|
 Säsongsfinal för Markus i SKilling 50. PRESSRELEASE
Vi utgick ifrån Segerstad och körde runt om Reftele skogarna, tävlingen hette Skilling 50. Det var ett 60 tal ekipage med i tävlingen och hälften var otrimmade ,jämnlika bilar som min. Tävlingen startade klockan 5 på kvällen så det var extraljusen som krävdes! Lite speciellt med den här tävlingen var att den är onotad så jag får ingen vägbeskrivning av kartläsaren. Små läskigt!!
Vi hade start nr 6 och den här gången så skulle vi försöka attackera till 110%.. Lagom till starten gick på första sträckan så blev det enormt dimmigt och spännande skulle det bli!!
Sträcka 1. En sträcka som jag kände till ganska väl, tyvärr förstörde dimman lokalkännedomen då man ibland inte såg 15 meter framför bilen. Sträckan gick i övrigt kanon bra fast vi hade en liten onödig sladd i målsvängen som kunde slutat bredvid vägen. När resultaten kom så kunde vi inte tro att de var sant, topp 3 var otrimmade bilar totalt. Per-Ola Pettersson var först, jag var tvåa och Håkan Ståhl 3a. Riktigt häftigt!
Sträcka 2. Nu kom vi till en väg som jag själv inte hade någon kännedom av, vi försökte ladda på så bra vi kunde men dimman förstörde hela sträckan, vi var ganska nöjda med tiden men Håkan Ståhl gjorde ett jätte ryck så nu ledde han både klassen och totalt.
Sträcka 3. Den här var delvis samma som sträcka 1 men avslutades annorlunda. Dimman förstörde början av sträckan men sen gick vi ner i ett krokigt parti i skogen och där laddade vi på så gott vi orkade, vi blev tyvärr nervinkade i en vänster och såg att Håkan Ståhl stod in i ett träd så där avslutades tyvärr våran fight.
Sträckan gick riktigt bra och vi var TOTAL SNABBAST på sträckan så detta innebar att inför sträcka 4 så ledde vi klassen stort och låg tvåa totalt!!
Sträcka 4. Exakt samma som sträcka 2, med mitt vägminne trodde jag mig kunna känna till vägen sedan första vändan men troligtvis lagom tills vi skulle starta så la det sig jätte tjock dimma över oss..
Det var bara att åka genom sträckan jätte lugnt för att inte förstöra klass segern och bara släppa tankarna på total placeringen.
Tråkigt när det skulle bli såhär.
Jag är jätte nöjd med tävlingen och har fått mig nya erfarenheter om rally även den här gången med onotat och dimma.
Vi slutade som klass segrare med nästan 30 sekunder och vi blev 4 totalt.
Nu siktar vi på 2014 och det planeras för fullt med bil och tävlingar, jag återkommer med mer info.
» Pressrelease från Theorin Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.
Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...Publicerad: 2025-07-31 21:25:04
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.
I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...Publicerad: 2025-07-31 11:06:02
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.
Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...Publicerad: 2025-07-31 09:16:02
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien kör sjunde och åttonde deltävlingarna i helgen hos Strängnäs AMS, aningen svalare med 64 ekipage i listorna varav 29 bilar i rallyklasserna. Som cupen erbjuder är det ett träningsåk följt av två tävlingsåk i varje deltävling.
14 bilar i Trimmat 2wd för rallybilar, vassa namn ...Publicerad: 2025-07-31 09:04:10
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
Efter en vår fylld av intensiva tävlingar i både VM, EM och Italien är Mille Johansson och Johan Grönvall tillbaka i Junior WRC – och redo att ladda fullt i jakten på VM-guldet. Med två deltävlingar kvar ligger duon tvåa i tabellen, bara sju poäng bakom australiensaren Taylor Gill inför helgens klas...Publicerad: 2025-07-31 07:57:57
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Torsdag förmiddag dags för shakedown inför Secto Rally Finland, det är 4,12km av kända Ruuhimäki som nyttjas för ändamålet. En minut över åtta statar Ott Tänak först och följs av Elfyn Evans, Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä - första vändan går i VM tabellens ordning.
För WRC2 klassen är det v...Publicerad: 2025-07-31 06:06:53
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Bara elva dagar efter att ha säkrat sin första WRC-seger i värstingklassen i Rally Estland, återvänder Oliver Solberg till jakten på mer WRC2-framgångar i Finland.
I sin tävlingsdebut med Toyota Gazoo Racing dominerade 23-åringen tävlingen i Estland och säkrade Toyotas 100:e WRC-seger någonsin.
...Publicerad: 2025-07-30 16:25:16
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
4,12km Ruuhimäki inleder det finska VM-rallyt, Secto Rally Finland - sträckan används då som shakedown inför rallyt och startar 08:01 svensk tid under torsdagens morgon.
Först ut går man i VM tabellens ordning med Rally1 ekipagen först, följer gör WRC2 eliten där vi hittar Svenskt genom Oliver So...Publicerad: 2025-07-30 14:39:03
|
| |