|
 Ny rallytävling arrangeras i Karlstad. PRESSRELEASE
Den 1 juni arrangerar Karlstad Motor Club-Bil en nationell rallytävling i Karlstad kommun. Senast en tävling i detta slag arrangerades i kommunen var för cirka tjugo år sedan.
- Eftersom det var så länge sedan vi arrangerade en rallytävling så har vi valt att starta upp en helt ny tävling, Rally Karlstad, men vi har bevarat sträckor som tidigare har använts i flera olika rallysammanhang, säger Reimond Sundström tävlingsledare för Rally Karlstad.
Rally Karlstad kommer köras på klassisk mark där bl. a. några av Svenska Rallyts sträckor tidigare har ingått. Tävlingen innefattar drygt 10 klasser, varav en historisk klass, och är öppen för svenska och utländska deltagare.
- Vår förhoppning är att även norska förare ska gästa rallyt. Några har redan anmält sig vilket är jättekul, säger Sundström.
En av visionerna med Rally Karlstad är att det ska gynna juniorer, förare upp till 25år. I dagarna blev det klart att ett pris, G Partners Juniorprestation, delas ut efter målgång till en av startfältets förare.
- Vi vill främja unga talanger i sporten. G Partners Juniorprestation tilldelas till den junior som utmärker sig på något sätt, det behöver alltså inte betyda att han eller hon ska vara snabbast på sträckorna för att få ta emot priset, säger Therése Landström projektledare för Rally Karlstad.
Rally Karlstad körs på fem specialsträckor på totalt cirka 35km. Start och mål är på Kalvholmens Motorstadium där också tävlingen avslutas med en Power Stage. Snabbaste förare i varje klass vinner ett spurtpris direkt efter målgång.
- Här har förare som inte har chans att vinna i sin klass stor möjlighet att vinna spurtpris inför publikens ögon, säger Reimond Sundström.
» Pressrelease från Rally Karlstad.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2013-05-08 21:57
|
|
Inför WRC Rally Italia Sardegna - Startfält, Tidsplan, TV-tablå och länkar.
68 ekipage går för start i Rally Italia Sardegna till veckoslutet, där väntar 32 tuffa mil special fördelat över 16 sträckor från Olbia. Shakedown vid lunchtid på torsdag följs av första specialsträckan fredag förmiddag.
12 mil om dagen.
Vid frukost går första sträckan igång, tre sträckor...Publicerad: 2025-06-03 22:11
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Rally SM.
Bakom EM-fältet i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia startade Rally SM sin tredje deltävling för året, 100 bilar gick för start där det bjöds på snabba vägar och högt tempo. Rally SM inledde under torsdagens kväll på Bråtebäcken och körde sedan EM seriens fyra sträckor per dag. Foto från några av SM...Publicerad: 2025-06-03 21:44
Calle Carlberg utvald av Peugeot Sport att tävla i Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs.
Den svenska rallytalangen Calle Carlberg har blivit utvald av Peugeot Sport att representera märket i det prestigefyllda Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs. Detta är Carlbergs andra styrning över Atlanten och markerar ett starkt förtroende från Peugeot Sport.
Rally Baie Des Chaleurs, som arrang...Publicerad: 2025-06-03 19:00
Sju svenska rallyekipage till ERC Rally Poland - totalt 70 bilar.
Årets fjärde ERC-deltävling släppte idag anmälningslistan - tillbaka är Junior ERC serien vilket ger extra Svenskt tillskott. EM serien far till Polen för tredje och sista grustävling för säsongen, Orlen Oil Rally Poland. 14 specialsträckor på 19 mil ska avverkas från fredag kväll till söndag efterm...Publicerad: 2025-06-03 05:44
Stort intresse för Borås Bil Rallysprint.
När det är några dagar kvar innan anmälan går ut till Toarps MK:s Borås Bil Rallysprint den 14 juni är det rekordmånga anmälda. Toarps MK lockar med två fina sträckor, på vardera fem kilometer och lite över två kilometer. Per Ekström, biträdande tävlingsledare, berättar så här om rallysprinten där e...Publicerad: 2025-06-03 05:29
TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
Årets sjätte WRC-deltävling, Rally Italia Sardegna med de spännande grusvägarna på Sardinien i tryckande värme. En stekhet tävling med steniga sträckor, inleds med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning live vid lunchtid.
Sedan är det TV-gruppen som via TV4 Motor, Sportkanalen o...Publicerad: 2025-06-03 00:29
Svenskt till kommande Amerikanska Southern Ohio Forest Rally.
Den 12-14:e juni körs Southern Ohio Forest Rally med närmare 20 mil special med 80% grus. Rally runt Chillicothe och Portsmouth i delstaten Ohio.
Ett 60-tal ekipage i listan varav ett flaggar Svenskt, med en Volvo 940 hittar vi Thomas Hansson och co-driver Nicklas Jidflo som går för start med num...Publicerad: 2025-06-02 21:30
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
Lördagen skulla ta Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, 92km stod på spel fördelat över fyra sträckor dubbelt - avslutning med powerstage över Ölme-sträckan skulle runda av den Svenska ERC-deltävlingen.
En fjärde och sista omgång av foto från ERC-deltävlingen, nu med bilder från fyra av l...Publicerad: 2025-06-02 21:22
Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.
I ERC-serien tävlas det också i ett däckmästerskap - fyra tillverkare har registrerat sig för deltagande och poängen delas utefter slutställningen där de två bäst placerade ekipagen av varje fabrikat poängbedöms.
I Bauhaus Royal Rally of Scandinavia sågs tre av tillverkarna topp tre - vinnaren Ey...Publicerad: 2025-06-02 20:24
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - fredag.
Efter torsdagens inledning med en kortare publiksträcka av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stod fredagen med totalt åtta specialsträckor. Kända sträcknamn där avslutningen för dagen var Colins där publiken samlades för att se rallybilarna flyga ut över det berömda krönet.
En dags om körde i hö...Publicerad: 2025-06-01 22:37
|
| |