|
 25 säsongen för Öppna Östgöta Mästerskapet 2010. PRESSRELEASE
Öppna Östgöta Mästerskapet, ÖÖM tillhör en av Sveriges livskraftigaste rallymästerskap. 2010 kommer bli den 25 säsongen som ÖÖM arrangeras. Det första året så tog Tommy Andersson, då tävlande för Ydre MK i en Toyota Starlet, hand om den första mästerskapstiteln. Han sedan gjort om bedriften 3 gånger till men då för Team Skogsåkarna i en Mitsubishi.
Den senaste säsongen blev Jonas Wigren mästare i totala cupen, den andra i rad.
Det första året tävlades bara om total cup men redan 1987 hade en b-c förarcup instiftats. 2009 hette segraren där Peter Jonasson från Ydre MK i en Volvo 240. Allt eftersom klasser har tillkommit så har ÖÖM utökats med serier för Grp E, Volvo Orginal och klassiker samt en särskild cup för Grp H 66-74.
Fr. o m 2010 kommer en mästare koras i totala cupen, b-c förar cup, Volvo Orginal, Grp E samt sammanslagningen av Klassika rallybilar och Grp H 66-74. En ny cup startas för ungdomsrally.
2010 kommer ÖÖM innehålla 5 deltävlingar med premiär i Norrköping 8 maj. Fjolårsmästaren Jonas Wigren har deklarerat att han satsar på en 3:e mästerskapstitel. Vi hoppas att han blir utmanad. Lika spännande ska det bli att följa kampen om slutsegern i de övriga cuperna.
13 november vet vi svaret då pristagarna får sina priser och följepriser vid årets prisutdelning.
Välkommen till ett spännande 2010
Tävlingar ÖÖM 2010:
8 maj, Majpokalen, Norrköpings MK
10 Juli, Nyckeljakten, SMK Nyköping
14 Aug, Kvarnturen/Supercupen, SMK Motala
11 sep, Gruvrundan, Åtvidabergs MK
23okt, Marknadsnatta, Vä.Östergötlands MK
» Pressrelease från ÖÖM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Sju wildcards presenterade för SM-Veckans rallysprint.
När Rally SM samkör med SM Veckan, d.v.s. lördagens ss7 - SM-seriens enda sträcka för lördagen och samtidigt kval för SM Veckans Rallysprint blir det ett större startfält som ansluter.
Under fredagen går 10 bilar i 1300 Rally Cup efter SM-fältet, de avslutar sin tävling på fredagskvällen. Iställe...Publicerad: 2026-06-22 09:14:04
TV-tablå för helgen WRC EKO Acropolis Rally Greece.
Årets åttonde deltävling i WRC-serien är EKO Acropolis Rally Greece, från Loutraki väntar 17 specialsträckor över 32 mil på dem tävlande. En tuff tävling för både bilar och besättning som inleds med shakedown torsdag morgon som sänds i vår WebTV & Video avdelning.
På kvällen startar rallyt med en...Publicerad: 2026-06-22 05:53:21
Patrik och Göran rejält taggade inför dubbla SM-tävlingarna i Värmland.
Värmländska Kil bjuder till helgen på SM-tävlingar i rally. Jagande Patrik Flodin och Göran Bergsten är rejält taggade inför fjärde deltävlingen i Rally SM.
– Jag ser fram emot lite rallyåka igen. Sist vi körde här bjöd Värmland på otroligt fina grustävlingar, men det var ändå all publik som ble...Publicerad: 2026-06-21 17:58:36
Andervang sjua i helgens ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
Midsommarhelgen innebar Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally runt Hardenberg, ett midsommarrally över 10 specialsträckor på närmare 13 mil asfalt och grus. Fyra sträckor på sex mil under midsommaraftonens kväll innebar mörkerkörning, resterande tävlande under lördagen andra hälft.
Kevin v...Publicerad: 2026-06-21 10:13:28
JRD Motorsport körde framgångsrikt ARC2-test med Marcus Grönholm.
JRD Motorsport har avslutat ett krävande tvådagarstest av nya ARC2-bilen, med tvåfaldige världsmästaren Marcus Grönholm bakom ratten. Testet som organiserades av Backroads of Appalachia i staden Hazard, Kentucky, markerade en viktig milstolpe i utvecklingen av vad JRD anser vara framtiden för toppkl...Publicerad: 2026-06-21 08:17:45
Fredriksson, det ska bjudas riktig rallyshow i rallysprinten under Hästkraftshelgen även i år.
Fredagen den 10:e juli är det dags för Hästkraft Årjäng och dess årliga backtävling som arrangeras av Årjängs MK. Årligen bjuder det på spännande startfält dit de tävlande bjuds in av arrangören, Svenska och Norska åkare gör upp om pallen i 4wd och 2wd - det finns också ett annat prestigfyllt pris, ...Publicerad: 2026-06-20 11:30:18
Solberg ser fram emot EKO Acropolis Rally Greece, fjärde starten i rallyt för Svensken.
EKO Acropolis Rally Greece, årets åttonde WRC deltävling och starten på grussäongen, från Grekland till finalen, 14:e deltävlingen i Saudi Arabien handlar om grusunderlag. Några tuffa tävlingar för Oliver Solberg där han straffats hårt för små misstag, trots mager utdelning på asfalt är Svensken tre...Publicerad: 2026-06-20 08:13:22
Midsommarpresent för många, SwedRally – utan katalysator.
Vi på SwedRally har sedan flera år diskuterat med Transportstyrelsen om att få ta bort katalysatorn på rallybilarna av säkerhetsskäl. Nu har vi fått klart att du kan tävla utan katalysator på bilar som är registreringsbesiktigade före 1 januari 1993, eftersom det då kom generella EU regler gällande ...Publicerad: 2026-06-19 12:24:01
SM Veckan Växjö 2027, rallysprint runt Åryd - 6km småländsk rallyväg med sten i kanterna.
På tisdag drar SM Veckan Sommar igång i Karlstad, och i början på februari går vinterns SM Vecka i Skövde. Lite drygt ett år bort från idag körs nästa SM Veckan Sommar, då är det debut i Småland när Växjö blivit värdort för arrangemanget med 29 sportgrenar.
Då är det start 28:e juni och målgång f...Publicerad: 2026-06-19 08:52:33
Svenska rallyföraren Patrik Sandell tar Sverige till världsfinal i Defender Trophy 2026.
Sveriges representant Patrik Sandell har säkrat en plats i världsfinalen av Defender Trophy 2026 efter en stark prestation i Les Comes, Spanien.
Deltagare från hela Europa ställdes inför utmaningar som prövade deras fysiska styrka, problemlösningsförmåga och skicklighet bakom ratten.
Defender ...Publicerad: 2026-06-18 17:54:40
|
| |