|
 Calle Ward VM-laddar i Norge. PRESSRELEASE
Calle Ward kör Rally Sørland som uppladdning inför nästa helgs VM-deltävling på Sardinien.
– Det är viktigt att få fullfartsmil i kroppen innan VM-starten, säger 25-åringen från Karlstad.
VM-deltävlingen på Sardinien 5-7 maj är den andra i nya JVM-klassen WRC Academy. Ward tvingades bryta den första, som avgjordes i Portugal, med motorras.
– Jag fick visserligen inte med mig några poäng från premiären, men samlade på mig en hel del erfarenhet som jag givetvis ska dra nytta av nu.
Innan avresan till Sardinien på söndag väntar ett genrep i det norska mästerskapet med Wards egna Ford Fiesta R2. Test inför den tävlingen körde JVM-svensken i Väse mellan Karlstad och Kristinehamn i onsdags kväll.
– Det kändes bra och jag ser verkligen fram emot den intensiva period, med bland annat två tävlingar, som nu väntar.
Rally Sørland med bas i Mandal är årets fjärde deltävling i det norska rallymästerskapet – och den första på grus. Tävlingen avgörs fredag och lördag och innehåller åtta specialsträckor på sammanlagt 11,9 mil.
– Det blir perfekt för mig och min norske kartläsare Morten Erik Abrahamsen att starta i Rally Sørland som uppladdning för tävlingen på Sardinien.
Självklart vill Ward göra ett bra resultat i Norge, men det viktigaste är ändå att få tävlingsmil i kroppen, gnugga samarbetet med Abrahamsen och att hitta känslan i körningen.
» Pressrelease från Calle Ward, www.calleward.com.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2011-04-28 15:51
|
|
Inför Rally Sierra Morena, startfält, tidsplan, karta och resultatlänkar.
Rally Sierra Morena - Cordoba Patrimonio de la Humanidad är fullständiga namnet på vad som kallas Rally Sierra Morena. Rallyt inleder årets FIA ERC - Rally-EM säsongen och gör det på fredag kväll med en kortare publiksträcka. Lördagens tre sträckor körs dubbelt, ger 94km och etappmål vid 18-tiden. S...Publicerad: 2025-04-01 22:29
Tobias med Quattron förste svensk till Historic Vltava Rallye.
Den 26-27:e april avgörs Historic Vltava Rallye från Klatovy som andra deltävling i Historiska EM serien för historiska bilar - FIA European Historic Rally Championship.
Just nu ses 20-talet namn i anmälningslistan där vi överst ser Svenskt, Tobias Johansson och Jenny Strandberg i Audi Quattron å...Publicerad: 2025-04-01 22:18
150 anmälda till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten på åtta timmar!
Det går inte klaga på intresset för Midnattssolsrallyt, klockan 12 öppnade anmälan och drygt åtta timmar senare är 108 platser uppbokade. 12 av de 25 platserna i regularity och 96 av de 120 platserna i Historic är satta.
För Regularity ser vi finska ekipage genom Eugen Damstedt i Porsche 911 och ...Publicerad: 2025-04-01 20:36
Mille Johansson gör debut i högsta klassen i Rally-EM – Startar i helgen i Spanien.
Efter två säsonger i FIA Junior ERC, där Katrineholmsföraren Mille Johansson och Johan Grönvall från Arvika i fjol tog hem mästerskapstiteln, väntar nu nästa steg i karriären. I helgen debuterar duon i den högsta klassen i FIA ERC – Rally-EM – när säsongen inleds med Rally Sierra Morena i Córdoba, S...Publicerad: 2025-04-01 05:46
Info om programförsäljning till gruspremiären, Simrishamnsmixen.
På lördag startar grussäsongen, efter test och träningsdagar är det nu dags för tävlande. 40km special fördelat på fem sträckor varav två körs två gånger och arrangörsnoter produceras av Anders Åberg med hjälp av Jemba Inertia Based Notes System.
Maxat startfält där alla anmälda fått plats, arran...Publicerad: 2025-04-01 05:35
Nedräkning, klockan 12 öppnar anmälan för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten.
Något av årets mest efterlängtade tävlingar är Midnattssolsrallyt, efter ett års frånvaro är man nu tillbaka med start och mål vid Ericsbergs Slott. Allt ihop med Slottssprinten, för klassiska rallyt är det två dagars tävlande, en fredagsetapp som avslutas med målgång vid Erisbergs Slott, omstart på...Publicerad: 2025-04-01 00:15
Barth beskriver Vilda Ryd Racet som utmanande sträckor, missa inte anmälan och boende.
Våren på ingång, så Svenska RallyCupens premiär med Vilda Ryd Racet som körs den 26:e april hos Ryds MK. Tävling om 44km special fördelat över sex olika specialsträckor som körs med arrangörsnoter skrivna av Patrik Barth.
Tisdagen den 15:e april klockan 18 stänger anmälan till rallyt som just nu ...Publicerad: 2025-04-01 00:05
Sydsvenska Mästerskapet startar med Simrishamnsmixen. Sydsvenska Mästerskapet nystartade 2024 och detta andra år är första deltävlingen förlagd till Hammenhög och Simrishamnsmixen. Det är en traditionsrik tävling med en speciell vägkaraktär och ofta ett väldigt kyligt väder. Det finns inte så många platser på jorden som kan vara så kalla som en vårdag ...Publicerad: 2025-03-31 21:02
Solberg ende Svensk bland 63 ekipage till WRC Rally Islas Canarias.
63 åkare går för Rally Islas Canarias - första gången för WRC-förarna på Kanarieöarna. Publiktrycket kan bli stort, dels en nyhet men också en perfekt semester veckan efter påsk.
Tio bilar går i Rally1 klassen där Toyota Gazoo Racing står för hälften, med Elfyn Evans, Kalle Rovanperä och Sebastie...Publicerad: 2025-03-31 18:35
Calle Carlberg & Jørgen Eriksen redo för ERC premiär i Spanien.
Calle Carlberg är redo att ta sig an Rally-EM premiären i Spanien tillsammans med Opel Motorsport. Förberedelserna har varit intensiva, med tester av bilen, noggrann träning av noter och värdefulla tävlingsmil i USA. Carlberg och Opel Motorsport har lagt ner många mil på att finjustera bilen och hit...Publicerad: 2025-03-30 21:50
|
|
Tidigare nyheter:
Sydsvenska Mästerskapet startar med Simrishamnsmixen.
Solberg ende Svensk bland 63 ekipage till WRC Rally Islas Canarias.
Calle Carlberg & Jørgen Eriksen redo för ERC premiär i Spanien.
TV-tablå för helgens Rally Sierra Morena.
Schulz gör tredje försök i Junior ERC, möter tufft motstånd 2025.
Så körs SM-deltävlingen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Mille fyra totalt i Rally della Val D´Orcia.
Arvid gjorde ny rallystart i Lettland, nya erfarenheter av noter och asfalt i R2:an.
Östberg fyra i EM-genrepet - Rallye La Llana.
Meeke före Sordo i Rallye Casinos do Algarve, ingen målgång för Thulin.
Tätt i Italien, sträckseger för Mille, sexa totalt inför söndagen.
Bra tryck på anmälningarna till vårens rally, flera med överfulla startfält.
McRae med Citroen C3 Rally2 i ERC-serien, i samma team som Östberg.
Lördagens rallyn att följa, Svenskar i Italien, Portugal och Lettland.
Tidsplan, så körs Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - nya EM sträckor väntar.
70 bilar, 2 dagar, 10 sträckor och 8 mil i Rally della Val D´Orcia - Mille och Johan i startfältet.
Tempestini gör full EM-säsong med MRF.
Säsongsdebut för Östberg, EM tränar i helgens Ral.li La Llana.
Mille Johansson redo för andra deltävlingen i Italienska grusmästerskapet.
Klassisk Blekingeväg inleder SSRC 2025.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |