|
 Sport in motion Sweden AB säger upp avtalet med SBF om att driva Rally SM. PRESSRELEASE
Sport in motion Sweden AB säger upp avtalet med SBF om att driva Rally SM
Det är med sorg i hjärtat vi tvingas inse att vi inte har hittat en affärsmodell som gör att vi kan fortsätta arbeta med kronjuvelen av det vi älskar, Rally SM.
Vi har lyckats tillföra pengar till mästerskapet, som gjort miljonsatsningen på bla TV möjlig, men vi har inte lyckats tillräckligt bra. Det saknas två viktiga saker inför 2014 för att kunna fortsätta med denna satsning.
Det är stöd från arrangörer och Rallyutskott samt en hälsosam finansiering.
Rally SM har tagit tigersprång i utvecklingen under de två år SIMAB har arbetat, trots detta känner vi inte att vi har det stöd vi behöver från organisationsledet. Detta är naturligtvis extra tråkigt när vi känner stort stöd från många aktiva.
Att driva ett mästerskap med en promotor som ser till helheten och en arrangör som ser till den lokala tävlingen är på alla sätt annorlunda än att ha ett arrangörsdrivet mästerskap helt utan någon som är ansvarig för hela serien.
Denna förändring har inte arrangörerna varit redo för.
Vi hoppas att man ändock fortsätter att utveckla Rally SM genom ett bolag som helhjärtat ägnar sig åt mästerskapet och att man inte går tillbaka till ett SM som består av 5-6 tävlingar utan sammanhållande tankar, idéer och produkter. Ett Rally SM utan TV, radio, sociala medier, VIP träffar, press dagar och media samarbeten är inget SM. Det är inte framtiden.
Vi hoppas också att näste man, kvinna eller företag, älskar denna sport lika mycket som vi och fortsätter att arbetet med att få med arrangörerna på resan, att jobba tillsammans med de aktiva och att hela tiden sträva efter ett bättre, mer publikt, mästerskap med ett marknadsvärde som i förlängningen skapar en grund för den aktiva att kunna satsa på denna sport på ett proffsigt sätt.
Vi tar samtidigt tillfället i akt att tacka alla de som har gjort dessa två år möjliga, allt från tävlande, samarbetspartners samt kollegor.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Till första nattvilan går Kalle Rovanperä som ledare i det Finska VM Rallyt, justeringar på bilen inför helgen har gett resultat. I kombination med bra startposition går Kalle in som första bil med 4,9 sekunder till Thierry Neuville.
- En bra dag men det har inte varit enkelt och jag är inte kom...Publicerad: 2025-08-01 20:30:22
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
Sami Pajari och Kalle Rovanperä har vunnit två sträckor var av fredagens första halva i Rally Finland, snabbast totalt är Kalle Rovanperä efter ss5. Finländaren har 4,4 sekunder till Adrien Fourmaux och ännu en tiondel till Pajari som på hemmaplan visar fin form.
Takamoto Katsuta upp som fyra efte...Publicerad: 2025-08-01 12:37:00
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Klassiska Kullingstrofén lockar alltid stort startfält, så även i år med 190-talet bilar till start hos Kullings MS från Herrljunga Folkets Park. De tävlande för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Vi...Publicerad: 2025-08-01 08:53:12
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Efter torsdagens korta inledning tar Secto Rally Finland full fart under fredagens morgon, sträckorna Laukaa, Saarikas, Myhinpää och Ruuhimäki körs under morgonen och förmiddagen innan ekipagen är tillbaka i Jyväskylä för service i 40 minuter.
Under eftermiddagen går man på en andra vända över st...Publicerad: 2025-08-01 05:56:18
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.
Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...Publicerad: 2025-07-31 21:25:04
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.
I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...Publicerad: 2025-07-31 11:06:02
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.
Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...Publicerad: 2025-07-31 09:16:02
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien kör sjunde och åttonde deltävlingarna i helgen hos Strängnäs AMS, aningen svalare med 64 ekipage i listorna varav 29 bilar i rallyklasserna. Som cupen erbjuder är det ett träningsåk följt av två tävlingsåk i varje deltävling.
14 bilar i Trimmat 2wd för rallybilar, vassa namn ...Publicerad: 2025-07-31 09:04:10
|
| |