NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Nostalgitripp när Rally Sweden satsar historiskt.
PRESSRELEASE

Svenska Rallyt kryddar sin VM-tävling med en historisk klass 2013. Jämte dagens värstingbilar och toppförare kommer publiken att bjudas på en riktig nostalgitripp.
– Det här är ett sätt att ge alla som följer Rally Sweden något extra och nu jobbar vi intensivt med att få hit intressanta förare och riktigt bra och spännande bilar, säger Svenska Rallyts vd Glenn Olsson.

Svenska Rallyts historia är lång och sedan premiären 1950 – då under namnet Svenska Rallyt till Midnattssolen – har varje generations toppförare och bästa bilar deltagit.

Nu är det dags för ett kärt återseende. Beslutet att införa en historisk klass ska nämligen ses som en hyllning till alla de som genom åren bidragit till att göra den svenska VM-deltävlingen till en av mästerskapet verkliga klassiker.

Svenska Rallyts initiativ har välkomnats i historiska rallykretsar.
– Intresset är jättestort, framförallt här hemma, men jag har även fått förfrågningar från utländska förare, berättar Per Carlsson, chefen för Midnattssolsrallyt som av Rally Swedens tävlingsledning engagerats som kontaktperson.

Det historiska rallyt i samband med VM-tävlingen kommer att vara uppdelat i flera klasser.
• Klass 1: Bilar upp till 1969.
• Klass 2: Bilar från 1970 upp till 1975.
• Klass 3: Bilar från 1976 upp till 1981.
• Klass 4: Bilar från 1982 upp till 1985.

– Vi bjuder också in till en uppvisningsklass för bilar upp till årsmodell 1990, berättar Carlsson som tror att startfältet på max 35 bilar bland annat kommer att innehålla märken och modeller som Ford Escort, Porsche 911, Saab tvåtaktare, Volvo 240 Turbo, Audi Quattro och Hundkojor.

Rally Sweden avgörs 7-10 februari. Den historiska klassen kommer vara i farten i dagarna tre. Torsdag 7 februari blir det mjukstart med uppvisningskörning på Färjestadstravet i Karlstad i anslutning till att VM-tävlingen startar med den första sträckan.

Fredag kör de historiska ekipagen Vargåsen 1, sträckan med det berömda hoppet uppkallat efter skotten Colin McRae. De återvänder dessutom till Färjestadstravet där de den här kvällen kommer att köra Superspecialen på tid som den andra sträckan i sin tävling.

På lördag kör VM-fältet fyra sträckor (Sågen, Fredriksberg, Rämmen och Hagfors Sprint) två gånger. De historiska bilarna startar direkt efter VM-ekipagen, men nöjer sig med ett varv på ovan nämnda sträckor.
– Tävlingen avslutas alltså med den populära sprintsträckan i Hagfors. Den lockar alltid mycket publik så inramningen har alla förutsättningar att bli både festlig och värdig, säger Rally Swedens tävlingschef Bertil Klarin.

Det totala antalet SS-mil för den historiska klassen blir 8,4.

Vilka förare blir det då som kommer att göra upp i den första upplagan av ”Historic Rally Sweden”?
– Första året är det ganska troligt att merparten av förarna kommer att vara svenska, men förhoppningsvis får vi även se några utländska ekipage på startlinjen, säger Par Carlsson och syftar då i första hand på förare från våra grannländer Norge och Finland.

Bland svenska förare finns det många favoriter. Det vore självklart fantastiskt kul att få se världsmästarna och flerfaldiga Svenska Rallyt-vinnarna Björn Waldegård och Stig Blomqvist. Värmlänningen Per Eklund står givetvis också högt upp på önskelistan liksom herrar som Åke ”Bryggarn” Andersson, Kalle Grundel, Kenneth Eriksson, Mats Jonsson, Kenneth Bäcklund, Stig-Olof Walfridsson, Sören Nilsson etc etc.

Publicerad:






Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
© emotorsport.seDen 31:e oktober körs Novemberskölden, en riktig höstklassiker som årligen lockar stora startfält till Nässjö MK´s tävling. Som så många gånger förr är det Bilsport RallyCup som tar final i rallyt. Rallyt är ett av de sista för säsongen och lockar årligen rekordstort startfält.

I veckan hade klub...

Publicerad: 2026-06-10 21:27:56


Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
© Opel Motorsport.Till helgen avgörs franska e-Rallye Vosges - Grand-Est, rallyt går ihop med 41:a upplagan av Rallye Vosges - Grand-Est.

Svensk intresse lockas mot andra deltävlingen i ADAC Opel Mokka GSE Rally Cup där 12 mil på sju sträckor ska avverkas, tre sträckor på lördagen och resterande under söndagen, m...

Publicerad: 2026-06-10 13:11:38


EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
© emotorsport.seTill helgen fortsätter Finska mästerskapet med Jyväskylän Kesäralli från just Jyväskylä, sju sträckor på 9 mil under helgen som startar med en kort inledning fredag kväll, resten under lördagen.

Totalt ett 140-tal ekipage i rallyt, 15 första för Rally2 med sju Toyota och åtta Skoda - i startfälte...

Publicerad: 2026-06-10 12:01:05


Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
© emotorsport.seHalva året har gått, fortfarande tyst kring kommande WRC-säsong - av dagens tre tillverkare som ställer mellan 10-12 bilar på startlinjen är det bara Toyota som mer eller mindre gjort klart för en fortsättning i VM-serien. De testar en prototyp som synts i flera skepnader och funnits med i flera län...

Publicerad: 2026-06-10 09:01:09


Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
© PG Rallybilder.Svenska Sprintserien rullade vidare med deltävling 5–6 när Ljusdals MS arrangerade Kåtmyra Racet under helgen. Två intensiva tävlingsdagar bjöd på jämna fajter, snabba tider och flera förare som visade toppform i jakten på viktiga poäng i serien.

Rallybilar 2WD – A-förare.
Mikael Gullinde...

Publicerad: 2026-06-10 05:54:22


SverigeSerien får egen profil.
Den nya SverigeSerien som från och med i år är öppen för ALLA standardrallybilar, det vill säga förutom VOC även för Grupp E och Grupp F upplevs av många som otydlig. Sammanblandningen mellan bilklassen VOC Autoexperten Rally och serien SverigeSerien är påtaglig. För att tydliggöra skillnaderna och ...

Publicerad: 2026-06-09 17:43:36


Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
© emotorsport.seNu på lördag den 13 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. Vi har denna gång återvänt till Värnamo där vi senast var 2022. Tävlingens högkvarter är på Rasta på Bredastensområdet där också serviceplatsen är inom gångavstånd.

Motorklubben har genom åren haft tävlingen förlagd till olik...

Publicerad: 2026-06-09 13:03:18


Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen, tredje starten går i Herrljunga där sommarklassikern Kullingstrofén körs. Den 1:e augusti är det dags i år för 46km special på fyra sträckor med arrangörsnoter av Anders Åberg och Jemba.

Just nu närmare 20 deltagare i listan då anmälan just öppnat,...

Publicerad: 2026-06-09 09:01:13


Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
© emotorsport.seDen tidigare rallystjärnan Patrik Sandell, juniorvärldsmästare i rally, är nu klar för att representera Sverige i Defender Trophy, en internationell offroad- och äventyrstävling där fysisk uthållighet, navigering och teamwork står i fokus.

Den 12–14 juni reser Patrik tillsammans med två teamkamra...

Publicerad: 2026-06-09 05:48:05


Foto från Tjustknäppen.
© emotorsport.seUnder lördagen arrangerade Tjust MK deltävling i Bilsport Rally Cup och Östergötlands DM-serie - tävlingen Tjustknäppen med totalt fyra varierande sträckor. Populär tävling med 90-talet startande.

Arrangörsklubbens Magnus Johansson i Volvo 240 vann tävlingen efter en hård kamp i skogen under dage...

Publicerad: 2026-06-08 21:08:39


Tidigare nyheter:
SverigeSerien får egen profil.
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
Tjustknäppen, Malmjärn Runt, Sprintserie och Aurskog Höland Rally - rallyn att följa.
Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
DM och Onotade kör deltävling i lördagens Enerco Malmjärn Runt.
90-talet åkare för Tjustknäppen, fyra sträckor väntar i BRC och Östergötlands DM.
Carlberg tillbaka hos Opel Motorsport, kör nya Opel Mokka GSE Rally i franska Rally Vosges Grand Est.
4,5km härligt krokig sträcka på Kvällskvisten, missa inte chansen till rally en fredagkväll.
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.