|
 Pontus Tidemand blev trea i NM-premiären i Rally Sigdal. PRESSRELEASE
I helgen kördes den första deltävlingen i Norska Mästerskapet och västvärmlänningen Pontus Tidemand 20 år fanns på plats för att i första hand få testmil innan SM-premiären i Svenska Rallyt. Teamet startade på begagnade däck och Pontus var ändå med i toppen av klass 4 som består av fyrhjulsdrivna Grupp-N och S2000 bilar under de första sträckorna.
"- Jag hade lite problem med greppet i bakvagnen men tyckte ändå att jag hade hängde med skapligt, men på servicen gjorde vi lite stödämparinställningar och ändrade till en annan däcktyp med längre dubbutstick förklarar Pontus"
Ändringarna gjorde resultat direkt och Pontus började klättra i resultatlistan och låg snart på en tredje plats i klassen. Den placeringen klarade Pontus att hålla resten av rallyt och slutade på pallen i tävlingspremiären för detta året.
"- Jag hade lite tur med att några av konkurrenterna blev hindrade på en sträcka men jag åkte ifrån dem ändå på några av sträckorna efter. Men blev lite onödigt tight på sista sträckan då jag slog i bakhjulet i ett broräcke och förstörde hjulupphängningen, säger Pontus"
Etta och tvåa i klassen blev Mads Østberg respektive Eyvind Brynildsen båda i S2000 bilar, så Pontus var snabbaste Grupp-N bil. Pontus klarade även att ta en femte plats totalt i tävlingen efter att ha tappat fjärde platsen på sista sträckan.
Resultat Rally Sigdal, klass 4
1. Mads Østberg/Jonas Andersson (S), NAF Msp. Asker & Bærum, Ford Fiesta S2000
2. Eyvind Brynildsen/Cato Menkerud, KNA Varna, Skoda Fabia S2000
3. Pontus Tidemand (S)/Jørgen Nordhagen, SMK Eda, Subaru Impreza
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Andervang summerar ACON-Van der Spek Vechtdalrally - bra asfaltrally på grussetup.
I helgen deltog Stig Andervang tillsammans med Mikael Kjellgren i ACON-Van der Spek Vechtdalrally. Tävlingen bestod av tio specialsträckor, där cirka 1,5 mil kördes på grus och resterande del på asfalt av de totalt ca 12,8 milen special.
- Arrangemanget höll mycket hög klass med välorganiserad t...Publicerad: 2026-06-23 05:53:32
53 ekipage för WRC Rally Estonia - Solberg och Mille i VM-klasser.
Den 16-19:e juli besöker WRC-serien Estland med Rally Estonia, 30 mil snabba grusvägar över 18 sträckor väntar de tävlande till rallyt. Anmälningslistan släpptes just och visar på 53 ekipage till sommarens snabba rally i Estland som förra året vanns av Oliver Solberg direkt i sin Rally1 debut för To...Publicerad: 2026-06-22 15:43:28
6 timmar live i SVT från Thoréns i Kil Rally Killingen med Rally SM & SM Veckan.
Strax innan Rally SM drar igång med ss7 i Thoréns i Kil Rally Killingen drar sändningarna igång i Sveriges Television. Då lördagens första vända på Skållerud sträckan bildar kvalet för att ta plats i SM Veckans final så får hela SM fältet TV-sändning i SVT.
Sändningarna med Johan Ejeborg drar igå...Publicerad: 2026-06-22 11:10:55
Sju wildcards presenterade för SM-Veckans rallysprint.
När Rally SM samkör med SM Veckan, d.v.s. lördagens ss7 - SM-seriens enda sträcka för lördagen och samtidigt kval för SM Veckans Rallysprint blir det ett större startfält som ansluter.
Under fredagen går 10 bilar i 1300 Rally Cup efter SM-fältet, de avslutar sin tävling på fredagskvällen. Iställe...Publicerad: 2026-06-22 09:14:04
TV-tablå för helgen WRC EKO Acropolis Rally Greece.
Årets åttonde deltävling i WRC-serien är EKO Acropolis Rally Greece, från Loutraki väntar 17 specialsträckor över 32 mil på dem tävlande. En tuff tävling för både bilar och besättning som inleds med shakedown torsdag morgon som sänds i vår WebTV & Video avdelning.
På kvällen startar rallyt med en...Publicerad: 2026-06-22 05:53:21
Patrik och Göran rejält taggade inför dubbla SM-tävlingarna i Värmland.
Värmländska Kil bjuder till helgen på SM-tävlingar i rally. Jagande Patrik Flodin och Göran Bergsten är rejält taggade inför fjärde deltävlingen i Rally SM.
– Jag ser fram emot lite rallyåka igen. Sist vi körde här bjöd Värmland på otroligt fina grustävlingar, men det var ändå all publik som ble...Publicerad: 2026-06-21 17:58:36
Andervang sjua i helgens ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
Midsommarhelgen innebar Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally runt Hardenberg, ett midsommarrally över 10 specialsträckor på närmare 13 mil asfalt och grus. Fyra sträckor på sex mil under midsommaraftonens kväll innebar mörkerkörning, resterande tävlande under lördagen andra hälft.
Kevin v...Publicerad: 2026-06-21 10:13:28
JRD Motorsport körde framgångsrikt ARC2-test med Marcus Grönholm.
JRD Motorsport har avslutat ett krävande tvådagarstest av nya ARC2-bilen, med tvåfaldige världsmästaren Marcus Grönholm bakom ratten. Testet som organiserades av Backroads of Appalachia i staden Hazard, Kentucky, markerade en viktig milstolpe i utvecklingen av vad JRD anser vara framtiden för toppkl...Publicerad: 2026-06-21 08:17:45
Fredriksson, det ska bjudas riktig rallyshow i rallysprinten under Hästkraftshelgen även i år.
Fredagen den 10:e juli är det dags för Hästkraft Årjäng och dess årliga backtävling som arrangeras av Årjängs MK. Årligen bjuder det på spännande startfält dit de tävlande bjuds in av arrangören, Svenska och Norska åkare gör upp om pallen i 4wd och 2wd - det finns också ett annat prestigfyllt pris, ...Publicerad: 2026-06-20 11:30:18
Solberg ser fram emot EKO Acropolis Rally Greece, fjärde starten i rallyt för Svensken.
EKO Acropolis Rally Greece, årets åttonde WRC deltävling och starten på grussäongen, från Grekland till finalen, 14:e deltävlingen i Saudi Arabien handlar om grusunderlag. Några tuffa tävlingar för Oliver Solberg där han straffats hårt för små misstag, trots mager utdelning på asfalt är Svensken tre...Publicerad: 2026-06-20 08:13:22
|
| |