NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Gästspel i stort startfält när SverigeSerie går vidare i Lima.
PRESSRELEASE

Hela 67 VOC Mekonomen Rallybilar var anmälda när anmälningstiden till Lima gick ut. Och den numera tyske medborgaren Emil Bergkvist var ett av namnen på listan, en extra krydda i en redan fin anrättning med härliga vägar och tuff SverigeSerie.

LBC Ruschen i Lima har en speciell ställning bland landets rallyförare. Tävlingen är allmänt sedd som en av de landets allra finaste vintertävlingarna. Därför är det extra roligt att just Lima går in och tar den plats i årets SverigeSerie som öppnade sig efter att vädrets makter ställt in premiären.

– Vi är jätteglada att få hälsa Lima välkomna till VOC Mekonomen Rally och till SverigeSerien, säger klassansvarig Roger Fransson.

När detta skrivs några dagar innan tävlingen pekar det mesta åt rätt håll. Den riktiga vårvärme som råder i stora delar av Sverige har inte nått sträckorna kring Lima som med alla sin 8 mil nästa uteslutande ligger på relativt hög höjd. Det är nollgradigt nere i Lima samhälle men minusgrader uppe på sträckorna, utmärkta förutsättningar för rally.

– Dessutom har SMHI förutspått ytterligare lite kallare väder till helgen. Allt pekar mot riktiga toppenvägar och Lima Motorsällskap gör alltid fina arrangemang.

Emil Bergkvist gästar högsta elitklassen

Fjolårets komet inte bara i VOC Mekonomen Rally utan i svenskt rally i stort, Emil Bergkvist, gör ett gästspel tillbaka i klassen.

– ¬Jätteroligt att Emil kommer och kör när chansen ges, hoppas vi får återkommande besök av honom i klassen. Att han kommer att känna sig otroligt välkommen är jag helt säker på.

VOC Mekonomen Rally och i synnerhet tävlingen i Finland tillsammans med finns mästerskapen blev en rejäl språngbräda för Emil.

– I Finlandstävlingen fick några tyska talangspanare syn på Emil och såg han exceptionella talang. Det ena ledde till det andra och idag har Emil och CoDriver Sofie Lundmark kontrakt för en fullsponsad säsong i Opel Adam Cup, fantastiskt roligt.

Måste bära favorittrycket.

– ¬När Emil kommer tillbaka och kör VOC Mekonomen Rally så kommer han att, precis som nu i Lima, automatiskt bära favoritskapet, hans tidigare framfart i klassen går helt enkelt inte att bortse ifrån. Men, det blir också väldigt kul att se vad en kille som Patrik Adolfsson som faktiskt utvecklat sin körning ännu mer från fjolårets redan höga nivå har att säga. Emil kommer inte på något sätt att vara ohotad

Blir det Broberg igen i Elit B?

Andreas Broberg imponerade stort i premiärtävlingen i Sundsvall.

– Sträckorna och de fina vägarna i Sundsvall är inte helt olika Lima, därför måste grundtipset bli att Broberg tar en ”andra-raka”. Men, om Dennis Askling håller ihop det hela vägen så tror jag att han kan matcha, det såg vi i Sundsvall. Men det finns många fler namn som vill bevisa något annat. Håll tex ögonen på Fredrik Jansson och Per Allo.

Tufft både i cup- och juniorklass.

I cupklassen bjöd Patrik Westerberg på en riktigt uppvisning i premiärtävlingen.

– Patrik körde fantastiskt bra. Med den uppvisningen så måste han acceptera att bära favoritskapet även i Lima.

Antiklimax i juniorklassen senast.

– Bland juniorerna blev det däremot lite rumphugget i Sundsvallspremiären. En av klassens favoriter Lina Björklund körde av i ledning redan på dagens andra sträcka. Därför kunde Mattias Jacobsson köra hem klassen ohotad. Och utan riktiga hot så tror jag också att Mattias körde klokt och med goda marginaler. I Lima blir det annorlunda, nu kommer han att få ta i för att vinna.

Många oskrivna kort gör ändå både cupklass och juniorklass till väldigt öppna affärer.

– Det är relativt många nya namn som inte visat sina kort i SverigeSerien tidigare, det är jättekul och bevisar den här klassens särställning som instegsklass i svenskt rally. Klasser lyfter hela tiden fram nya och fantastiskt duktiga talanger. Men, det Är också något som gör också dessa klasser extra öppna och svårtippade.

På lördag klockan 10.00 går första start. Och en knapp timme senare går första VOC Mekonomen Rally bil över startrampen. Välkomna till en ny rallyfest.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Rally Hungary:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]
Targa Florio:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2014-03-06 12:59






WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
© emotorsport.seImorgon eftermiddag inleds Rally Hungary med kvalet som sätter startpositionerna, sträckan Hajmasker används och mäter 6km. Grusvägen är både träning, kval och senare shakedown inför årets andra ERC-deltävling.

Redan klockan 11 går fria träningen igång för Rally2 klassen där resultaten kan följa...

Publicerad: 2025-05-08 20:23


100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
© emotorsport.seGötene MK kör på med Götenerundan som deltävling i Mega Rally Cup, 36km special där två sträckor går dubbelt, samtidigt inbjuds regularity och de åker tre gånger på sträckorna. Rallyt i år med start och mål vid Vättlösa Bygdegård för de närmare 100 startande.

Sex deltagare genom gemensamma 4wd kl...

Publicerad: 2025-05-08 20:19


Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
© Patrik Hallberg Motorsport.Italienska Targa Florio inleds fredag förmiddag, 09:34 går första sträckan igång av de totalt åtta för dagen på 73km. Kvällens avslutning går igång vid 19:05, en kort publiksträcka på ett par kilometer.

Rallyt från Palermo går helt på asfalt, under torsdagen gick shakedown där Svenska ekipaget me...

Publicerad: 2025-05-08 20:15


Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
© Torbjörn Carlberg.Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.

Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...

Publicerad: 2025-05-08 18:56


Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.

36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...

Publicerad: 2025-05-07 22:17


Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
© emotorsport.seRally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...

Publicerad: 2025-05-07 22:14


Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
© emotorsport.seDen 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.

Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...

Publicerad: 2025-05-07 22:11


Spänning utlovas i Götenerundan.
© emotorsport.seÅrets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.

I klassen Trimmat 2WD har några intres...

Publicerad: 2025-05-06 20:35


Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
© emotorsport.sePå fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...

Publicerad: 2025-05-06 20:28


Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
© emotorsport.seTill helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.

Svenskt i startfält...

Publicerad: 2025-05-06 20:19


Tidigare nyheter:
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.
Foto från Silverratten Legends.
Hänninen tvåa på testet inför Saudiarabiens WRC final.
Foto från Silverratten, del 2 - tre av lördagens specialsträckor.
Mille sexa totalt i Rally Adriatico, tvåa i klassen för förare under 25 år.
Tom & Andreas vann Silverratten efter stabil körning.
Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.
Foto från Silverratten, del 1 från fredagens och lördagens första sträckor.
Karlsson snabbast till mål i Silverratten Legends.
Florin körde hem Eskilstunas Värmesprint.
Silverrattens SM vinnare i 2wd, Berg och Olofsson.
Följ Mille i Italienska Rally Adriatico.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM 29-31/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Silverratten, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten Legends.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.