|
 Brorsson tar andraplatsen efter sekundfight i Dackefejden. PRESSRELEASE
Anton och Co-driver David Arhusiander körde i helgen Dackefejden nere i Lessebo, strax utanför Växjö. Dackefejden som var värd för den tredje deltävlingen i Sverigeserien, bjöd på bra arrangemang och fina rallyvägar. Och med en vinst i förra deltävlingen var grabbarna väldigt sugna att stå högst upp på pallen igen.
- Vi öppnade i ett väldigt bra tempo på de första 3 sträckorna, men vi fick inte till det till 100 procent. Några små misstag och man är några sekunder efter, så tight är det i den här klassen. Kanske ville vi lite för mycket, spekulerar Anton.
Inför servicen låg killarna på en 3a plats med 0,9 sekunder upp till andraplatsen, då Pär Nordahl (MK Ratten) drog på sig en tjuvstart på ss2 och fick 10 sekunders tidstillägg. Och med endast 4,3 sekunder upp till Patrik Adolfsson (Säffle MC) på förstaplatsen, gick grabbarna för vinst.
- De två avslutande sträckorna gick vi in för att vara snabbast. På ss4 var vi snabbast, men vi tog bara in 3 tiondelar på Patrik. Så inför sista sträckan hade vi 4 sekunder upp till förstaplatsen, men vi hade gått upp på en andraplats med 0,1 sekunder tillgodo på Nordahl. Berättar David.
- På sista sträckan var det bära eller brista som gällde, vi körde allt vad vi hade att förmå. Vi var sträcksnabbast, men i sista kurvan var vi ner i diket på yttern och harvade lite. Vilket ledde till att vi bara tog 2,6 sekunder på Patrik. Vi slutar alltså på en Andraplats i tävlingen med endast 2,4 sekunder från förstaplatsen, retligt lite. Men det är väldigt tight i den här klassen vilket också är tjusningen med det hela. Förklarar Anton.
Nästa tävling i serien går av stapeln i Kil den 9 augusti.
» Pressrelease från Anton Brorsson.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Bäcklund körde hem Strömkarlsrallyt.
Sex raka sträcksegrar tog Kenneth Bäcklund när Strömkarlsrallyt inleddes, först ut tre sträckor dubbelt följt av en avslutning som kördes en gång som ss7, allt på för rallyt kända vägar.
Bäcklund hade Joakim Rydholm efter sig på flertalet av sträckorna, just Rydholm blev den som vann avslutande s...Publicerad: 2025-08-30 18:49:30
Åkerman totalsnabbast i Engh Mek-rallyt.
Bärke MK med Engh Mek-rallyt ut från Smedjebacken där tävlande för SuperCupen, Nedre Norras DM och Finess Onotade Rallyserie deltog vilket gav 17 olika klassvinnare. Start direkt med 17km följt av 3km och avslutning över 12km.
Johan Wesslén, Jari Liiten och Patrik Åkerman vann de tre sträckorna t...Publicerad: 2025-08-30 17:36:00
Så gick det uppför Hammarbacken. Ragundalens RC körde deltävling i Hälsingeserien, två åk uppför Hammarbacken gällde för lördagen där enskilt bästa åk gällde för slutresultat. Marcus Nilsson tog segern sekunden före Marcus Frändén, tre tiondelar till för Roger Westin.
Simon Olsson fyra totalt och bäst i 2wd som vann 0,87 sekund ...Publicerad: 2025-08-30 17:12:38
Unik chans att träffa WRC-vinnare Oliver Solberg när Rally Sweden släpper biljetterna för 2026.
Måndag 1 september klockan 09:00 öppnar biljettluckorna till nästa års VM-deltävling i Umeå. Rally Sweden 2026 genomförs 12–15 februari och med biljettsläppet kommer även möjligheten att få träffa Oliver Solberg på plats under VM-dagarna. De 99 första som säkrar ett special-Rallypass får ta del av e...Publicerad: 2025-08-30 12:04:39
Söndagsrally med Lundasprinten.
Söndagsrally med Lundasprinten, ett samarrangemang mellan Lunds AC och Arlövs MC för Södras RS-DM. En sträcka på asfalt körs två gånger i varje riktning - varje omgång består av tre varv så totalt 18km special. Totalt 42 tävlande fördelat över nio klasser.
Knappt 20 bilar genom de tre trimmade 2w...Publicerad: 2025-08-30 09:58:11
Flera rallyn att följa under lördagen, bl.a. Engh Mek Rallyt och Strömkarlsrallyt.
80-talet bilar går för Engh Mek Rallyt hos Bärke MK där SuperCupen, Nedre Norras DM och Finess Onotade Rallyserie kör om poängen över tre sträckor. Rallyradion sänder live.
Med 70-talet tävlande går Strömkarlsrallyt hos SMK Trollhättan, där totalt sju sträckor varav tre går dubbelt när Västras DM...Publicerad: 2025-08-30 05:58:54
Rovanperä toppar Ueno Rally del Paraguays - Solberg sexa efter punktering.
Kalle Rovanperä startade bäst när Ueno Rally del Paraguays första sträcka avverkades under eftermiddagen, samtidigt startade problemen för M-Sport där Gregorie Munster var av vägen och tappade 40-talet minuter - hos Toyota var det Takamoto Katsuta som körde punktering.
Rovanperä bäst, men Four...Publicerad: 2025-08-29 22:22:34
14 mil special väntar - strax start i Ueno Rally del Paraguay.
Sträckorna Cambyreta, Nueva Alborada, Yerbatera och Autodromo mäter sju mil i Ueno Rally del Paraguay, då är Autodromo just en kort publiksträcka vilket gör de andra sträckorna än mer utmanande. Längst i hela rallyt är ss3, Yerbatera på 30km!
Första sträckan inleds 13:03 Svensk tid, sedan rullar ...Publicerad: 2025-08-29 12:31:49
Söndagsrally, Brukssvängen i Hallstahammar.
7-klubbars kör på med Brukssvängen där MSK Hammaren står för arrangemanget, närmare 16km är special där en sträcka körs tre gånger under söndagen.
Ett 60-tal åkare genom tio klasser för söndagens rally, för 4wd klassen Pontus Florin, Mikael Holmgren, Hannah Jakobsson och Kent Andersson bland åkar...Publicerad: 2025-08-29 11:11:29
Sju sträckor med 80 bilar för lördagens Strömkarlsrally.
En tät och tuff andra halva av både Västras DM och Mega Rally Cup när det tävlar flitigt under hösten, Strömkarlsrallyt hos SMK Trollhättan på lördag där 35km special fördelats på sju sträckor, då bland annat tre sträckor som går två gånger och nog kan vi förvänta oss västsvenska klassikern - Kabelv...Publicerad: 2025-08-29 08:55:48
|
| |