|
 Tuff premiär när SverigeSerien 2020 tog fart i Vännäs. PRESSRELEASE
Förhandstipsen satt klockrent när VOC Mekonomen Rally körde säsongspremiär i Vännäs. Som förväntat kunde ingen stoppa regerande klassgiganten Kristoffer Karlsson i Elit A. Simon Erlandsson var tuffare utmanad i Elit B men med en rejäl spurt på slutsträckorna så infriade även Simon sitt favoritskap. I Cupklassen blev det också som förutspått Tobias Pettersson Nordwalls stabilitet som räckte längst. Det var bara en junior till start, Gabriel Banger. Han gjorde ett kanonjobb och det på sin 16-års dag, första dag han får övningsköra gör han det med att fullfölja ett rally i riktigt svåra förhållanden.
Förväntningarna var på topp inför premiären i Vännäs. En SM-meriterad klubb, lika SM-meriterade vägar, ett genrep för klubben i närliggande Mullsjö tre veckor tidigare på helt fantastiska vägar, och en vinter som i princip varit rena drömscenariot för en vinterrallyarrangör. Men! Den här otroligt annorlunda vintern ville annorlunda och de vägar som så sent som måndag i tävlingsveckan var perfekta ”dog” på bara några dagar. Is, is, is förvandlades rekordsnabbt till mos, mos, mos.
– Jag lider med min hemmaklubb Vännäs MK. Exakt vad som hände med vägarna lämnar jag till kunnigare tänkare än mig att utröna men faktum är att underlaget var förfärligt. Men lika säkert är det att Vännäs MK inte hade en chans att göra något åt detta. Redan på transporten ut till dagens första sträcka anande jag direkt oråd. En mellanstor väg som trafikeras av en hel massa tung trafik dagligen, trafik som både bultar skapar is och djup tjäle hade även den rekordsnabbt förvandlats till något slags mos. Att i det scenariot kunna få mindre byvägar och skogsbilvägar att hålla för rally det är helt enkelt inte möjligt, förklarar klassansvarig Roger Fransson.
Ödets absoluta ironi fullföljt.
– För att fullfölja Kung Bores totala hån mot Vännäs så slog han dessutom till med riktigt kallt på natten efter tävling, snöglopp förbyttes till solsken på söndagen och minusgraderna höll i sig hela dagen. Hade tävlingen bara gått ett dygn senare så …
Ingen rådde på Kristoffer Karlsson i högsta Elitklass
Elit A i VOC Mekonomen Rally är ett getingbo. Men kungen (eller måste vi säga drottningen då … nåja?) heter utan tvekan Kristoffer Karlsson.
– Med det självförtroende som Kristoffer Karlsson kör med just nu så är han i stort sett oslagbar, då spelar det ingen roll vilket underlag det är eller hur det ser ut. Bara att buga, lyfta på hatten och tacka för lektionen. Men bakom honom så var det en trio uppklassade förare som visade toppklass helt i enlighet med min utfärdade varning innan tävlingen. Jacob Johannessons andraplats framställs i vissa media som en överraskning, det är absolut ingen överraskning för mig, han är helt enkelt så här bra det kommer vi att få se mer av under säsongen. Lika lite överraskad är jag av att Jacob hade Dennis Persson flåsande precis i nacken och att fajten dem emellan inte avgjordes förrän på dagens allra sista sträcka. Inte heller är jag överraskad att lika kompetente Oscar Jansson kniper fjärdeplatsen tätt bakom Dennis. Oj vad dom här kommer att fajtas under säsongen. Och oj vad kul det ska bli för oss andra att följa.
Hemmasonen Simon Erlandsson i Elit B
Hela gänget i lägre elitklass fick känna på hur svårslagen fjolårsvinnaren i VinterSerien, Simon Erlandsson är på det vita underlaget.
– Mitt huvudtips gick in även i Elit B, som förväntat rådde ingen på på Simon. Men det var stentufft och det krävdes en redig spurt av honom för att säkra guldet. Lika träffsäkert hade jag Magnus Lindkvist som första runner-up. Ständigt positive Robin Bäckström fanns också med i försnacket, han satsade furiöst och hade faktiskt ledningen men det slutade tyvärr i en snödriva på dagens femte sträcka. Istället blev det då planenligt (läs: tipsenligt) Patrik Lundberg som bärgade tredjeplatsen i lägre elitklass den här lördagen.
Tobias Petterson Nordwall i Cupklassen
I försnacket till tävlingen i cupklassen handlade det om två förare.
– Tobias Pettersson Nordwalls säkerhet vann tribut och han säkrade en stabil seger. Daniel Jonsson som också nämndes i favoritsnacket inför tävlingen fick problem redan på första sträckan och försvann sedan helt. Tobias hade hela dagen en schysst fajt med Ingvar Ivarsson men en konstig tid för Ingvar på dagens andra sträcka som nog Ingvar borde sett till att ha fått utredd flyttade honom ner till tredje plats. Andraplatsen togs glädjande nog av en av klassens kommande tjejer, Maja Rönnkvist. I en bil som tidigare rattats till seger i SverigeSerietävling av Simon Olsson så loggande Maja en fin-fin andra plats i sin hemmatävling, grattis Maja! Vi behöver många fler tjejer i VOC och i rally i största allmänhet.
Sveriges garanterat yngsta rallyförare inkasserade 30 poäng i juniorklassen
Tråkigt nog kom bara en förare till start i juniorklassen.
– Men det var inte vem-som-helst som kom till start. Gabriel med efternamnet Banger är nästa generation i Persson/Banger-klanen att axla rallymanteln. Pappa är ”Anders-håll-fullt-över-krön-det-kan-vara-rakt-Banger”. Gabriel inkasserade inte bara in 30 segerpoäng utan han gjorde det också på sin 16-års dag, den första dagen man överhuvudtaget får övningsköra bil, oslagbart yngst i rallysverige alltså. Och detta med att fullfölja ett rally på supersvårt underlag, tyder inte det på talang så säg? Hade han inte flera gånger blivit hindrad av avåkta bilar som han fick ut och hjälpa till att lyfta på vägen så hade Gabbe dessutom kunna visa flera riktigt fina tider. Och med i servicebussen fanns lillebror Benjamin, tolv år. Vad månde bliva? Grattis Gabriel, både till 30 poäng och på födelsedagen från mig. Och från Lotta.
Vi lägger ett stökigt rally till handlingarna. Ett ska vi slå fast på en gång, den diskussion om noter som förekom innan tävlingen var helt missriktad, noterna var kanonbra. Det finns dock en hel del annat som vi inte kunde förvänta oss av en jätterutinerad organisation som Vännäs MK, men det tar klassledningen i omedelbar återkoppling och uppföljning med sin hemmaklubb.
Med Vännäs så både öppnar och stänger klassen vintertävlingsdelen av årets nationella serier denna vädermässigt mycket speciella vinter. Klassen tar nya tag i Flen med Violenrallyt 25 april. Väl mött då.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-02-05 16:50:14
|
|
Kristensson ohotad i TV-Svängen - spännande kamper i trimmat 2wd.
Att det skulle bli hemmaseger i 60:e upplagan av TV Svängen stod klart rätt snabbt, redan på 16km och nya ss1 hade Tom Kristensson och Julia Thulin kört ifrån konkurrenterna rejält. I Ford Fiesta R5:an var SMK Hörby ekipaget 28,5 sekund före nästa bil, och för klassen än en bra bit i rallyt för Södr...Publicerad: 2025-09-20 23:08:00
Pettersson snabbast uppför Falerumsbacken.
Östergötlands RS-serie körde på uppför Falerumsbacken hos Åtvidabergs MK, tre raka sträcksegrar och då seger totalt för Tobias Pettersson som i 4wd hade åtta sekunder till Oscar Hedberg och dubbla till Stefan Rydqvist.
Tvåa totalt och 5,66 sekund från totalvinnaren ses Jimmy Ekström som körde hem...Publicerad: 2025-09-20 22:36:32
B-förare i 2wd snabbast totalt i Rikspokalen.
SMK Örebro med Rikspokalen under lördagen, totalt fyra sträckor för rallyt, tre unika då en användes dubbelt när Västras DM körde final. Det var de tvåhjulsdrivna i topp totalt för rallyt och allra bäst B-förare Tim Palmqvist. Degerfors RC ekipaget tog sträckorna bäst, vann totalt 5,6 sekunder före ...Publicerad: 2025-09-20 21:39:19
Startskott för Rally Sweden 2026 - ansökan för sträckor lämnades i veckan.
Måndagen den 15 september lämnar Rally Sweden in det första utkastet på de planerade sträckorna för VM-rallyt 2026 till Länsstyrelsen i Västerbotten. Därmed tas det första officiella steget i arbetet med att skapa nästa stora vinterrallyfest.
2026 blir femte året som VM-tävlingen genomförs i Umeå...Publicerad: 2025-09-20 11:25:01
Rikspokal, TV-Sväng, Wez-Mek och Mjölkpallspokal bland rallyna att följa - Resultat, Radio och tracking.
Åter en fullmatad tävlingshelg, en bit över 440 åkare ute på vägarna genom sex tävlingar, de flesta kör resultaten live, några har radio och andra tracking för att följa de tävlande. Störst med närmare 120 bilar är TV Svängen där de tävlande kör om Södras DM, Smålands DM, Sydsvenska Mästerskapet och...Publicerad: 2025-09-20 05:55:35
Sesks leder Rally Cesis - Carlsson 3:e 2wd totalt.
Två sträckor i Lettiska Rally Cesis avverkade under kvällen, en sträcka på 14,85km gick dubbelt. Inte helt oväntat Martins Sesks i topp totalt, åker då en av SRT-teamets Skoda Fabia SRT Proto, 40 sekunder bakom i liknande bil är estländaren Karl Martin Volver.
Ralfs Sirmacis i en nationellt trimm...Publicerad: 2025-09-19 21:01:30
Stjärnorna samlas för McRae Rally Challenge - familjen McRae, Blomqvist och Solberg bland gästerna.
Tredje upplagan av McRae Rally Challenge från Knockhill Racing Circuit under helgen, tävling och uppvisning över 62km special på grus och asfalt över totalt tio sträckor, fem per dag. I år var det 30 år sedan Colin vann sin VM titel - för några dagar sedan var det 18 år sedan Colin omkom i en heliko...Publicerad: 2025-09-19 19:19:19
Missa inte Enköpings 100-års jubiluem, 4,5 mil över åtta sträckor i Hundraåringen!
I år fyller Enköping MK 100 år, och det firar vi med en riktigt fin rallytävling - Hundraåringen den 4:e oktober.
Ett nationellt rally som ingår i 1300 Rallycup, VOC Mekonomen Sverigeserien, Supercupen och Upplands DM. Tävlingen bjuder på 5 unika SS, där tre av dem körs två gånger – totalt 8 SS p...Publicerad: 2025-09-19 10:55:11
Närmare 120 bilar för jubilerande TV Svängen.
SMK Hörby kör på med TV-Svängen, nu för 60:e gången när klubben tar emot tävlande från Södras & Smålands DM serier, Sydsvenska Mästerskapet och Volvo Euro Cup. Jubileum och klubben har plockat fram nytt material och en lång sträcka på 16km, det ger sex olika sträckor på fem mil vilket lockar närmare...Publicerad: 2025-09-19 09:00:37
Klassiskt och modernt i Gnestas Runt Mjölkpallen Pokalen.
Gnesta MK kör Runt Mjölkpallen Pokalen där Klassiska & Historiska Rallycupen, RM för Historiska Rallybilar och Finess Onotade Rallyserie kör om poäng under lördagen. Där väntar 35km special som är fördelat på två sträckor som går dubbelt.
Ett 50-tal ut genom Appendix K klasserna, klassen 1962-196...Publicerad: 2025-09-19 05:55:02
|
|
Tidigare nyheter:
Missa inte Enköpings 100-års jubiluem, 4,5 mil över åtta sträckor i Hundraåringen!
Närmare 120 bilar för jubilerande TV Svängen.
Klassiskt och modernt i Gnestas Runt Mjölkpallen Pokalen.
SMK Örebro inför helgens Rikspokal.
70-talet åkare ut på Rikspokalens fyra sträckor.
Tierps Wez-Mek Pokal med SuperCup och Upplands DM.
Dubbla race uppför Falerumsbacken i helgen - 70 bilar i lördagens tävling.
Tunt i utökat TEAB Race hos Orust BSK.
Tre sträckor dubbelt, så körs Henkas Grus & Betong Rallyt 4/10.
Fullmatad rallyhelg, 434 ekipage ute i lördagens rallyn.
Norska rallyfinal i Rally Hedemarken, Svenska ekipage i rallyt.
Anmälan stänger ikväll för Marknadsnatta, missa inte anmälan!
Programförsäljning för TV-Svängen, start på fredag från följande orter.
Fyra svenskar i helgens Rally Midtsjælland - Helin jagar poäng i mästerskapet.
Arvid tillbaka på grus med Peugeot i helgens Rally Cecis.
GK Door Team Sweden vinnare i SM seriens teammästerskap.
Sex sträckor, Klassiker & Bilsport Rally Cup, sträckbeskrivning inför Rally Vetlanda.
Andervang summerar Eurol Hellendoorn Rally, femma totalt trots avåkning och felaktigt däckval.
60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |