|
 Rally-SM får ny promotor från 2021 – utökar till tre mästerskap. PRESSRELEASE
Det står klart nu när avtalet för de kommande tre åren är påskrivet mellan nya promotor SRM, Svenska Rally Mästerskapen AB och Svensk Bilsport, där det även framgår att det kommer bli fler mästerskap i kalendern.
Rallysporten har en stark förankring bland det svenska folket där sändningar i TV alltid drar mycket tittare. Och publikmässigt ute på tävlingarna är många rallyn välbesökta av en bred publik som sträcker sig långt förbi den traditionella bilsportutövaren. Under senaste åren har Rally-SM vuxit och lockat till sig kända förare där kampen 2019 stod mellan rutinerade Patrik Flodin och dubble rallycrossvärldsmästaren Johan Kristoffersson. Intresset för att arrangera SM har också vuxit. Något som visade sig inför den kommande säsongen 2021.
- Det känns verkligen skönt att ha Rally-SM för 2021 till 2023 på plats. Avtalet med nuvarande promotor löper ut i år och vi har under året blivit approcherade av ett flertal aktörer som känt sig redo att kliva in som ny promotor för Rally-SM. Det har varit många givande och kreativa möten där jag och rallyutskottet känner att vi har landat helt rätt och det ska bli intressant att följa utvecklingen nu när Rally-SM växer, säger Anna Nordkvist, vd Svensk Bilsport som även riktar ett tack till tidigare promotorn MAS.
- Jag vill verkligen tacka MAS-organisationen för det samarbetet vi haft i många år. De har under alla år genomfört många fina tävlingar och utvecklat Rally-SM på ett jättebra sätt. Det är från den plattformen vi nu tar nästa steg för mästerskapet.
Mer rally till folket
Säsongen 2021 blir året då Rally-SM växer från ett mästerskap till tre. Under ledning av den nya promotorn och dess kärngrupp med Anders Martinsson, Patrik Persson, Sara Mejving, Joakim Berg och Kjell-Åke Jönsson kommer det köras ett traditionellt rallymästerskap som kan liknas vid de som genomförts under de senaste åren. Därutöver blir det ett sprintmästerskap och ett asfalts-SM. Det traditionella mästerskapet kommer starta i norr på snö och avslutas till hösten i södra Sverige. Sprintmästerskapet planeras avgöras med sina deltävlingar under sommaren och tidig höst och asfaltsmästerskapet under våren.
- Det här är ett koncept som jag har funderat länge på. Jag har varit med några år nu i rallyvärlden och noterat att det finns många duktiga förare runt om i landet som blivit lite mer av specialister och som då inte har prioriterat att köra hela den traditionella SM-serien. Rallysporten vill gärna se nya stora stjärnor från Sverige, då måste dessa ges utrymme att få en bakgrund och ett kunnande för att möta konkurrensen i andra länder. Och det kan vi bara göra genom att lyfta den formen av tävlande som sprint och asfaltstävlingar är till SM nivå. De är också ett mästerskap som kanske har en annan ekonomisk portfölj både för tävlande och arrangörer, säger Anders Martinsson vd från nya promotorn SRM, Svenska Rally Mästerskapen AB och fortsätter.
-Jag tycker att SM är det finaste man kan vinna i Sverige och att nu få erbjuda det med tre olika discipliner, kan man säga, är jag övertygad om att vi nu kommer få se flera åkare som kör SM under året. Och där vi med sprintmästerskapet också ska komma närmare storstadsregionerna. Tittar vi i spegeln har vi tappat en stor del av vår sport runt omkring våra största städer, det vill vi ändra på, förklarar Martinsson.
Den exakta kalendern för de olika mästerskapen är ännu inte spikad, men de grova penseldragen finns där.
- Vi har arbetat stenhårt tillsammans med rallyutskottet under en tid nu med planeringen och en tänkt kalender för mästerskapen och nu när avtalet är klart kommer vi inom den närmaste tiden kunna lägga de sista pusselbitarna på plats. När det är gjort kommer vi presentera allt, säger Anders Martinsson.
Rally – en nationalsport igen.
Målsättningen för båda parter som nu kliver in i det nya avtalet för Rally-SM 2021-2023 har hela tiden varit att fortsätta utveckla rallysporten tillbaka till en sport som syns och berör ännu fler. Intresset finns. Målet är att Rally-SM ska gynna utövarna och ge dem utmanande tävlingar av högsta nationella klass och med det höja attraktionsvärdet inte bara för deltagare utan även för rallyarrangören och hela den svenska bilsporten.
- Det är bara att titta på andra idrotter hur deras förändringar har höjt den allmänna synen på sporter som exempelvis skidor och skidskytte, här måste vi i rallysporten också få ett modernare tänk om sporten skall komma upp på den stora publika arenan igen. Det är det som är vår målsättning och det vi har tagit på oss att lyckas med, avslutar Anders Martinsson.
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-06-05 13:53:49
|
|
Carlsson snabbast i Killingens 1300-klass. Rally Killingen Supporterklass innehöll fredagens sex sträckor i Thoréns i Kil Rally Killingen som Kils MK Bil arrangerar, upplägget blev dock kortat efter en olycka där en åskådare skadades i SM-klassen.
Suzukigänget åkte efter SM-klassen och missade därmed två sträckor, ändå 23 minuters tävland...Publicerad: 2026-06-26 21:07:02
Neuville leder i Grekland, Solberg fastnar i diket - Mille 14:e.
Sex sträckor avverkade i EKO Acropolis Rally Greece, topp fyra ses de tre tillverkarna där Thierry Neuville lyckas bäst, 9,7 sekunder före Sebastien Ogier. Halvminut skiljer ned till trean Adrien Forumaux som har det samma till Fords Josh McErlean.
Punktering och avåkning för Solberg.
Som...Publicerad: 2026-06-26 20:11:14
Tidsplan, så körs Midnattssolsrallyt.
Midnattssolsrallyt närmar sig, för första gången med basen på Tierp Arena där MK Tierp arrangerar, stort serviceområde och specialsträcka på området bjuds ute på arenaområdet.
15 specialsträckor bjuds under tre dagar fördelat över 13,6 mil special, start torsdag kväll med knappt 5km Tierp Arena i...Publicerad: 2026-06-26 13:03:24
Sommarsprinten i Hällefors, 40-talet åkare på lördag.
Flitiga Hällefors MK är på gång igen, nu med deltävling i HMK´s RS-serie i Sommarsprinten. Dryga halvmilen special där en sträcka går tre gånger på klubbens motorområde. Svalare intresse med endast 40 bilar när anmälan stängde under onsdagen, men man håller fortsatt öppet för fler.
Elva åkare gen...Publicerad: 2026-06-26 11:55:08
Följ Thoréns i Kil Rally Killingen, sex sträckor för fredagen!
Fredag och start av Thoréns i Kil Rally Killingen, bakom rallyt står Kils MK Bil som kör spännande koncept ihop med SM Veckan. Fredagen innebär tre välkända sträckor från rallyna runt Kil, de går två gånger var under eftermiddagen och ger sex mil. Första start går klockan 13:00 från serviceplatsen v...Publicerad: 2026-06-26 09:40:08
Världsmästaren Stig Blomqvist firas under KAK Midnattssolsrallyt – kör Audi quattro S1 på Tierp Arena.
När KAK Midnattssolsrallyt avgörs den 2–4 juli väntar en särskild hyllning till en av svensk rallysports allra största profiler. Rallyvärldsmästaren Stig Blomqvist, som fyller 80 år under 2026, kommer att finnas på plats under tävlingshelgen och bjuda publiken på uppvisningskörning och medåkning i e...Publicerad: 2026-06-26 08:07:32
Sekurab Rally SM och SM-veckan möts när Rally Killingen väntar i Värmland.
Efter gruspremiären i Nyköping i mitten av maj går nu Sekurab Rally SM in i andra halvan av säsongen när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs den 26–27 juni. Över 80 ekipage kommer till start på klassiska värmlandsvägar, samtidigt som tävlingen för första gången på 10 år kombineras med SM-veckan och...Publicerad: 2026-06-26 05:53:31
Stark start av Toyota i Acropolisrallyt, Solberg fyra - Mille nia i WRC2
Fem Toyota topp sex i EKO Acropolis Rally Greece när den korta publiksträckan avgjordes, snabbast Sebastien Ogier på stadionsträckan med en sekunds marginal. Takamoto Katsuta in som tvåa med en tiondel till Thierry Neuville.
Oliver Solberg sätter fjärde tid, precis som på shakedown, en tiondel fr...Publicerad: 2026-06-25 22:24:45
Regularityklassen inleder KAK Midnattssolsrallyt i Stockholm – historisk start vid Armémuseum.
KAK Midnattssolsrallyt 2026 får en högtidlig och historiskt förankrad inledning när tävlingens Regularityklass startar från Armémuseum på Östermalm i Stockholm torsdagen den 2 juli. Redan dagen innan, onsdagen den 1 juli, samlas de klassiska bilarna på borggården utanför museet där allmänheten får m...Publicerad: 2026-06-25 20:41:54
M-Sport utvecklar Fiesta Rally2+ för WRC27 säsongen.
Igår kom beskedet, Rally2+ tar plats bredvid WRC27 ekipagen under de två kommande säsongerna för att locka startande till WRC seriens huvudklass. Tidigare har M-Sport´s Richard Millener varit negativ till idén att förstöra den populära Rally2 klassen med en ny variant som tar sig in i de nationella ...Publicerad: 2026-06-25 13:04:40
|
| |