|
 Seger i EdaneRacet för Mattias och Patrik. PRESSRELEASE
- Mattias och Patrik värmer upp inför sprint-SM med vinst på hemmaplan.
Nästa helg är det dags. Ännu en SM-tävling står på agendan för Mattias Olsson Motorsport. Sommarstaden Halmstad är värd för årets andra SM-tävling i Sprintrally, en tävlingsform med korta rafflande körningar på publikfriande banor. Nästa helg är det asfalt som gäller, så den här helgen ägnades åt att skaka av de sista gruskornen från teamets fabriksbyggda Ford Fiesta R2.
Mattias gjorde detta i högsta fart genom Edanes byvägar och skogar under lördagen. Tävlingen EdaneRacet kördes som en kompakt rallytävling med 3 sträckor som kördes två gånger. Mattias och Patrik fick inte till rytmen under första genomkörningen, men efter servicen kom den rätta känslan tillbaks.
- Vi justerade framvagnen så att bilen styr in bättre i svängarna - Jag fick bättre känsla i bilen och vågade pusha mer, säger Mattias Olsson.
Med den rätta känslan kom också ännu snabbare körning och sträcktider. Mattias och Patrik dominerade den trimmade tvåhjusdrivna klassen i EdaneRacet under andra genomkörningen. De radade upp tre sträcksegrar av tre möjliga och tog hem klassegern med nästan sju sekunder på tävlingens 23 fullfartskilometer. Körningen räckte även till en total tredje plats i tävlingen, bakom segraren Mats Jonsson och tvåan Jacob Jansson i fyrhjulsdrivna bilar.
- Skönt att få en riktig genomkörare på fina men luriga vägar - nu är jag laddad inför sprint-SM, säger Mattias.
Sprint-SM i Halmstad väntar nu med asfalt under de svarta sulorna. Underlaget är inte obekant för Mattias, som har en hel del rutin av asfalt från Volvo Original på tyska vägar. Med Fiestan är det däremot premiär på asfalt för Mattias.
- Det ska bli kul att visa vad vi kan på asfalt, men det blir nog tufft mot asfaltspecialisterna, funderar Olsson.
Sveriges Television sänder finalen i sprint-SM direkt i SVT1 med start 13:00 söndagen den 7 juli. Du har också möjlighet att se hela SM-sprinten från kval till final via webben i SVT Play mellan 10:00 - 14:30.
» Pressrelease från Mattias Olsson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.
Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...Publicerad: 2025-07-31 21:25:04
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.
I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...Publicerad: 2025-07-31 11:06:02
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.
Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...Publicerad: 2025-07-31 09:16:02
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien kör sjunde och åttonde deltävlingarna i helgen hos Strängnäs AMS, aningen svalare med 64 ekipage i listorna varav 29 bilar i rallyklasserna. Som cupen erbjuder är det ett träningsåk följt av två tävlingsåk i varje deltävling.
14 bilar i Trimmat 2wd för rallybilar, vassa namn ...Publicerad: 2025-07-31 09:04:10
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
Efter en vår fylld av intensiva tävlingar i både VM, EM och Italien är Mille Johansson och Johan Grönvall tillbaka i Junior WRC – och redo att ladda fullt i jakten på VM-guldet. Med två deltävlingar kvar ligger duon tvåa i tabellen, bara sju poäng bakom australiensaren Taylor Gill inför helgens klas...Publicerad: 2025-07-31 07:57:57
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Torsdag förmiddag dags för shakedown inför Secto Rally Finland, det är 4,12km av kända Ruuhimäki som nyttjas för ändamålet. En minut över åtta statar Ott Tänak först och följs av Elfyn Evans, Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä - första vändan går i VM tabellens ordning.
För WRC2 klassen är det v...Publicerad: 2025-07-31 06:06:53
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Bara elva dagar efter att ha säkrat sin första WRC-seger i värstingklassen i Rally Estland, återvänder Oliver Solberg till jakten på mer WRC2-framgångar i Finland.
I sin tävlingsdebut med Toyota Gazoo Racing dominerade 23-åringen tävlingen i Estland och säkrade Toyotas 100:e WRC-seger någonsin.
...Publicerad: 2025-07-30 16:25:16
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
4,12km Ruuhimäki inleder det finska VM-rallyt, Secto Rally Finland - sträckan används då som shakedown inför rallyt och startar 08:01 svensk tid under torsdagens morgon.
Först ut går man i VM tabellens ordning med Rally1 ekipagen först, följer gör WRC2 eliten där vi hittar Svenskt genom Oliver So...Publicerad: 2025-07-30 14:39:03
|
| |