|
 Tom Damberg överraskade i Midnattssolsrallyt. PRESSRELEASE
Årets stor överraskning blev segraren Tom Damberg, Vaxholms MK. Med sin Volvo 164 körde han från konkurrenterna och totalsegrade i KAK Midnattsolsrallyt 2012.
Redan under första etappen visade Tom Damberg att det gick att köra riktigt fort med den gamla direktörsmodellen från Volvo. Han ledde tävlingen från slutet av första dagsetappen och ända in i mål.
-Otroligt skönt att vara i mål som segare. De andra har jagat oss hårt men vi har kört fokuserat, sa Tom från segerrampen på Rocklundaområdet i Västerås.
Ett nästan lika överraskande namn var årets tvåa, Mikael Oscarsson, SMK Södermanland. På sista specialsträckan lyckades han gå om rutinerade Mats Jonsson, Forshaga MC, Toyota Celica.
-Jag visste bilen var snabb och det var riktigt skönt att bevisa det genom att komma två, säger Mikael Oscarsson.
Mats Jonsson var trots allt ganska nöjd med sin tredjeplacering.
-Det nästan lika roligt att jaga som att vinna, men bara nästan. Vinna är oslagbart.
Gamle rallyräven Harry Joki gjorde comeback efter tolv år och lyckades köra in på fjärdeplats med sin Escort före Stig Blomqvist och Björn Waldegård i var sin Porsche 911.
Årets Midnattssolsrally är en hyllning till Ove ”Påven” Andersson och förutom Mats Jonsson, kör exempelvis finske världsmästaren Hannu Mikkola en Toyota för att hedra hans minne. Det var för övrigt en kopia av den Toyota Corolla som Hannu vann 1000 sjöars rally med 1975.
I Regularityklassen kopplade norrmannen Thorbjørn Bye greppet under andra etappen och behöll ledningen in i mål. Andraplatsen gick även den till en norrman, Aasmund Kleve, och efter en lysande avslutande etapp körde förra årets segrare Patrick Carlsson in på en tredjeplats.
I Damklassen segrade Annie Seel i Historic och Nina Katharina von Krusen i Regularity. Priset, Ewy Rosqvists Pokal, delades ut av rallylegenden själv.
-Det finns för lite damer i svensk rallysport, men ni som finns är guld värda, sa Ewy som själv vann Damklassen i Midnattssolsrallyt fyra gånger, senast 1962.
Midnattssolsrallyt har lockat ut tiotusentals rally- och bilentusiaster till sträckorna i Bergslagen, Roslagen och Södermanland.
-Årets tävling har varit tuff med riktigt bra sträckor. Det här är utan tvekan den bästa sommartävlingen i mannaminne i Sverige. Jag vill passa på och tacka motorklubbarna, funktionärerna, organisationen, deltagarna och självklart publiken som gjort tävlingen möjligt, summerar tävlingsgeneralen Per Carlsson
Slutresultat KAK Midnattssolsrallyt 2012
Historic:
1 Tom Damberg, Vaxholms MK, Volvo 164. Totaltid: 1 timme 55 minuter 51,9 sekunder.
2 Mikael Oscarsson, SMK Södermanland, Ford Escort RS. +13,9 sekunder.
3 Mats Jonsson, Forshaga MC, Toyota Celica. +15,6 sekunder.
4 Harry Joki, Västerås MS, Ford Escort. +1 minut 35,3 sekunder.
5 Stig Blomqvist, SMK Örebro, Porsche 911. +1 minut 55,8 sekunder.
Regularity:
1 Thorbjørn Bye/Oddvar Moland, KNA (N), BMW 2002. 475 prickar.
2 Aasmund Kleve/Jan Egil Jenssen, NAF A&B Motorsport (N), Volvo 142. 491 prickar.
3 Patrick Carlsson/Per-Jan RS Carlsson, MK Gutarna, Volvo 244. 504 prickar.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Fiesta Rally3 Trophy kommer till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Efter ett års frånvaro i Sverige återvänder M-Sports egen märkescup i ERC-serien till våren. Tredje säsongen för serien som körs med Ford Fiesta Rally3 med 106´000 euro i priser ihop med en körning i Ford Fiesta Rally2 under näst sista ERC-deltävling, JDS Machinery Rali Ceredigon.
Det finns mer p...Publicerad: 2025-10-25 11:42:36
Mälarturf Sprinten, Skilling 50 & Kåtmyraslaget bland lördagens rallyn att följa.
Fem rallyn att följa lite extra, störst på hemmaplan är Mälarturf Sprinten hos Taxinge MK, enkelt med en sträcka på knappt 4km som går dubbelt och närmare 90-talet startande.
Skilling 50 lockar närmare 60 tävlande när E-Cupen tar final, hälften av åkarna kör om cupens poäng. Rallyt med två sträck...Publicerad: 2025-10-25 06:16:20
Från SM guld till Norsk Junior ERC satsning.
Nu 18-åriga Norska framtidsnamnet Karl Peder Nordstrand siktar kommande säsong på en full säsong i Junior ERC. Årets säsong har inneburit tävlande på hemmaplan med Peugeot 208 R2 där bland annat Johan Johansson hoppat in som co-driver.
Han har också gjort två Junior ERC starter, slutade tvåa i bå...Publicerad: 2025-10-24 18:36:04
90-talet bilar för Mälarturf Sprinten.
Taxinge MK med Mälarturf Sprinten under lördagen, nationell RS-tävling med rekognosering av de 7,6km som är special, en sträcka som körs dubbelt och rallyt är deltagarmässigt störst för helgen med 92 tävlande.
Prestigefylld tävling där 4wd klassen ställer 16 bilar på startlinjen med bland andra P...Publicerad: 2025-10-24 10:46:28
Närmare 60 bilar för Skilling 50, final för E-Cup.
E-Cupen tar final med Skilling 50 hos Skillingaryds MK, där väntar två sträckor dubbelt och ger 16km special. 64 bilar i listan men då tre debutanter och tre föråkare inräknat - 30 bilar tävlar då om poäng i E-Cupen.
För de trimmade klasserna med två och fyrhjulsdrift ses totalt 24 åkare där åtta...Publicerad: 2025-10-24 08:55:19
Kalle utmanar i Cambrian Rally - final i Brittiska mästerskapet.
Lewis & Hunter Cambrian Rally tar Brittiska rallymästerskapet till mål, från Llandudno utgår rallyt med 82km under lördagen. Lördagen bjuder sju sträckor, välkända sträcknamn från VM med Elsi, Clocaenog, Brenig och Alwen. Start strax efter nio på lördagens förmiddag och målgång vid 17-tiden för rall...Publicerad: 2025-10-24 05:55:23
Fyra tävlingshelger i Back SM 2026.
Kalendern för 2026 års Back SM är presenterad, det blir fyra tävlingshelger där det går två race per helg hos varje arrangör. Premiär blir det i Himlabacken hos Borås MK den 9-10:e maj. Sedan styr man norrut för tävlande hos Lima MS redan den 23-24:e maj.
Den 8-9:e augusti drar man till Bydalen f...Publicerad: 2025-10-23 19:43:39
Andervang kör helgens Holländska final, Rocar-Tech Twente Rally.
Inför helgen drar Stig Andervang till Holländska Rocar-Tech Twente Rally där Sven Hakkesteeg är tillbaka i högerstolen på Hyundai i20 N Rally2. Ett 80-tal bilar totalt i rallyt som avgörs Holländska Mästerskapet med 13,4 mil special på asfalt.
Rallyt startar lördag eftermiddag då tre sträckor kör...Publicerad: 2025-10-23 11:14:30
Hälsingeserien avslutar med Kåtmyraslaget.
Hälsingeserien tar målgång med Kåtmyraslaget hos Ljusdals MS, det är tävling på banan med tre varv per om gång och två tävlingsåk.
Totalt 40 åkare stannade listan på när anmälan stängde, då med 35 bilar för rallyklasserna. Ut för 4wd går Jan Wikström i Ford Fiesta R5 medans Tony Persson och Måns ...Publicerad: 2025-10-23 09:01:10
Sesks kör Puma Rally1 i WRC finalen.
M-Sport Ford WRT har redan sagt att de bevakar en rad rallytalanger för sin satsning i WRC-serien 2026 - dagens förare med Gregoire Munster och Josh McErlean kan komma att ändras.
En av förarna som redan gjort sex starter i år och gör sig nu redo för en sjunde är Martins Sesks, Lettländaren får c...Publicerad: 2025-10-23 05:57:06
|
| |