|
 Rallytjejerna gör comeback efter otäck brandolycka. PRESSRELEASE
Under förra deltävlingen i Rally-VM i Nya Zeeland kunde det ha gått riktigt illa för den svenska tjejduon Ramona Karlsson och Miriam Walfridsson. Som enda tjejekipage i Rally-VM var de snudd på nära att ta hem sin första pallplats i Rally-VM , då de låg på en trygg andraplats. Men plötsligt tog rallybilen eld, blev snabbgt övertänd och tjejerna fick kasta sig ur bilen i farten. Rallybilen gick inte att släcka utan brann upp framför ögonen på dem. Men nu är de tillbaks.
Sedan Ramona och Miriam kom hem från Nya Zeeland har teamet jobbat stenhårt för att komma tillbaks till nästa VM-deltävling i Tyskland. Och nästa vecka står tjejerna i startgropen igen.
- Vi gav oss tusan på att vi skulle vara tillbaks till Tyskland igen. För bara några veckor sedan var vi utan tävlingsbil, och vår situation var verkligen upp-och-nedvänd kan man säga. Men tack vare ett fantastiskt stöd av framför allt vår chefsmekaniker Mikael Gustafsson och vår sponsor Mitsubishi kunde vi snabbt lösa en ny bil som Mikael nu har iordningställt och preparerat, säger Ramona.
Det har varit jobb in i det sista för att få alla bitar att falla på plats, och det har varit intensiva dagar för teamet. – Men vill man så går det! Det känns skönt att nu kunna andas ut efter mycket intensiva dagar. Det återstår en del jobb när vi kommer hem för att lösa resten av de praktiska och ekonomiska bitarna, men huvudsaken är att vi nu är på väg till Tyskland och att vi kommer till start! säger Ramona positivt.
Rally Tyskland innebär Ramona och Miriams allra första asfaltstävling, och har ryktet att vara et tufft, tekniskt och utslagsgivande rally. Start och mål är i Trier, och vägarna består av 100% asfalt. – Det blir ett nytt underlag för oss, så det ska bli både lärorikt och spännande. Det skiljer sig en hel del jämfört med att åka på grus, säger Miriam. Under förra VM-tävlingen bevisade tjejerna att de fått upp farten ordentligt, och var med och slogs uppe i världstoppen. Inför Rally Tyskland är tar tjejerna det säkra före det osäkra med sin målsättning. – Eftersom asfaltsrally är helt nytt för oss, är det svårt att förutspå våra chanser jämfört med de som är mer rutinerade. Vi får helt enkelt se hur det går, men givetvis siktar vi på att vara med och kriga i den övre delen av fältet, säger Miriam.
Tidschemat ser ut enligt följande för Ramona och Miriam:
Måndag: Test
Tisdag – Onsdag: Rekognosering
Torsdag: Shakedown
På fredag morgon startar rallyt, och målgång är på söndag eftermiddag. På wrc.com finns både webradio och liveresultat, och ramonarallying.com uppdateras både inför, under och efter rallyt.
» Pressrelease från Ramona Rallying.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2012-08-18 23:23
|
|
WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
Imorgon eftermiddag inleds Rally Hungary med kvalet som sätter startpositionerna, sträckan Hajmasker används och mäter 6km. Grusvägen är både träning, kval och senare shakedown inför årets andra ERC-deltävling.
Redan klockan 11 går fria träningen igång för Rally2 klassen där resultaten kan följa...Publicerad: 2025-05-08 20:23
100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
Götene MK kör på med Götenerundan som deltävling i Mega Rally Cup, 36km special där två sträckor går dubbelt, samtidigt inbjuds regularity och de åker tre gånger på sträckorna. Rallyt i år med start och mål vid Vättlösa Bygdegård för de närmare 100 startande.
Sex deltagare genom gemensamma 4wd kl...Publicerad: 2025-05-08 20:19
Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
Italienska Targa Florio inleds fredag förmiddag, 09:34 går första sträckan igång av de totalt åtta för dagen på 73km. Kvällens avslutning går igång vid 19:05, en kort publiksträcka på ett par kilometer.
Rallyt från Palermo går helt på asfalt, under torsdagen gick shakedown där Svenska ekipaget me...Publicerad: 2025-05-08 20:15
Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.
Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...Publicerad: 2025-05-08 18:56
Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.
36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...Publicerad: 2025-05-07 22:17
Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
Rally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.
Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...Publicerad: 2025-05-07 22:14
Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
Den 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.
Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...Publicerad: 2025-05-07 22:11
Spänning utlovas i Götenerundan.
Årets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.
I klassen Trimmat 2WD har några intres...Publicerad: 2025-05-06 20:35
Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
På fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...Publicerad: 2025-05-06 20:28
Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
Till helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.
Svenskt i startfält...Publicerad: 2025-05-06 20:19
|
| |