|
 Axelsson och Rudengren blir talespersoner för de aktiva. PRESSRELEASE
Rally SM-gruppen har knutit till sig två erfarna namn. Co-drivern Emil Axelsson och föraren Johan Rudengren ska till Rally SM-organisationen ge sin och de aktivas syn på hur mästerskapet kan förbättras.
- Jag känner mig tillfreds med uppgiften, det ska bli skoj. Jag har många tankar om hur man skulle kunna göra mästerskapet bättre. Jag tror också att jag har en rimligt objektiv bild av vad förarna i SM tycker, säger Johan Rudengren.
Att organisationen runt Rally SM tar råd från aktiva har gjorts tidigare och nu fortsätter man på samma väg då de aktivas röst är ovärderlig i arbetet med att forma ett starkt mästerskap. Axelsson och Rudengren har olika erfarenheter som aktiva och kan därför tillföra organisationen olika kunskaper.
- Mina idéer är ur ett affärsmässigt perspektiv inte utifrån en klass eller en enskild förares perspektiv. Om vi skapar ett mästerskap som är bra för publik, media och sponsorer blir det också ett bra mästerskap för de aktiva, säger Johan Rudengren.
Emil Axelsson har många års erfarenhet från tävlande på VM-nivå och
kan därför bidra med kunskap om tävlingsstruktur och regelverk men han har även ett stort kontaktnät.
- Jag har ett internationellt perspektiv men jag kan också bidra med bra kontakter med åkarna. Jag är även van att arbeta ur de tävlandes synpunkt när det gäller att få till marknadsmässiga krafter, säger Axelsson.
Emil Axelsson och Johan Rudengren kommer att fungera som ett bollplank för SM-gruppen och inte som en aktivt arbetande kraft ute på tävlingarna.
- Jag kommer finnas där som ett språkrör och en länk till de aktiva, säger Axelsson.
Att ta in synpunkter från de tävlande är en självklarhet för organisationen runt SM.
- Det känns mycket bra att vi kunde få med de här erfarna aktiva, och som jag uppfattar det två personer som de flesta tycker är sakliga och pålitliga. Tanken är ju att vi ska lyfta mästerskapet och jobba långsiktigt för att skapa bra förutsättningar för de aktiva. Då måste vi även ta med deras synpunkter, säger Olof Kånge från organisationskommittén.
För mer information:
Rally SM 2012
27-28 januari, Rally Uppsala
17-18 februari, Vinterpokalen, Sandviken
17-20 maj, South Swedish Rally, Ljungby
17-18 augusti, Väst Rallyt, Trollhättan
14-15 september, East Sweden Rally, Linköping
5-6 oktober, Kolsvarundan, Köping
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2012-01-17 21:56
|
|
WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
Imorgon eftermiddag inleds Rally Hungary med kvalet som sätter startpositionerna, sträckan Hajmasker används och mäter 6km. Grusvägen är både träning, kval och senare shakedown inför årets andra ERC-deltävling.
Redan klockan 11 går fria träningen igång för Rally2 klassen där resultaten kan följa...Publicerad: 2025-05-08 20:23
100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
Götene MK kör på med Götenerundan som deltävling i Mega Rally Cup, 36km special där två sträckor går dubbelt, samtidigt inbjuds regularity och de åker tre gånger på sträckorna. Rallyt i år med start och mål vid Vättlösa Bygdegård för de närmare 100 startande.
Sex deltagare genom gemensamma 4wd kl...Publicerad: 2025-05-08 20:19
Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
Italienska Targa Florio inleds fredag förmiddag, 09:34 går första sträckan igång av de totalt åtta för dagen på 73km. Kvällens avslutning går igång vid 19:05, en kort publiksträcka på ett par kilometer.
Rallyt från Palermo går helt på asfalt, under torsdagen gick shakedown där Svenska ekipaget me...Publicerad: 2025-05-08 20:15
Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.
Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...Publicerad: 2025-05-08 18:56
Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.
36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...Publicerad: 2025-05-07 22:17
Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
Rally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.
Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...Publicerad: 2025-05-07 22:14
Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
Den 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.
Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...Publicerad: 2025-05-07 22:11
Spänning utlovas i Götenerundan.
Årets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.
I klassen Trimmat 2WD har några intres...Publicerad: 2025-05-06 20:35
Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
På fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...Publicerad: 2025-05-06 20:28
Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
Till helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.
Svenskt i startfält...Publicerad: 2025-05-06 20:19
|
| |