NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Vinter och snö är ett måste, år efter år för att behålla den Svenska VM tävlingen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Snömängden har varit stor i Värmland även senare år, men just osäkerheten år från år gör att arrangören nu måste längre norr ut.
Rally Sweden söker sig norr ut, Östersund eller Piteå?

Det är inte bara de nordligare delarna av Värmland arrangören av Rally Sweden söker sig, Rally Swedens VD Glenn Olsson och hans organisationen har även sökt sig mer norr ut, till helt andra distrikt.

Årets tuffa väderläge gav också tuffa besked från FIA och WRC Promotorn att leverera vinter, med två år på kontraktet jagar man nu en nordligare bana för att fortsatt säkra den Svenska VM klassikern.

Arrangören har vänts sig till de mer nordligare delarna av landet för att se hur intresset och möjligheterna ser ut, bland dem är arrangören Motorklubben VMT Jämtland som agerat SM deltävlingar tidigare och vars mål med sitt gemensamma satsning med åtta klubbar är större arrangemang - namnet just en förkortning av "VM Till Jämtland".

Arrangörerna där har i helgen redogjort för sina idéer och tankar för att göra Östersund till basen för ett framtida Rally Sweden.

Andra som gett samma information är arrangörerna runt Piteå, Älvsbyn, Boden och Luleå - där Piteå skulle kunna bli en tilltänkt bas för rallyt. Även de har gett svar och indikationer på ett intresse.

Att finna 15 mil special, då det mesta alltid körs dubbelt borde inte vara ett problem, här skulle till och med det gamla tidens möjligheter att köra på sjöis kunna komma tillbaka!

Den stora knuten väntas bli det regionala stödet och finansieringen av tävlingen, det handlar om stora summor som måste knytas upp för att ro tävlingen i hamn. Lika så att fylla upp organisationen, att vänta är att flera nyckelpersoner följer med, men många nya platser ska också fyllas i arrangemanget, lägg där till alla frivilliga funktionärer som måste lösas.

Det handlar om en helt annan logistik kring ett modernt VM arrangemang än vad arrangörerna på de båda orterna tidigare huserat. Både vad det gäller tävlande, publik och medialt för att lösa liveproduktioner att kabla ut världen runt!

Glenn Olsson förklarar till Sveriges Radio P4 Värmland att en flytt tidigast 2022 skulle kunna vara möjlig, för 2021 är det för sent när banan och arrangemanget redan planeras och ska presenteras för FIA och Promotorn tidig sommar. En flytt just 2022 skulle också vara en del i att locka med den Svenska publiken där merparten skulle få långt längre resor - 2022 kommer ett nytt spännande reglemente!

» Mer info om Rally VM - WRC serien, se
''Rally VM - WRC''.


Följ helgens rallyn:
Rally Stoholm:[Resultat][Anslagstavla]

Publicerad: 2020-03-24 09:08:44






30 bilar till söndagens Lilla VM i Haninge.
© emotorsport.seSöndagsrally när Haninge Mk arrangerar Lilla VM, det är 1,9km special inne på Högsta motorsportområde som körs tre gånger för de 30 tävlande.

I fyrhjulsdrift ses Kalle Gustafsson med Ford Fiesta Rally2 och pappa Björn med Toyota GR Yaris. Klubbkamraten Kjell Sandberg är anmäld med Rally2 bil, då ...

Publicerad: 2025-10-10 11:07:50


RS final i söder med Drive VXO Sprinten.
© emotorsport.seSödras RS-DM avslutar i Småland, Drive VXO Sprinten där Karlskrona AK och Wäxjö MS arrangerar ihop på Uråsa. Det är en sträcka, varvlopp, på totalt 11,5km som körs sex gånger, tre gånger i vardera riktning. De 63 anmälda delas upp i 15 klasser för rallyt.

Passande nog fyra bilar med fyrhjulsdrift...

Publicerad: 2025-10-10 09:01:47


102 rallyåkare till lördagens Årjängs Sprint.
© emotorsport.seStörsta för helgen med 102 bilar för 10 klasser - då är Appendix K sex av dem klasserna, i anmälningslistan när Årjängs Sprinten arrangeras, lokala Årjängs MK som arrangör för den 1300 meter långa sträckan som körs tre gånger.

26 ekipage genom de sex Appendix K klasserna, fyra av åkarna i nyaste ...

Publicerad: 2025-10-10 05:58:25


Listan, årets pristagare i Svenska RallyCupen - missa inte prisutdelning och fest!
© emotorsport.seFör två helger sedan tog Svenska RallyCupen målgång efter fem deltävlingar - Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta innebar en spännande säsong med bra geografisk och kalendermässig spridning, tävlingar med olika karaktär på vägar.

Den 8:e november är d...

Publicerad: 2025-10-09 19:45:40


Drive VXO-Sprinten – lördagsrally på Uråsa flygfält.
© Drive VXO.Nu på lördag är det dags för Drive VXO-Sprinten – en rallytävling på asfaltsunderlag som körs på Uråsa gamla flygfält. En heldag med fart, spänning och publikvänlig rallyaction väntar.

Väderprognosen visar strålande förutsättningar, och tävlingsledaren Andreas Sigfridsson från Wäxjö Motorsällskap...

Publicerad: 2025-10-09 17:32:23


Finalsprinten avslutar Eskilstuna Sprintcup 2025.
© emotorsport.seEskilstuna Sprintcup avslutar, passande nog med Finalsprinten hos Eskilstuna MK på Ekebybanan. Tre körningar på den 2km långa sträckan väntar till de närmare 80 anmälda.

Bort mot 40 bilar till Trimmat 2wd, 12 bilar genom A-klassen med Eric Johansson, Tomas "Lången" Pettersson, Andreas Fransson oc...

Publicerad: 2025-10-09 11:43:29


Rovanperä satsar på Japansk racing 2026, lämnar WRC-serien.
© Toyota Gazoo Racing.Inte helt oväntat lämnade idag finske Kalle Rovanperä beslutet att han lämnar WRC-serien efter årets säsong, just nu ligger Finländaren i kamp om VM medaljer med sina kollegor, Sebastien Ogier och Elfyn Evans.

Kalle har tröttnat, förra året körde han på deltid då han istället passade på att ha se...

Publicerad: 2025-10-09 10:04:26


Tvådagars på Gotland, Höstnatta inleder fredag kväll.
© emotorsport.sePå Gotland avslutar? man rallyåret med Höstnatta där Gotlands MFBK arrangerar, deltävling i DM serien och rallyt är tvådagars. Man startar med två sträckor under fredagskvällen i mörker, tar nattvila för att börja om med två sträckor i dagsljus på lördag.

19 åkare fördelat över fyra klasser där t...

Publicerad: 2025-10-09 09:01:37


Pirelli och MRF mästare i ERC - som tillverkare och team.
© emotorsport.seCroatia Rally avgjorde ERC-serien, många mästerskap i mästerskapet, ett av dem är teammästerskapet där däcktillverkaren Team MRF Tyres gick bäst fram och säkrade titeln efter de åtta tävlingshelgerna.

Slutligen, efter en stark avslutning på året var M-Sport Ford World Rally Team endast två poäng...

Publicerad: 2025-10-09 05:55:22


Nya rutiner för Uppländska rallyn 2026 - anmälan stänger två veckor före.
© emotorsport.seFörändring för rallysporten i Upplands BF - igår träffades distriktets sportgrensansvariga, Jörgen Joons och Benny "Pitan" Erixon ihop med distriktets klubbar.
- Vid mötet mellan arrangörerna och Upplands BF så tog vi ett beslut att alla rallytävlingar stänger anmälan två veckor före, på söndage...

Publicerad: 2025-10-08 22:12:50


Tidigare nyheter:
Rovanperä satsar på Japansk racing 2026, lämnar WRC-serien.
Tvådagars på Gotland, Höstnatta inleder fredag kväll.
Pirelli och MRF mästare i ERC - som tillverkare och team.
Nya rutiner för Uppländska rallyn 2026 - anmälan stänger två veckor före.
Andervang till lördagens tyska Havellandrallye.
Två dagars Rally Stoholm, Dansk asfalt med flera Svenska åkare till start.
Grahn med Skoda Fabia RS Rally2 till ADMV Lausitz Rallye.
Preliminärt slutlig, Stark körde hem Rally Vetlanda.
SM-tvåan testar motståndet i Brittiska Mästerskapet.
Andervang och Olsson fyra i regnig 100-åring.
1300 Rally Cup, säsongsfinalen i Enköping avgjord!
Mille Johansson utmanade om EM-pallen i Kroatien.
Sydsvenska Mästerskapet summerar säsongen 2025.
Reiersen sjua i Italienska Rally Santo Stefano Belbo.
Svenska framgångar i ERC tabellerna 2025!
Bäcklund snabbast totalt genom Vedums Mästerskapet.
Armstrong avslutar ERC på topp, Calle utklassade alla i Rally4.
Spännande när VOC körde final i 2025-års SverigeSerie i Enköping.
Carlberg och Eriksen säkrade just ERC4 guldet.
Foto från Rally Vetlanda.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
- - - - - 01-02/00


Rally SM:
- - - - - 06-07/02


Rally VM - WRC:
Central European Rally 16-19/10


Svenska RallyCupen:
Prisutdelning & Fest 08/11




Foto:
Rally Vetlanda.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Marknadsnatta.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.