|
 Strong insats av Ramona och Miriam i England. PRESSRELEASE
Ramona och Miriam gjorde under helgen premiär på de Engelska rallyvägarna då finalen i det Brittiska rallymästerskapet avgjordes i trakterna kring Yorkshire. Sträckorna var mycket snabba, smala och hala – och den tuffaste tävlingen hittills i år enligt engelsmännen. - Det var väldigt svårt att bedömma fästet och bromspunkterna. En del kurvor var det bra fäste i , medan det kunde vara såphalt i nästa, säger Ramona och Miriam.
Det är jämnt i den brittiska toppen, och det var hela fem förare som hade chans att bli Brittiska Mästare. Det förutspåddes att bli en extremt tuff kamp mellan dessa förare, som helt enkelt handlade om att vinna eller försvinna. – Vi fick rekommendationer från teamet om att inte ge oss in i den striden, så vår målsättning var att sätta tider strax under topp 5-fighten, säger Ramona och Miriam.
Under de första sträckorna fick Ramona och Miriam växellådsproblem, då det inte gick att få i 3:ans och 5:ans växel. – Framför allt femmans växel var extra sårbart då sträckorna var väldigt snabba, så vi tappade mycket tid och halkade ned till 12:e plats. Efter en snabb felsökning innan nästkommande sträcka fick tjejerna se att en skruv hade lossnat i länkaget till växellådan. De hittade en likadan skruv som de ”lånade” från motorn, och kunde reparera felet inför SS3.
På SS4 tappade Ramona och Miriam fäste i en snabb vänsterkurva. – Utgången av kurvan var bara lervällning, och bakvagnen tvärsläppte. Vi snurrade ett halvt varv och hamnade precis mellan en bergsvägg och ett brant dike. Innan vi kunde trixa oss loss igen tappade vi ca 30 sekunder, säger Miriam.
Men, SS5 fungerade problemfritt och nu fick tjejerna äntligen visa vad de gick för. Ramona och Miriam plockade in sekund för sekund på förarna framför, och satte 5:e bästa tid på sträckan. Från att efter första sträckan ha legat på 12:e plats, hade nu tjejerna lyckats klättra upp till 7:e plats. Tjejerna bevakade sin placering under nästkommande sträckor, då de hade stor marginal till både 6:e och 8:e-platsen. –Målet var nu inställt på att behålla 7:e-platsen, och eventuellt klättra om förarna i toppen gjorde misstag. Och det gjorde de. Adam Gould bröt på SS6, men hindrade även Ramona och Miriam. – När vi bromsade in inför ett vägbyte såg vi plötsligt Gould backa ut i vägen mitt framför oss. Vi tvingades bromsa stopp på bilen och parera, och fick backa för att till slut komma förbi honom. Klockan tickade ca 10 sekunder innan vi kom därifrån, säger Ramona och Miriam. Just dessa sekunder var vad som hade behövts för att sätta tredje bästa tid på sträckan, men nu fick tjejerna nöja sig med 8:e tid. Dock med den totala 7:a-platsen i tryggt förvar.
På SS7 fick Ramona och Miriam erfara ett typiskt fenomen som ibland uppkommer på de brittiska vägarna. På en viss typ av vägar finns det stora stenar under gruset som poleras upp under bromssträckorna.Detta hade hänt inför en tvär vänster, där det dessutom hade regnat och bildat lera ovanpå. – Vi satte en bra bromspunkt, trodde vi... Men det visade sig vara som att bromsa på såpa, så vi bara gled fram mot kurvan och kunde inte få ned farten. Det fanns inga innerdiken som vi kunde ta stöttning på heller, så det enda vi kunde göra var att hitta en lucka, styra ut från vägen och vidare nedför en slänt där vi blev stående. Det fanns inget fäste för att kunna backa oss upp, och ingen publik som kunde hjälpa oss. Så vi tvingades helt enkelt kasta in handduken, trots att bilen var helt oskadd, säger Ramona och Miriam.- Frustrerande, men vi glädjs ändå att vi kunde vara med och fightas under de sträckor som fungerade problemfritt – något som även Kick Energy Team var mycket nöjda med.
Teamet gav Ramona och Miriam lovord för deras prestation under rallyt, då de visade att de hade kapacitet att vara med och slåss bland topp 5på årets tuffaste vägari det Brittiska Rallymästerskapet.
- Vi lärde oss mycket under rallyt, och ser tillbaks på en nyttig och rolig helg tillsammans med Steve Perez och Kick Energy Team som gav oss ett varmt omhändertagande och en mycket god och proffsig service, säger Ramona och Miriam.
» Pressrelease från Ramona Rallying.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2010-09-27 16:07
|
|
Inför WRC Rally Italia Sardegna - Startfält, Tidsplan, TV-tablå och länkar.
68 ekipage går för start i Rally Italia Sardegna till veckoslutet, där väntar 32 tuffa mil special fördelat över 16 sträckor från Olbia. Shakedown vid lunchtid på torsdag följs av första specialsträckan fredag förmiddag.
12 mil om dagen.
Vid frukost går första sträckan igång, tre sträckor...Publicerad: 2025-06-03 22:11
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Rally SM.
Bakom EM-fältet i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia startade Rally SM sin tredje deltävling för året, 100 bilar gick för start där det bjöds på snabba vägar och högt tempo. Rally SM inledde under torsdagens kväll på Bråtebäcken och körde sedan EM seriens fyra sträckor per dag. Foto från några av SM...Publicerad: 2025-06-03 21:44
Calle Carlberg utvald av Peugeot Sport att tävla i Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs.
Den svenska rallytalangen Calle Carlberg har blivit utvald av Peugeot Sport att representera märket i det prestigefyllda Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs. Detta är Carlbergs andra styrning över Atlanten och markerar ett starkt förtroende från Peugeot Sport.
Rally Baie Des Chaleurs, som arrang...Publicerad: 2025-06-03 19:00
Sju svenska rallyekipage till ERC Rally Poland - totalt 70 bilar.
Årets fjärde ERC-deltävling släppte idag anmälningslistan - tillbaka är Junior ERC serien vilket ger extra Svenskt tillskott. EM serien far till Polen för tredje och sista grustävling för säsongen, Orlen Oil Rally Poland. 14 specialsträckor på 19 mil ska avverkas från fredag kväll till söndag efterm...Publicerad: 2025-06-03 05:44
Stort intresse för Borås Bil Rallysprint.
När det är några dagar kvar innan anmälan går ut till Toarps MK:s Borås Bil Rallysprint den 14 juni är det rekordmånga anmälda. Toarps MK lockar med två fina sträckor, på vardera fem kilometer och lite över två kilometer. Per Ekström, biträdande tävlingsledare, berättar så här om rallysprinten där e...Publicerad: 2025-06-03 05:29
TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
Årets sjätte WRC-deltävling, Rally Italia Sardegna med de spännande grusvägarna på Sardinien i tryckande värme. En stekhet tävling med steniga sträckor, inleds med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning live vid lunchtid.
Sedan är det TV-gruppen som via TV4 Motor, Sportkanalen o...Publicerad: 2025-06-03 00:29
Svenskt till kommande Amerikanska Southern Ohio Forest Rally.
Den 12-14:e juni körs Southern Ohio Forest Rally med närmare 20 mil special med 80% grus. Rally runt Chillicothe och Portsmouth i delstaten Ohio.
Ett 60-tal ekipage i listan varav ett flaggar Svenskt, med en Volvo 940 hittar vi Thomas Hansson och co-driver Nicklas Jidflo som går för start med num...Publicerad: 2025-06-02 21:30
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
Lördagen skulla ta Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, 92km stod på spel fördelat över fyra sträckor dubbelt - avslutning med powerstage över Ölme-sträckan skulle runda av den Svenska ERC-deltävlingen.
En fjärde och sista omgång av foto från ERC-deltävlingen, nu med bilder från fyra av l...Publicerad: 2025-06-02 21:22
Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.
I ERC-serien tävlas det också i ett däckmästerskap - fyra tillverkare har registrerat sig för deltagande och poängen delas utefter slutställningen där de två bäst placerade ekipagen av varje fabrikat poängbedöms.
I Bauhaus Royal Rally of Scandinavia sågs tre av tillverkarna topp tre - vinnaren Ey...Publicerad: 2025-06-02 20:24
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - fredag.
Efter torsdagens inledning med en kortare publiksträcka av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stod fredagen med totalt åtta specialsträckor. Kända sträcknamn där avslutningen för dagen var Colins där publiken samlades för att se rallybilarna flyga ut över det berömda krönet.
En dags om körde i hö...Publicerad: 2025-06-01 22:37
|
| |