|
  Sandell hoppas på ny asfaltstriumf. PRESSRELEASE
För en månad sedan vann Patrik Sandell och Emil Axelsson det tyska VM-rallyt. Det var den svenska Skodaduons första seger i ett asfaltrally. Nu har de chansen igen, när det franska VM-rallyt går av stapeln i Alsace-regionen, bara ett 20-tal mil från deras förra triumf.
Det är första gången rallyt körs just i Alsace. Ända sedan 1973 har det varit medelhavsön Korsika som stått värd för det franska VM-rallyt, men i år är det alltså vindistriktet vid gränsen mot Tyskland som fått överta hedersuppdraget.
- Det blir helt nytt för oss allihop. Som jag förstått det så påminner vägarna rätt mycket om Tyskland, eftersom det bara är tjugo mil bort. Men det är mer bergigt. Vi kommer att klättra mycket mer uppför och nerför, säger Patrik Sandell.
Geografin kan göra däcksvalet till en nyckelfaktor, eftersom förarna under en och samma sträcka kommer att köra på olika sidor av bergen. Det kan vara torrt när de klättrar uppför men regn på nervägen.
Rally de France är den nionde deltävlingen av totalt tio i Super 2000 World Rally Championship. Inför tävlingen ligger de på fjärde plats i tabellen, 22 poäng efter de två ledarna Xevi Pons och Martin Prokop som båda har 96 poäng. En seger ger 25 poäng och med framgången i Tyskland är svenskarna i högsta grad med i guldstriden när det nu drar ihop sig mot slutet av säsongen. Men Patrik tar en tävling i taget.
- Jag känner ingen extra press bara för att det gick bra senast. Men självklart tar vi med oss den bra känslan vi hade i Tyskland. Om vi gör allt lika bra nu när det gäller noter och förberedelser så kan vi nog vara med och slåss om topplaceringarna igen, säger Patrik Sandell.
Rally de France består av 20 specialsträckor, på sammanlagt drygt 35 mil. Rallyt startar fredag morgon och avslutas söndag eftermiddag.
Följ rallyt på: www.patriksandell.com
» Pressrelease från Patrik Sandell, www.patriksandell.com.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2010-09-28 16:07
|
|
Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
När shakedown inför Rally Italia Sardegna avverkades under eftermiddagen kom Sebastien Ogier ut från dammet som snabbaste ekipage, 0,7 sekund bakom ses Takamoto Katsuta som delade tid med Sami Pajari.
Toyota även på fjärdeplatsen där Kalle Rovanperä finns om än på delad tid med Thierry Neuville ...Publicerad: 2025-06-05 18:18
WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
Klockan 13:01 drar Elfyn Evans iväg på första vändan över sträckan Olbia Cabu Abbas på 2,19km ute på Sardinien, sträckan går som shakedown där de tävlande gör sista testerna och justeringarna inför rallyt.
Första körningarna sker i VM tabellens ordning för att de tävlande ska få känna på sina för...Publicerad: 2025-06-04 20:23
Södras RS-serie kör vidare med lördagens Staffanstorps FestivalRace.
Staffanstorps FestivalRace ingår i Södras RS-DM när Arlövs MC och Lunds AC arrangerar ihop, tre specialprov på asfalt går två gånger och ger 16km special.
39 åkare i listan fördelade över åtta klasser där 14 går för Trimmat 2wd, Peter Holgersson och Tommy Andersson ur A-klassen. Hans-Daniel Stein...Publicerad: 2025-06-04 20:20
Loeb kör Alpine A110 Rallye GT i helgens Rallye du Chablais.
Till helgen körs Schweiziska Rallye du Chablais, 17 mil asfalt över 14 sträckor väntar. Fyra sträckor dubbelt på fredagen följs av tre sträckor två gånger på lördagen.
Det närmare 60 bilar stora startfältet i internationella tävlingen stället flera snabba namn, med nummer 1 på bilen hittar vi Seb...Publicerad: 2025-06-04 20:18
Solberg söker mer erfarenhet på Sardinien.
Efter två segrar på tre starter i rally-VM hittills den här säsongen, reser Oliver Solberg till Sardinien den här veckan för att skaffa sig erfarenhet.
Solberg har lett sin klass när han tävlat på den italienska ön två gånger tidigare, men segrarna har uteblivit. Förra året fick han inte ens star...Publicerad: 2025-06-04 20:01
Stort intresse för SM Veckans Rallysprint i Norrköping, Hallberg i Polo R5.
Intresset är stort för SM-Veckans rallysprint, 40 platser finns till förfogande för tävlandet på Himmelstalundafältet. De två klasserna ses idag med 66 anmälda ekipage, 49 av dem i Trimmat 2wd och resterande för 4wd.
För den fyrhjulsdrivna klassen hittar vi senast anmäld Patrik Hallberg som nu sk...Publicerad: 2025-06-04 18:45
Imorgon shakedown inför Rally Italia Sardegna, följ med WebTV & Resultat.
Imorgon lagom till lunch rullar shakedown inför Rally Italia Sardegna igång, klockan 13:01 öppnar Elfyn Evans sträckan Olbia Cabu Abbas som mäter 2,19km. Sträckan går som shakedown där de tävlande gör sista testerna inför rallyt.
Evans startar först som VM ledare, han följs av åkarna i fallande s...Publicerad: 2025-06-03 22:34
Sju mil special i Drive VXO-Sprinten - asfalt och avslut i mörker väntar!
Karlskrona AK & Wäxjö MS bjuder in till Drive VXO-Sprinten – en unik rallyupplevelse på asfalt den 11 oktober!
Sju mil special!
Karlskrona Automobilklubb välkomnar rallyentusiaster från hela landet till Drive VXO-Sprinten lördagen den 11:e oktober 2025 – ett fartfyllt rallyäventyr med hel...Publicerad: 2025-06-03 22:21
Inför WRC Rally Italia Sardegna - Startfält, Tidsplan, TV-tablå och länkar.
68 ekipage går för start i Rally Italia Sardegna till veckoslutet, där väntar 32 tuffa mil special fördelat över 16 sträckor från Olbia. Shakedown vid lunchtid på torsdag följs av första specialsträckan fredag förmiddag.
12 mil om dagen.
Vid frukost går första sträckan igång, tre sträckor...Publicerad: 2025-06-03 22:11
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Rally SM.
Bakom EM-fältet i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia startade Rally SM sin tredje deltävling för året, 100 bilar gick för start där det bjöds på snabba vägar och högt tempo. Rally SM inledde under torsdagens kväll på Bråtebäcken och körde sedan EM seriens fyra sträckor per dag. Foto från några av SM...Publicerad: 2025-06-03 21:44
|
| |