|
 Mer framtida show kring rally-SM. PRESSRELEASE
Eventmakaren Mats Jägerhult och marknadsföraren Olof Kånge ska tillsammans med Svenska Bilsportförbundet utveckla rally-SM. Målet är att skapa ännu mer show runt tävlingarna.
Redan till årets final i Katrineholm den 7-8 oktober är de två på plats för att träffa representanter för nästa års mästerskap. Huvudansvaret för det sportsliga har som tidigare Rallyutskottet, så den grupp som nu bildats ska titta på marknadsmässiga värden.
- Vi vill lyfta arrangemanget och få mer drag runt eventen. Det är viktigt att sporten blir mer lättillgänglig för den stora massan, och att det sker i tät symbios med klubbarna, säger Mats Jägerhult som i vardagslag arbetar med event, konserter och turnéproduktioner.
Mats Jägerhult har ett förflutet som kartläsare och som ordförande och tävlingsledare i Vallentuna MK. Även Olof Kånge, marknadschef från Linköping, har tävlat aktivt och är ordförande i Västra Östergötlands MK.
- Det är en rejäl utmaning att få jobba med rally-SM, och spännande! Det finns mycket att göra runt ikring, till exempel utveckla serviceområdet, säger Olof Kånge som också är teamkoordinator till toppföraren Per-Arne Sääv.
Förutom Jägerhult och Kånge ingår Svenska Bilsportförbundets Rallyutskott i den grupp som driver rally-SM framöver, liksom sportchef Maria Andersson.
- Det var många som sökte och visade intresse för att driva rally-SM och den här lösningen känns väldigt bra. Även om Mats och Olof inte kände varandra tidigare kan den här gruppen komma igång direkt med arbetet att lyfta rally-SM till en nationell toppnivå, säger Nils-Erik Axelsson i Rallyutskottet.
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2011-09-29 12:52
|
|
Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.
Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...Publicerad: 2025-06-06 13:40
300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
Den 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?
För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...Publicerad: 2025-06-06 10:35
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Fredagen blir en dammig historia på Sardinien när Rally Italia Sardegna inleds, sträckan Arzachena på 14km inleder dagen, följs av Berchidda på 18km och avslutar förmiddagens loop med närmare 28km långa Sa Conchedda.
Etappen startar klockan 9 med den första sträckan, tillbaka efter sex mil är man...Publicerad: 2025-06-05 18:39
Hofors MS med Enerco rallysprint under lördagen - 70-talet åkar till start.
Enerco rallysprint hos Hofors MS när Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie går ihop, tre sträckor går dubbelt och bildar 27,5km special för dem 70-talet tävlande.
Halva startfältet bildas av Trimmat 2wd, Jonas Sandgren, Antti Johannesson, Stefan Palmér och comeback för Evelina Olofsson ge...Publicerad: 2025-06-05 18:33
Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
När shakedown inför Rally Italia Sardegna avverkades under eftermiddagen kom Sebastien Ogier ut från dammet som snabbaste ekipage, 0,7 sekund bakom ses Takamoto Katsuta som delade tid med Sami Pajari.
Toyota även på fjärdeplatsen där Kalle Rovanperä finns om än på delad tid med Thierry Neuville ...Publicerad: 2025-06-05 18:18
WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
Klockan 13:01 drar Elfyn Evans iväg på första vändan över sträckan Olbia Cabu Abbas på 2,19km ute på Sardinien, sträckan går som shakedown där de tävlande gör sista testerna och justeringarna inför rallyt.
Första körningarna sker i VM tabellens ordning för att de tävlande ska få känna på sina för...Publicerad: 2025-06-04 20:23
Södras RS-serie kör vidare med lördagens Staffanstorps FestivalRace.
Staffanstorps FestivalRace ingår i Södras RS-DM när Arlövs MC och Lunds AC arrangerar ihop, tre specialprov på asfalt går två gånger och ger 16km special.
39 åkare i listan fördelade över åtta klasser där 14 går för Trimmat 2wd, Peter Holgersson och Tommy Andersson ur A-klassen. Hans-Daniel Stein...Publicerad: 2025-06-04 20:20
Loeb kör Alpine A110 Rallye GT i helgens Rallye du Chablais.
Till helgen körs Schweiziska Rallye du Chablais, 17 mil asfalt över 14 sträckor väntar. Fyra sträckor dubbelt på fredagen följs av tre sträckor två gånger på lördagen.
Det närmare 60 bilar stora startfältet i internationella tävlingen stället flera snabba namn, med nummer 1 på bilen hittar vi Seb...Publicerad: 2025-06-04 20:18
Solberg söker mer erfarenhet på Sardinien.
Efter två segrar på tre starter i rally-VM hittills den här säsongen, reser Oliver Solberg till Sardinien den här veckan för att skaffa sig erfarenhet.
Solberg har lett sin klass när han tävlat på den italienska ön två gånger tidigare, men segrarna har uteblivit. Förra året fick han inte ens star...Publicerad: 2025-06-04 20:01
Stort intresse för SM Veckans Rallysprint i Norrköping, Hallberg i Polo R5.
Intresset är stort för SM-Veckans rallysprint, 40 platser finns till förfogande för tävlandet på Himmelstalundafältet. De två klasserna ses idag med 66 anmälda ekipage, 49 av dem i Trimmat 2wd och resterande för 4wd.
För den fyrhjulsdrivna klassen hittar vi senast anmäld Patrik Hallberg som nu sk...Publicerad: 2025-06-04 18:45
|
| |