resultat och viktiga poäng i WRC 2-mästerskapet.
Under de senaste månaderna har förstås den internationella sporten tvingats ta en paus, men Pontus har tagit alla möjligheter att hålla ringrostigheten borta. I början av juni deltog han i Rally Sweden Lockdown, där han slutade tvåa, och senare samma månad hoppade han in i rallycrossbilen för All-Star Magic Weekend" i Höljes, för att förra helgen göra säsongspremiär i EM i rallycross.
Efter EM-premiären hann han knappt packa om väskan förrän det bar av till Tyskland för test med SKODA Motorsport.
- Det är så viktigt att få tid bakom ratten och jag är tacksam att jag har fått de här tävlingarna under sommaren. Att sen få gå tillbaka till rallybilen förra veckan kunde inte ha kommit mer lägligt med tanke på Estland. Jag känner mig faktiskt så varm i kläderna och förberedd som jag kan bli i nuläget, säger Pontus som i sällskap av kartläsaren Patrik Barth även genomförde ett test på plats i Estland nu under måndagen.
Totalt 28 ekipage är anmälda i RC2, eller Rally 2, som samlingskategorin för R5-bilarna kallas, och Pontus är beredd på en ordentlig fight.
- Konkurrensen kommer minst sagt att bli tuff. Jag är som sagt glad att jag fått köra en del under de här månaderna, men jag vet också att många av mina motståndare legat i rejält på sistone. Efter en så här lång paus tror jag alla är taggade att komma ut och köra så det lär bli åka av, skrattar Pontus.
Rally Estonia körs för tionde gången men gör först nu intåg i VM-serien och gör Estland till den 33:e nationen att stå värd för ett WRC-event. Serviceplatsen är belägen i Tartu, medan merparten av sträckorna är lokaliserade till Otepää, som kallas Estands "vinterhuvudstad", i södra delen av landet. Totalt ska 12 specialsträckor på sammanlagt drygt 230 kilometer klaras av under helgen.
Tidsplan Rally Estonia 2020 (svensk tid +1 timme)
Fredag
09:01 Shakedown Abissaare (6,23 km)
19:08 SS1 Tartu (1,28 km)
Lördag
06:38 Service Raadi
07:40 SS2 Prangli 1 (20,23 km)
08:21 SS3 Kanepi 1 (16,89 km)
09:08 SS4 Otepää 1 (9,60 km)
10:00 SS5 Mäeküla 1 (14,76 km)
11:19 SS6 Elva 1 (11,72 km)
13:14 Service Raadi
14:37 SS7 Prangli 2 (20,23 km)
15:18 SS8 Kanepi 2 (16,89 km)
16:08 SS9 Otepää 2 (9,60 km)
17:00 SS10 Mäeküla 2 (14,76 km)
18:19 SS11 Elva 2 (11,72 km)
19:34 Service Raadi
Söndag
06:02 Service Raadi
07:35 SS12 Arula 1 (6,97 km)
08:09 SS13 Kaagvere 1 (15,46 km)
09:08 SS14 Kambja 1 (20,05 km)
10:49 SS15 Arula 2 (6,97 km)
11:28 SS16 Kaagvere 2 (15,46 km)
13:18 SS17 Kambja 2 Wolf Power Stage (20,05 km)
15:30 Podium Ceremony Raadi service park
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-09-01 13:00
|
|
Träning, Kval och shakedown inför Rally di Roma Capitale fredag förmiddag.
Sträckan Fumone på 6,45km används som shakedown inför Rally di Roma Capitale, vid klockan 8:00 släpps Rally2 åkarna ut för att testa sträckan och inställningarna, vid 10:31 är de tillbaka för att köra kval som utgör startordning. Med asfalt som underlag är det snabbaste tid som går ut först när rall...Publicerad: 2025-07-03 17:44
Hallberg från SM-silver till asfaltäventyr i Italien.
Efter en stark prestation under SM-veckan, där Patrik och John tog hem silvermedaljen i rallysprint, är det nu dags att snabbt växla fokus – nästa stopp: Rally di Roma Capitale i Italien!
Till helgen återvänder de till det italienska asfaltsmästerskapet, där de ställer upp i en av årets mest pre...Publicerad: 2025-07-02 22:33
Oliver Solberg får köra i värstingklassen under Rally Estonia.
Efter att ha vunnit de tre senaste tävlingarna och tagit över ledningen i den näst högsta klassen i World Rally Championship, kommer Oliver Solberg (23) att flyttas upp till värsting klassen i Rally Estland om två veckor.
Solberg kommer att köra en Toyota GR Yaris Rally1 med Toyota Gazoo Racing i...Publicerad: 2025-07-02 22:30
Rally1 debut för Oliver Solberg i kommande Rally Estonia.
Oliver Solberg gör Rally1 debut för Toyota Gazoo Racing i Rally Estonia, rallyt som avgörs den 17-20:e juli. Svensken var anmäld för WRC2 tävlande med Printsport till tävlingen men byter nu klass. Efter ett möte hos Toyota Gazoo Racing i Finland kan Svensken idag presentera att han får chansen att t...Publicerad: 2025-07-02 21:55
Tänak och Carlsson i helgens Estniska Louna Eesti Ralli.
Till helgen körs Louna Eesti Ralli från Vöru - totalt i stora rallyt tio sträckor om 95km special. Men ihop körs också ett sprintrally med delar av totala tävlingsbanan. Huvudtävlingen startar vid 17-tiden på fredag och tar målgång tidig lördag eftermiddag.
Ott Tänak har hektiska tider, flög dir...Publicerad: 2025-07-02 18:42
30-talet åkare gör upp i fredagskvällens Rally Magic i Höljes.
Höljeshelgen inleds med Rally Magic, Finnskoga MK har tagit greppet att arrangera rallysprint som uppvärmning för publiken inför Rallycross VM helgen, för andra året går Rally Magic som körs över banan, på vägar runt banområdet och genom campingen.
En sträcka på närmare 2,5km ska köras under kvä...Publicerad: 2025-07-02 18:29
Carlbergs överst på pallen - första 2WD segern i Rallye Baie-des-Chaleurs sedan 1986.
Den 47:e upplagan av Rallye Baie-des-Chaleurs hölls i New Richmond, Quebec och bjöd på en helg full av överraskningar med härligt tempo i skogen och en historisk totalseger som kommer bli ihågkommen i åratal. Senast en 2WD-bil tog sig till pallen totalt var 2004 då Jon Nichols och Carl Schenk gjorde...Publicerad: 2025-07-02 18:13
Mästarmötet laddar för sprint och afterrally i Millebyden.
På bästa småländska sprintvägar i Millebygden avgörs den tredje deltävlingen i årets Svenska Sprintrallycup (SSRC).
Älmhults MK bjuder in till 14,5 kilometer specialsträcka sista lördagen i juli.
Tävlingsledare Anders Martinsson berättar så här;
– Första halva är den som gick fredagssprinten...Publicerad: 2025-07-01 23:01
Tre Svenska ekipage till nästa helgs Finska Mästerskap.
SM Kouvola Ralli från Kouvola ingår i Finska Mästerskapet och Nordic Rally Championship, rallyt med åtta sträckor på nio mil körs nästkommande helg, 11-12:e juli.
Anmälningarna trillar in i listan och tre Svenska ekipage väntas till start, i Rally2 klassen Jari Liiten och Per Almkvist i Skodan so...Publicerad: 2025-07-01 23:00
Inför Rally di Roma Capitale, fyra Svenskar i helgens rally - startfält, tidsplan & länkar.
Till helgen gör ERC-serien start i Rom, EM-serien går in i andra halvan av säsongen med Italiensk asfalt. Rally di Roma Capitale avgörs med 13 specialsträckor på 20 mil.
Fredag förmiddag träning, kval och shakedown och på kvällen vid 20-tiden inleds rallyt med korta publiksträckan Colloseo ACI Rom...Publicerad: 2025-07-01 21:08
|
| |