|
 Dennis Rådström och Johan Johansson siktar högt i Rally Sweden. PRESSRELEASE
Rallyföraren Dennis Rådström från Torsby inleder årets rallysäsong på hemmaplan i Torsby när Svenska VM-deltävlingen Rally Sweden avgörs i helgen. Tillsammans med sin kartläsare Johan Johansson från Valdemarsvik ska Dennis tävla i den tvåhjulsdrivna klassen RC4 tillsammans med teamet Orsak Rally Sport i en Ford Fiesta R2T från M-Sport Poland. Dennis och Johan satsar huvudsakligen på EM-serien för juniorer under 2020, men är på plats när VM-cirkusen gästar Sverige för att få erfarenhet med nya teamet och förhoppningsvis upprepa sin seger i tävlingen från 2018.
– Vi har en bra känsla inför tävlingen, som är årets absoluta höjdpunkt på hemmaplan, säger Dennis.
– Rally Sweden är årets tävling och man får en speciell skön känsla i kroppen varje gång man kliver in i tävlingsveckan, tillägger Johan.
Rally Sweden bjuder i år på en modifierad tävlingsrutt på grund av det milda vädret som gjort att flera sträckor fått strykas från årets tävling. Kvar är cirka 18 mil sträckor i Norge och Nordvärmland med förhållandevis bra vinterförutsättningar.
– Det är skönt att tävlingen blir av framförallt. De sträckor som ska köras är typiska Rally Sweden-vägar, och den nedkortade tävlingen gör att vi verkligen måste vara på tå från start, säger Dennis.
– Avsaknaden av snö gör att det kommer bli ett snabbt rally, och man får nog tänka på det som ett grusrally snarare än ett vinterrally med att undvika stenar som kommer fram och ta hand om däcken så man inte kör punktering, fortsätter Johan.
För Dennis och Johan blir Rally Sweden ett genrep i skarpt läge med nya teamet Orsak Rally Sport inför deras satsning på Junior-EM som startar sista helgen i mars.
– Målsättningen är att få jobba ihop med teamet under tävling och bli familjära med varandra, men vi sticker inte under stolen med att vi är här för VM-tävlingen och ska försöka vara snabbast, säger Dennis.
– Vi vill visa att vi är den snabbaste R2-bilen, och komma igång och jobba och vinna med nya teamet, avslutar Johan.
Junior-EM, FIA European Rally Championship, avgörs över 6 deltävlingar 2020:
Rally-VM: Rally Sweden (snö & is), 13-16 Februari (Ej ingående i Junior-EM)
Tävling 1: Azores Rallye (grus), 26-28 Mars
Tävling 2: Rally Islas Canarias (asfalt), 7-9 Maj
Tävling 3: Rally Liep?ja (Lettland, grus), 29-31 Maj
Tävling 4: 77th Rally Poland (grus), 26-28 Juni
Tävling 5: Rally di Roma Capitale (asfalt), 24-26 Juli
Tävling 6: Barum Czech Rally Zlín (asfalt), 28-30 Augusti
» Pressrelease från Rådström Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-02-11 11:36:27
|
|
Imponerande körningar då SverigeSerien inledde hösten i Laxå.
Målet för resan var Laxå och ärendet Laxårallyt när SverigeSerien inledde höstdelen av årets serie. Ett som vanligt fantastiskt fint organiserat rally på rallyvägar som klassens utövare bara hade positivt att säga om. Vägar som hade allt var omdömet. Tack Laxå MK och högsta betyg med vidhängande gul...Publicerad: 2025-08-19 18:45:44
Mille Johansson slutar topp 10 i tuffa Barum Czech Rally Zlin.
Det blev en utmanande helg i Tjeckien för 20-årige Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika när Rally-EM gästade klassiska Barum Czech Rally Zlín. Med hela EM-eliten på plats och svårkörda asfaltssträckor kämpade den svenska duon sig till en tiondeplats i högsta kl...Publicerad: 2025-08-19 17:05:00
42 VM-ekipage i Rally Chile Bio Bio - Solberg och Andersson med Svensk flagg.
WRC-serien på gång till Paraguay i månadsskiftet innan de styr mot Chile för Rally Chile Bio Bio den 11-14:e september. Idag släpptes anmälningslistan för rallyt med totalt 49 ekipage varav 42 tävlar i VM-klasser.
Elva åkare i Rally1.
Elva bilar i Rally1-klassen med Elfyn Evans, Kalle Rov...Publicerad: 2025-08-19 13:17:35
Ett historiskt rallysamarbete - Heat Rally Bergslagen.
För första gången någonsin har Ludvika MS, Kolsva MS och Fagersta MK slagit sig samman för att arrangera en rallytävling. Och nu är Heat Rally Bergslagen, en deltävling i Svenska RallyCupen, mindre än 20 dagar bort. Lördag den 6 september är det dags.
När de tre klubbarna bestämde sig för ett för...Publicerad: 2025-08-19 06:03:25
Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.
För första gången körs en fullvärdig deltävling i Rally SM i samband med SM-veckan – där den direktsända SM-sprinten också utgör Power Stage i SM-deltävlingen i Karlstad under juni 2026.
Tävlingen blir en ordinarie deltävling i Rally-SM 2026, som avgörs på klassiska värmländska grusvägar. Power S...Publicerad: 2025-08-18 16:53:08
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
Idag släpps inbjudan och anmälan öppnar för Rönne Motorklubbs första riktiga rallytävling sedan Rally Askersund 2018.
Den 4:e oktober är det dags för Henkas Grus & Betong Rallyt, en uppföljare på förra årets rallysprint men i år en riktig rallytävling med tre mycket fina och klassiska sträckor s...Publicerad: 2025-08-18 09:02:31
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.
ERC Barum Czech Rally Zlin som sjätte deltävling av åtta i ERC-serien, samtidigt den femte av sex i Junior ERC klassen. I huvudklassen tog Andrea Mabellini steget närmare Mikolaj Marczyk i helgen - Italienaren lite mer van vid asfalten. Samtidigt går Jon Armstrong upp förbi Mads Östberg som stod öve...Publicerad: 2025-08-18 05:06:36
Kopecky vinner - Mille tia totalt - Calle Junior EM mästare.
43-årige Jan Kopecky, en av tjeckisk rallysports främsta förare med förflutet som fabriksförare inom Skoda Motorsport där han än idag agerar testförare. Jan tog ledningen tidigt i Barum Czech Rally Zlin men har pressats hårt under helgen, vinner slutligen 10,7 sekunder före Jon Armstrong, Irländaren...Publicerad: 2025-08-17 16:56:50
Carlberg i mål, klar Junior EM mästare - nästa år väntar Junior WRC.
Calle Carlberg gick först ut på den avslutande specialsträckan i ERC Barum Czech Rally Zlin, som klar Juniormästare fick han chansen att gratuleras först i den livesända TV-sändningen.
Calle med inhoppande Torbjörn Carlberg når målgång i rallyt som varit händelserikt för både dem och övriga i tät...Publicerad: 2025-08-17 16:16:01
Så gick det i Eslövs söndagstävling, Kanonen. Eslövs MS med Kanonen under söndagen, tre specialprov kördes tre gånger för de 41 startande, Hyllinge MS B-föraren Ola Johansson satte bästa tid på första vändan av proven.
Under andra varvet tog Hans-Daniel Steiner och Jonas Olsson sträcksegrarna, totalt hade Ola segern 0,9 sekund före Steiner -...Publicerad: 2025-08-17 15:54:48
|
| |