NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Regn gjorde SommarSerien i Laxå extra utmanande.
PRESSRELEASE

Viktor Karlsson, Erik Karlström och Patrik Westerberg var namnen som lyste allra klarast när VOC Mekonomen Rallys SommarSerie körde årets andra deltävling i Laxå. Men de var ordentligt utmanade. Speciellt i Elit B och Cupklassen utkämpades strider om enstaka sekunder och tiondelar.

Laxårallyt är med sina härliga och utmanande vägar och rutinerade organisation ett rally som med glans klarar VOC Mekonomen Rallys högt ställda krav på klassens serietävlingar. I år skapade vädret och yttre omständigheter dessutom extra utmaningar. Ett långt stopp på dagens första sträcka efter en olycka samtidigt som det regnande ordentligt hann göra den redan svåra och långa SS2 till en riktig nöt att knäcka.

Viktor Karlsson tog segern i Elit A

I Elit A var det egentligen aldrig något större snack. Jättesnabba Viktor Karlsson hade läget under kontroll redan från första stund.

Viktor jagades närmast av en av klassens Old Boys Lars Ohlsson. Viktor vann till sist med knappt 5 sekunder, men jag har känslan att Viktor hade kunnat öka tempot om det hade behövts, berättar klassansvarig Roger Fransson.

Bakom Viktor och Lars ångade en av klassens verkliga profiler fram.

Klassens verkliga nestor, Ingvar Nilsson från Hällefors körde stabilt och bärgade helt ohotad en tredjeplats. Ingvar är mannen som kört i klassen alla år som VOC funnits, dvs ända sedan 1989! Även om vi ska lyfta på hatten för en riktigt fin prestation med pallplatsen så måste vi lyfta den ändå högre och buga inför prestationen att utan avbrott ha kört 25 år i klassen – ett kvarts sekel, det är värt respekt!

I tabellen för SommarSerien efter tävlingar i Götene och Laxå leder Viktor Karlsson på 55 poäng före nämnde Ingvar Nilsson på 42 och Jan Lingheimer på 36.

Erik Karlström imponerade återigen i Elit B

Om det var ganska klart i Elit A så var det tuffare i Elit B.

Erik Karlström har inlett sommarsäsongen 2014 på ett imponerande sätt, seger i Götene och seger nu igen i Laxå, och det i en mycket tuff konkurrens. Vad månde bliva? Är detta ytterligare en supertalang i vardande som vi ser gå samma väg som nästan alla andra svenska rallystjärnor de senaste årtiondena, dvs att inleda sina karriärer i VOC?

Inte heller Erik saknade utmanare.

I Laxå var det egentligen bara Rickard Gustafsson som kunde utmana på riktigt, han gick till slut i mål 2 sekunder bakom Erik.

Otrolig fajt om sista pallplatsen.

Till tredjeplacerade Kent-Ola Björklunds och fyran Emil Kåbergs försvar ska sägas att de båda blev stående efter olyckan på SS1 och fick köra dagens långsträcka på riktigt vått underlag, medan Erik och Rickard fick köra den relativt torr. Annars tror jag att både Kent-Ola och Emil skulle ha velat ha ett ord med i slutstriden. Vi måste också notera att mellan Kent-Ola och Emil skiljde det bara ynka 0,3 sekunder. Det är uppenbart att det inte bara är ishockey, där Kåberg nu lagt skridskorna på hyllan efter en otrolig karriär med bland annat tre SM-guld med Färjestad, som Emil är kungligt bra på. Seger i Karlstad härom veckan och ytterst nära en pallplats i Laxå, välkommen in i klassens riktiga hetluft, Emil.

Olycka på dagens första sträcka.

Vi kan inte lämna Elit B utan att beröra olyckan som hände i målet på dagens första sträcka. Rasmus Lund med CoDriver Sebastian Holmgren körde av i mycket hög fart och slog i tre träd. Skönt att konstatera är att all säkerhetsutrustning fungerat perfekt. Bilens sidodeformationszon som på en VOC är oförädrad från Volvos genomtänkta standardbil tog upp den huvudsakliga energin. KBT´s certifierade burbåge bestod återigen testet. Stolar och bälten likaså. Dessutom är alla glada för att varken Rasmus och Sebbe använts sig av den möjlighet förbundet efter påtryckningskampanjen förra våren numera ger att låta bli att använda sig av HANS nackskydd. Båda använde alltså HANS, och det var nog tur. Inget brutet. Inga nacksakdor. Inga inre skador. Bara två ömma killar som är helt inställda på att komma tillbaka så snart det bara är möjligt. Härlig inställning, och välkomna tillbaka så snart ni känner er redo.

SommarSerietabellen i Elit B toppas av Erik Karlström på maximala 60 poäng, före Fredrik Eckhardt på 44 och Rickard Gustafsson på 41.

Tät strid när Patrik Westerberg vann Cupklassen

VOC Mekonomen Rallys cupklass är i år osannolikt jämn. I årets första tävling i Götene avgjordes allt på sista sträckan. I Laxå var det precis likadant.

I Götene tappade Patrik Westerberg segern på en felkörning på väg till sista sträckan. I Laxå körd både han och huvudkonkurrenterna rätt men istället var det en fantomkörning som avgjorde handlingen. Patrik som låg rejält efter då dagens första långa sträcka var avslutad lyckades hämta igen en del på andrastäckan för att sedan sätta in den riktiga stöten på dagens tredje och sista sträcka. Segern blev till sist 2,7 sekunder.

Bakom Patrik var det tiondelar som avgjorde.

Per Ström som presenterade sig på riktigt i klassen med en seger i Götene ledde inför dagens sista sträcka efter en otrolig tid på den inledande sträckan. Men likaledes otrolig körning av både Patrik Westerberg och Sebastian Johansson förvandlade Pers ledning inför sista sträckan till en tredjeplats, till slut bara 0,2 sekunder efter Sebastian. Vilken härlig fajt! Vilka jätteduktiga unga rallytalanger vi har i klassen – i år igen!

Den raffinerade tabellen toppar Per Ström på 55 poäng före Patrik Westerberg på 53, bara två ynka poäng skiljer dem alltså åt! Pontus Jardstedt skuggar på 46 poäng.

Tack för i år Laxå, vi ses snart igen.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2014-06-11 17:04






Pontus & Henning - två utmanare i Hästkraftshelgens rallysprint.
© emotorsport.seDe prestigefyllda rallysprintarna avlöser varandra, efter SM Veckan väntar till helgen tävlande i Höljes innan det är Årjängspublikens tur att njuta av rallyeliten. Tävlingen sker under Hästkraftshelgen i Årjäng där det varvas motorer och hästar - rallysprinten kör under fredagen den 11:e och är en ...

Publicerad: 2025-07-01 05:48


TV-tablå för helgens ERC-tävling i Rally di Roma Capitale.
© emotorsport.seAndra halvlek på ERC-serien inleds med Italienska Rally di Roma Capitale på fredag som arrangeras av Motorsport Italia, först ut shakedown och kval där det sistnämnda går live i vår WebTV & Video avdelning.

Resten av rallyt kan i TV-tablån följas via TV4 Motor där samtliga sträckor går live under...

Publicerad: 2025-07-01 05:35


Arvid med dubbla andraplatser i helgens Lettiska rallyn.
© Arvid Carlsson Motorsport.I helgen sågs Arvid Carlsson och David Arhusiander tävla i Lettland, Miniralli Talsi inledde på lördagen med fyra mil, efter lite uppehåll startar nästa rally, Sprintrally Talsi som gav sju mil och tog målgång under söndagen.
När det är "minirally" är det mycket chikaner men fina vägar, mycket strä...

Publicerad: 2025-06-30 18:08


WRC tabellerna efter EKO Acropolis Rally.
© Hyundai Motorsport.Det blir allt tightare i WRC serien där ledande Elfyn Evans inte hittat tempot att gå först på vägarna, den tidiga rycket i WRC tabellen är snart inhämtat av konkurrenterna. När WRC serien nu gjort halvtid har Evans nio poäng till Sebastien Ogier, fransmannen som då stått över start i två av deltävl...

Publicerad: 2025-06-30 05:45


Två deltävlingar till, fem tävlingar nu klara för Bilsport Rally Cup 2026.
© emotorsport.seI början på månaden hade Bilsport Rally Cup plockat in tre deltävlingar för 2026 års säsong, när månaden slutar har ännu ett par arrangörer adderats. Novemberskölden adderades i mitten av månaden och i mitten av förra veckan tog också Nybro AC klivet in i kalendern.

I och med detta har cupen en d...

Publicerad: 2025-06-30 05:34


30-talet åkare gjorde upp i Trollsprinten.
© emotorsport.seTrollsprinten hos SMK Trollhättan under söndagen, ett 30-tal bilar till start för dubbel körning på en sträcka. Dan och Joakim Johannesson i Mitsubishi Mirage tar segern efter två snabbaste åk, totalt 23,3 sekunder ned till Philip Haag.

Haag som vinnare i 2wd hade B-förare Emil Johansson 2,4 seku...

Publicerad: 2025-06-29 20:48


Succe för Carlbergs i Kanada, totalseger i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs.
© Calle Carlberg Motorsport.Svensk succé i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs runt New Richmond, Quebec - Calle och Torbjörn Carlberg låg tvåa totalt och toppade klassen stort efter första etappen som gick under sena lördagsnatten.

Söndagens och rallyts sista etapp drog igång söndag eftermiddag, svensk tid. Just nu...

Publicerad: 2025-06-29 20:06


Ny seger för Solberg, toppar WRC2 mästerskapet efter Acropolis Rallyt.
© Toyota Gazoo Racing.Efter en helt överlägsen seger i Rally Akropolis, tog Oliver Solberg (23) över WRC2-ledningen i den näst största klassen under söndagen.

Oliver vann nio av tävlingens 17 specialsträckor, inklusive sex av de sju första. Därmed hade Solberg och kartläsaren Elliott Edmondson byggt upp en och en halv...

Publicerad: 2025-06-29 19:37


Foto från Skilling 500.
© emotorsport.seNärmare 170 åkare för Skilling 500, på plats var Smålands och Södras DM-serier ihop med gemensamma Sydsvenska Mästerskapet men även VOC Sverigeserien tävlade om poäng.

Skillingaryds MK hade lagt ett stort arbete i att plocka fram sex sträckor, mestadels nya vägar för dagens rallyåkare som bjöd på...

Publicerad: 2025-06-29 19:18


Mille sexa i EKO Acropolis Rally, tvåa i mästerskapet bakom Gill.
© Junior WRC / M-Sport.Junior WRC klassen till mål i EKO Acropolis Rally, en tuff uppgift för Juniorerna med Ford Fiesta Rally3 på de krävande vägarna i Grekland. Ali Turkkan tog segern med bred marginal, 5:51 före Taylor Gill trots att Turken slog av på tempot rejält under sista etappen.

Två av dagens sträcksegrar för...

Publicerad: 2025-06-29 15:55


Tidigare nyheter:
Foto från Skilling 500.
Mille sexa i EKO Acropolis Rally, tvåa i mästerskapet bakom Gill.
Så gick det i söndagens Surasprint.
Tänak kör hem EKO Acropolis Rally - Solberg och Andersson på WRC2 pallen!
Foto från SM Veckans Rallysprint, kval, final och prisutdelning.
Karlsson sabbast genom Seffle City Motor Challenge.
Carlberg dominerar i Kanadensiska Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, tvåa totalt.
Helin åtta totalt i Rally Aalborg, stor klasseger i Danska Mästerskapet.
B-förare Arvidsson i 2wd totalvinnare i Skilling 500.
Tänak och Solberg toppar i Acropolis Rallyt, Mille bröt lördagen.
Persson körde hem Hällefors Sommarsprint.
33 rallyåkare till Höljes eget Rally Magic.
Surasprinten, rallyåkning i centrala Surahammar.
Skilling 500, Seffle City Motor Challenge och Acropolis Rallyt bland lördagens rallyn att följa.
Summering, Tidemand och Wesslen lyckliga SM vinnare i Norrköping.
WRC ledning för Tänak, Solberg och Türkkan - Mille tvåa i JWRC.
Imorgon, rallyfest runt Vrigstad, publiktips inför Skilling 500.
Rally-SM presenterar kalendern för 2026.
Tidemand och Wesslen årets vinnare i SM Veckans Rallysprint.
Finaldags, två nya åk på Himmelstalundsfältet avgör SM Veckans rallysprint.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 04-06/07


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Delfi Rally Estonia 17-20/07


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

SM-Veckan Sommar, Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.