|
 Pontus Tidemand kör Rally Vosgien i Frankrike i helgen. PRESSRELEASE
För att förbereda sig inför Junior-VM deltävlingen i Frankrike första helgen i oktober så kör Landslagsföraren Pontus Tidemand Rally Vosgien i helgen. Totalt skall 11 stycken specialsträckor med en totallängd av 16 mil köras.
Efter den snöpliga andra platsen i förra helgens SM-deltävling i Linköping, där Pontus tappade mycket tid på en punktering så hann Pontus knappt vända i dörren hemma innan resan gick vidare mot Italien.
- Vi åkte direkt till Italien på söndagen, där vi var på en asfaltsskola i två dagar och finslipade körningen på asfalt. Allt för att vara så förberedda som möjligt inför Junior-VM i Frankrike i början av Oktober, berättar Pontus
Efter Italien så fortsatte Pontus och kartläsaren Stig Rune Skjaermoen till Frankrike där Rally Vosgien körs i helgen. En tävling som körs i samma område som VM-deltävlingen om några veckor och som brukar locka ett par VM-åkare varje år att testa inför Rally France. I år finns både Mads Östberg och Mikko Hirvonen med på startlistan bland annat.
- Vi har hyrt en Ford Fiesta R2 av ett belgiskt team med hjälp av utvecklingsbolaget EVEN rally som stöder mig i min satsning, det är samma sorts bil som vi kör i WRC Academy och det skall bli riktigt kul att köra tävlingen. Viktigast för oss är inte att vinna vår klass utan att få erfarenhet av vägarna och finna de inställningar som fungerar bra på bilen, förklarar Pontus
Detta betyder att Pontus satsar på Rally France istället för den avslutande SM-deltävlingen i Köping, då båda tävlingarna körs samma helg.
- Ja det är tråkigt att tävlingarna krockar, men att köra ett par tävlingar på asfalt nu i höst med en möjlighet att komma på pallen i WRC Academy tror jag kommer bli riktigt nyttigt för min utveckling, avslutar Pontus
Rally Vosgien startar på fredag kväll med två långa specialsträckor, innan de avslutande nio specialsträckorna körs under lördagen.
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2012-09-20 18:27
|
|
Närmare 30 bilar för lördagens Eckerölinjen Sprinten på Åland.
Lördagsrally på Åland när Eckerölinjen Sprinten hos Ålands MK avverkas, grussträckan på 3,7km körs två eller tre omgångar beroende på antalet startande.
Knappt 30 ekipage genom listan i en mängd klasser, Svenska och Finska. Ur fyrhjulsdrivna finskt genom Aarni Mertanen, Harry Nieminen och Samuli ...Publicerad: 2025-07-03 18:48
Träning, Kval och shakedown inför Rally di Roma Capitale fredag förmiddag.
Sträckan Fumone på 6,45km används som shakedown inför Rally di Roma Capitale, vid klockan 8:00 släpps Rally2 åkarna ut för att testa sträckan och inställningarna, vid 10:31 är de tillbaka för att köra kval som utgör startordning. Med asfalt som underlag är det snabbaste tid som går ut först när rall...Publicerad: 2025-07-03 17:44
Hallberg från SM-silver till asfaltäventyr i Italien.
Efter en stark prestation under SM-veckan, där Patrik och John tog hem silvermedaljen i rallysprint, är det nu dags att snabbt växla fokus – nästa stopp: Rally di Roma Capitale i Italien!
Till helgen återvänder de till det italienska asfaltsmästerskapet, där de ställer upp i en av årets mest pre...Publicerad: 2025-07-02 22:33
Oliver Solberg får köra i värstingklassen under Rally Estonia.
Efter att ha vunnit de tre senaste tävlingarna och tagit över ledningen i den näst högsta klassen i World Rally Championship, kommer Oliver Solberg (23) att flyttas upp till värsting klassen i Rally Estland om två veckor.
Solberg kommer att köra en Toyota GR Yaris Rally1 med Toyota Gazoo Racing i...Publicerad: 2025-07-02 22:30
Rally1 debut för Oliver Solberg i kommande Rally Estonia.
Oliver Solberg gör Rally1 debut för Toyota Gazoo Racing i Rally Estonia, rallyt som avgörs den 17-20:e juli. Svensken var anmäld för WRC2 tävlande med Printsport till tävlingen men byter nu klass. Efter ett möte hos Toyota Gazoo Racing i Finland kan Svensken idag presentera att han får chansen att t...Publicerad: 2025-07-02 21:55
Tänak och Carlsson i helgens Estniska Louna Eesti Ralli.
Till helgen körs Louna Eesti Ralli från Vöru - totalt i stora rallyt tio sträckor om 95km special. Men ihop körs också ett sprintrally med delar av totala tävlingsbanan. Huvudtävlingen startar vid 17-tiden på fredag och tar målgång tidig lördag eftermiddag.
Ott Tänak har hektiska tider, flög dir...Publicerad: 2025-07-02 18:42
30-talet åkare gör upp i fredagskvällens Rally Magic i Höljes.
Höljeshelgen inleds med Rally Magic, Finnskoga MK har tagit greppet att arrangera rallysprint som uppvärmning för publiken inför Rallycross VM helgen, för andra året går Rally Magic som körs över banan, på vägar runt banområdet och genom campingen.
En sträcka på närmare 2,5km ska köras under kvä...Publicerad: 2025-07-02 18:29
Carlbergs överst på pallen - första 2WD segern i Rallye Baie-des-Chaleurs sedan 1986.
Den 47:e upplagan av Rallye Baie-des-Chaleurs hölls i New Richmond, Quebec och bjöd på en helg full av överraskningar med härligt tempo i skogen och en historisk totalseger som kommer bli ihågkommen i åratal. Senast en 2WD-bil tog sig till pallen totalt var 2004 då Jon Nichols och Carl Schenk gjorde...Publicerad: 2025-07-02 18:13
Mästarmötet laddar för sprint och afterrally i Millebyden.
På bästa småländska sprintvägar i Millebygden avgörs den tredje deltävlingen i årets Svenska Sprintrallycup (SSRC).
Älmhults MK bjuder in till 14,5 kilometer specialsträcka sista lördagen i juli.
Tävlingsledare Anders Martinsson berättar så här;
– Första halva är den som gick fredagssprinten...Publicerad: 2025-07-01 23:01
Tre Svenska ekipage till nästa helgs Finska Mästerskap.
SM Kouvola Ralli från Kouvola ingår i Finska Mästerskapet och Nordic Rally Championship, rallyt med åtta sträckor på nio mil körs nästkommande helg, 11-12:e juli.
Anmälningarna trillar in i listan och tre Svenska ekipage väntas till start, i Rally2 klassen Jari Liiten och Per Almkvist i Skodan so...Publicerad: 2025-07-01 23:00
|
| |