____ WWW.MOTORSPORTSALONGEN.SE ____

   
   

   
   

   
   

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Caroline Jonsson.
© Caroline Jonsson.
Gänget i Sweden World Rally Team - Thomas Rådström, Stig Blomqvist, Björn Waldegård, Jan Pettersson och Leif Asterhag samt sittandes Staffan Parmander och Patrik Sandell.
Patrik Sandell klar för Rally-VM med MINI.
PRESSRELEASE

Sverige var länge ett aktat namn i rallyvärlden. Björn Waldegård blev 1979 den första individuella världsmästaren i rally. Fem år senare var det åter dags för en svensk att kliva upp på tronen då Stig Blomqvist körde hem VM-titeln. Rally var glödhett och räknades till en av de stora folksporterna i Sverige. Pengarna flödade och återväxten blomstrade. Men sedan hände något.

Samtidigt som sporten växte allt mer internationellt fick de svenska talangerna allt svårare att nå ända fram. Begåvningarna fanns, men de fick aldrig chansen. Förrän nu.

Sweden World Rally Team är en långsiktig elitsatsning med målet att hjälpa svenska rallyförare upp i världstoppen. Bakom satsningen står några av landets största rallyprofiler genom tiderna: Björn Waldegård, Stig Blomqvist, Thomas Rådström, Jan Pettersson, Leif Asterhag och Staffan Parmander. Tillsammans har de hundratals VM-starter, delsegrar och VM-titlar på meritlistan.

Teamet kommer att fokusera på en förare åt gången, som man sedan följer under tre år. Den förste föraren som teamet väljer att satsa på är den tidigare juniorvärldsmästaren Patrik Sandell.

– Det här är en helt fantastisk möjlighet. Att alla mina idoler sedan jag var liten går samman för att stötta mig känns rätt otroligt. Jag tror att det här är pusselbiten som behövs för att jag ska kunna ta sista steget in i den absoluta hetluften i rally-VM, säger Patrik Sandell.

Profilerna har gått samman och öppnat sina kontakt- och nätverk för att möjliggöra projektet. Med sin enorma kunskap och rutin från världens alla hörn kommer de även att fungera som mentorer till den utvalde föraren.

Björn Waldegård berättar om varför valet föll på Patrik:

– Vi har många stora förartalanger i Sverige, men valet föll på Patrik för att vi bedömt honom vara den som är närmast en fabriksstyrning i WRC idag. Han har ett helhetstänk i sitt sätt att jobba med partners, media och allt runtomkring, samtidigt som han besitter en otrolig förartalang, säger Björn Waldegård.

Den i gänget som bäst känner till Sandells förmågor är Staffan Parmander. Med sina 35 år i rallysporten och mer än 100 VM-starter är han en av de mest erfarna Co-drivers vi har. Sedan ett år tillbaka är han dessutom Sandells egen kartläsare.

– Jag har följt Patriks utveckling i många år och har länge sett honom som en möjlig WRC-kandidat. Efter att nu suttit i bilen ett antal tävlingar vet jag att vi satsar på rätt person. Han har imponerat stort på mig och har allt som den nya generationen WRC-förare behöver för att nå toppen, säger Parmander.

Under uppstartsåret 2012 har teamet valt att satsa på utvalda tävlingar. Premiären blir hemma i Svenska rallyt i början av februari. De övriga tävlingarna kommer att avslöjas löpande under året.

Sandell kommer att få köra en fabrikspreppad Mini John Cooper Works WRC, driven av engelska Prodrive. Det är alltså en riktigt konkurrenskraftig bil han kommer till start i med andra ord.

Richard Taylor, Team Director på Prodrive:

– Patrik har upprepade gånger visat att han är en förare på toppnivå och jag ser fram emot att få se honom i en Prodrive MINI. Det är extra kul att hans första tävling med oss blir i Sverige, där vi verkligen tror att han har stora chanser att sluta högt upp i sammandraget, säger Richard Taylor.

– Att få köra Svenska rallyt i högsta klassen och tävla mot Loeb, Solberg, Hirvonen med flera ska bli hur kul som helst. Jag känner mig mogen att ta steget och jag ska verkligen ge dem en match. Jag ska inte göra någon besviken, avslutar Patrik Sandell.

Personerna bakom Sweden World Rally Team:
•Björn Waldegård 100+ VM-starter, 19 VM-segrar och 35 pallplatser. VM-guld 1979.
•Stig Blomqvist 63 VM-starter, 11 VM-segrar och 33 pallplatser. VM-guld 1984.
•Thomas Rådström 40 VM-starter, 4 pallplatser och seger i Svenska Rallyt 1994.
•Staffan Parmander 100+ VM-starter, 5 VM-segrar, Vinnare av Märkes-VM 96 och 97.
•Jan Pettersson 9 VM-starter, grundare av Toyota Team Sweden.
•Leif Asterhag 5 VM-starter och teamchef för Toyota Team Sweden.


» Pressrelease från Patrik Sandell, www.patriksandell.com.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Lewis & Hunter Cambrian Rally:[Resultat][Info][Anslagstavla][Karta]
Kåtmyraslaget:[Resultat]
Mälarturf Sprinten:[Resultat]
Skilling 50:[Resultat]
Rocar-Tech Twente Rally:[Resultat][Tidsplan][Karta]

Publicerad:






Fiesta Rally3 Trophy kommer till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© emotorsport.seEfter ett års frånvaro i Sverige återvänder M-Sports egen märkescup i ERC-serien till våren. Tredje säsongen för serien som körs med Ford Fiesta Rally3 med 106´000 euro i priser ihop med en körning i Ford Fiesta Rally2 under näst sista ERC-deltävling, JDS Machinery Rali Ceredigon.

Det finns mer p...

Publicerad: 2025-10-25 11:42:36


Mälarturf Sprinten, Skilling 50 & Kåtmyraslaget bland lördagens rallyn att följa.
© emotorsport.seFem rallyn att följa lite extra, störst på hemmaplan är Mälarturf Sprinten hos Taxinge MK, enkelt med en sträcka på knappt 4km som går dubbelt och närmare 90-talet startande.

Skilling 50 lockar närmare 60 tävlande när E-Cupen tar final, hälften av åkarna kör om cupens poäng. Rallyt med två sträck...

Publicerad: 2025-10-25 06:16:20


Från SM guld till Norsk Junior ERC satsning.
© Even Management.Nu 18-åriga Norska framtidsnamnet Karl Peder Nordstrand siktar kommande säsong på en full säsong i Junior ERC. Årets säsong har inneburit tävlande på hemmaplan med Peugeot 208 R2 där bland annat Johan Johansson hoppat in som co-driver.

Han har också gjort två Junior ERC starter, slutade tvåa i bå...

Publicerad: 2025-10-24 18:36:04


90-talet bilar för Mälarturf Sprinten.
© emotorsport.seTaxinge MK med Mälarturf Sprinten under lördagen, nationell RS-tävling med rekognosering av de 7,6km som är special, en sträcka som körs dubbelt och rallyt är deltagarmässigt störst för helgen med 92 tävlande.

Prestigefylld tävling där 4wd klassen ställer 16 bilar på startlinjen med bland andra P...

Publicerad: 2025-10-24 10:46:28


Närmare 60 bilar för Skilling 50, final för E-Cup.
© emotorsport.seE-Cupen tar final med Skilling 50 hos Skillingaryds MK, där väntar två sträckor dubbelt och ger 16km special. 64 bilar i listan men då tre debutanter och tre föråkare inräknat - 30 bilar tävlar då om poäng i E-Cupen.

För de trimmade klasserna med två och fyrhjulsdrift ses totalt 24 åkare där åtta...

Publicerad: 2025-10-24 08:55:19


Kalle utmanar i Cambrian Rally - final i Brittiska mästerskapet.
© Kalle Gustafsson Motorsport.Lewis & Hunter Cambrian Rally tar Brittiska rallymästerskapet till mål, från Llandudno utgår rallyt med 82km under lördagen. Lördagen bjuder sju sträckor, välkända sträcknamn från VM med Elsi, Clocaenog, Brenig och Alwen. Start strax efter nio på lördagens förmiddag och målgång vid 17-tiden för rall...

Publicerad: 2025-10-24 05:55:23


Fyra tävlingshelger i Back SM 2026.
© emotorsport.seKalendern för 2026 års Back SM är presenterad, det blir fyra tävlingshelger där det går två race per helg hos varje arrangör. Premiär blir det i Himlabacken hos Borås MK den 9-10:e maj. Sedan styr man norrut för tävlande hos Lima MS redan den 23-24:e maj.

Den 8-9:e augusti drar man till Bydalen f...

Publicerad: 2025-10-23 19:43:39


Andervang kör helgens Holländska final, Rocar-Tech Twente Rally.
© Privat.Inför helgen drar Stig Andervang till Holländska Rocar-Tech Twente Rally där Sven Hakkesteeg är tillbaka i högerstolen på Hyundai i20 N Rally2. Ett 80-tal bilar totalt i rallyt som avgörs Holländska Mästerskapet med 13,4 mil special på asfalt.

Rallyt startar lördag eftermiddag då tre sträckor kör...

Publicerad: 2025-10-23 11:14:30


Hälsingeserien avslutar med Kåtmyraslaget.
© emotorsport.seHälsingeserien tar målgång med Kåtmyraslaget hos Ljusdals MS, det är tävling på banan med tre varv per om gång och två tävlingsåk.

Totalt 40 åkare stannade listan på när anmälan stängde, då med 35 bilar för rallyklasserna. Ut för 4wd går Jan Wikström i Ford Fiesta R5 medans Tony Persson och Måns ...

Publicerad: 2025-10-23 09:01:10


Sesks kör Puma Rally1 i WRC finalen.
© Jaanus Ree / Red Bull Content PoolM-Sport Ford WRT har redan sagt att de bevakar en rad rallytalanger för sin satsning i WRC-serien 2026 - dagens förare med Gregoire Munster och Josh McErlean kan komma att ändras.

En av förarna som redan gjort sex starter i år och gör sig nu redo för en sjunde är Martins Sesks, Lettländaren får c...

Publicerad: 2025-10-23 05:57:06


Tidigare nyheter:
Hälsingeserien avslutar med Kåtmyraslaget.
Sesks kör Puma Rally1 i WRC finalen.
Missa inte anmälan till Svenska RallyCupens prisutdelning & fest.
Juniormästare Carlberg om nya Opel Mokka GSE - Opel Motorsport jagar nya svenska rallytalanger.
Svenska Sprintserien redo med sex tävlingshelger 2026.
Söndag full av rallykurser hos Fagersta MK.
Dags att nominera till Kickens Minnesfond, vem tycker du ska få stipendier för 2025?
Junior WRC summering, Milles väg till guldet.
Heindrichs vann händelserik ADAC Opel e-Rally Cup avslutning - brorsans WRC-krasch del i segern.
Lancia bekräftar, Ypsilon Rally2 HF Integrale i WRC2 redan 2026.
WRC tabellerna efter Central European Rally - två Svenska guldmedaljörer.
Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
Reiersen till mål i tufft Rallye Sanremo.
Oliver Solberg bäst på asfalt, också.
243 ekipage i listan när anmälan för Novemberskölden stängde.
Mille Johansson och Johan Grönvall Juniorvärldsmästare i rally - avgjorde med 1,6 sekund.
Junior VM titeln till Mille och Johan efter fantastisk och dramatisk avslutning.
Rovanperäs seger säkrar Toyotas VM titel - Solberg vann Rally2.
Latvala tog året fjärde seger i historiska EM-serien.
Stopp för Neuville - tre sträckor kvar för Central European Rally.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 20-22/03


Rally SM:
Vinterpokalen 06-07/02


Rally VM - WRC:
Forum8 Rally Japan 06-09/11


Svenska RallyCupen:
Prisutdelning & Fest 08/11




Foto:
Rally Vetlanda.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Marknadsnatta.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.