|
 Över tvåhundra anmälda till den 45:e TV-Svängen. PRESSRELEASE
När SMK Hörbys klassiska rallytävling TV-Svängen körs för 45:e gången i följd, blir det med rekorddeltagande. När anmälningstiden gick ut var 211 ekipage anmälda, vilket ska jämföras med fjolårets siffra nittiosex och ”normal” deltagandet, 110-120 bilar. Antalet anmälda innebär ”all time high”, vilket gläder tävlingsledaren Patrik Persson.
- Jättekul att så många vill åka, men det ställer också större krav på oss som arrangörer, men det fixar vi.
Någon direkt förklaring till det enorma intresset har inte Patrik och antalet anmälda var inget som han eller tävlingsledningen hade förväntat sig. Tvärtom trodde man att årets upplaga skulle bli lite av ett mellanår, bland annat med tanke på lågkonjunkturen. Men detta kom på skam och istället blev det rekord. Från början var tävlingen begränsad till 130 startande, men det förstod man snabbt att det aldrig skulle räcka. Men hur skulle man gallra i anmälningslistan, det var frågan?
- Vi valde istället att inte gallra alls, utan låter alla köra vilket jag tycker är rättvisst och nu är det bara att hålla tummarna att det blir fint väder och inget regn, konstaterar Patrik.
Med så här många deltagare blir TV-Svängen en av landets absolut största tävlingar under året. Dessutom med extra hög status då tävlingen utgör näst sista deltävlingen i Riksmästerskapet för Klassiska och Historiska Rallybilar och Tjej-RM. Totalt sjuttio ”klassiker” kommer att finnas på plats i Hörby den 12 september, alltså en tredjedel av startfältet.
- Intresset för de här bilarna har mer eller mindre exploderat efter Midnattsolsrallyts comeback och här har publiken en chans att se många av dem som deltog där i somras, berättar Patrik.
Förutom Riksmästerskapet ingår TV-Svängen även i Klassiska och Historiska Rallycupen, samt de två sydsvenska klassikercuperna, PR Tryck Classic Rally Cup och Sydsvenska Klassiskacupen.
Men det finns också modernare rallybilar i TV-Svängen då tävlingen också ingår i nyuppväckta Sydsvenska Rallycupen och DM för Södra och Småland. Allt detta är naturligtvis en del av anledningarna till det stora antalet anmälda.
I förhandssnacket om totalsegern är det främst fyra namn det handlar om. Fjolårssegraren, SMK Hörbys egen Joachim Grahn, Hässleholmaren Stoffe Nilsson och så de två smålänningarna Åke Jacobsson och Anders Jonasson, alla i vassa fyrhjulsdrivna bilar. Vem vinner då?
- Grahn kommer till start med ny motor i Mitsubishin och blir en tuff nöt att knäcka och den som bäst kan knäcka den nöten är nog Stoffe Nilsson som vann för två år sedan, menar Patrik.
I Sydsvenska Mästerskapet har SMK Hörby flera förare som är med i toppstriden i de olika klasserna. Allra bäst är Thord Johansson som leder Klass 3 och ligger på andra plats i totaltabellen, bara åtta poäng bak ledaren Magnus Johansson från Älmhult. Andra hörbyförare som ligger bra till är Fredrik Nilsson, tvåa och Martin Nilsson trea i Klass 4, samt Martin Larsson, tvåa i Klass 5.
Hemmaklubben är också till antalet deltagare totalt dominerande i TV-Svängen, precis som man brukar vara i de sydsvenska rallytävlingarna. Från SMK Hörby kommer cirka fyrtioekipage, inklusive två förbilar vilket är imponerande menar Patrik.
- Samtidigt ställer det till problem på funktionärssidan, när så många av klubbens medlemmar är aktiva och tävlar.
- Totalt är vi runt trehundra funktionärer igång tävlingsdagen och nu får vi låna in folk från grannklubbar för att få ihop det hela.
Årets tävling består av åtta specialsträckor, de flesta norr och nordost om Hörby mot Kristianstad och Hässleholm. Nytt för året är att den centrala serviceplatsen flyttats från Parktorget i Hörby till Linderöds Idrottsplats. Ett beslut som bland annat grundas på miljöskäl då TV-Svängen är miljöcertifierat av Riksidrottsförbundet inom Grön Idrott och med detta följer en hel del miljökrav. Ett sådant krav är att transportsträckorna ska minimeras för servicebilarna.
- Med serviceplatsen i Linderöd mitt i tävlingsområdet, blir det mindre utsläpp och miljöpåverkan minimeras, berättar tävlingens miljöansvarige Kurt Andersson.
Nytt för året är att starten sker på nya fräscha Råbygatan mitt i centrala Hörby där det även är Bo-dagar och Viktoriamarknad.
- Med så här mycket arrangemang samtidigt lär det bli knökfullt i Hörby, men det är bara kul att kunna visa upp oss inför mycket publik, menar Patrik.
Tävlingscentrat finns dock fortfarande på Parktorget och Folkets Hus där målgången sker strax för klockan 16 på lördagseftermiddagen.
» Pressrelease från SMK Hörby.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2009-09-07 17:18
|
|
Inför WRC Rally Italia Sardegna - Startfält, Tidsplan, TV-tablå och länkar.
68 ekipage går för start i Rally Italia Sardegna till veckoslutet, där väntar 32 tuffa mil special fördelat över 16 sträckor från Olbia. Shakedown vid lunchtid på torsdag följs av första specialsträckan fredag förmiddag.
12 mil om dagen.
Vid frukost går första sträckan igång, tre sträckor...Publicerad: 2025-06-03 22:11
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Rally SM.
Bakom EM-fältet i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia startade Rally SM sin tredje deltävling för året, 100 bilar gick för start där det bjöds på snabba vägar och högt tempo. Rally SM inledde under torsdagens kväll på Bråtebäcken och körde sedan EM seriens fyra sträckor per dag. Foto från några av SM...Publicerad: 2025-06-03 21:44
Calle Carlberg utvald av Peugeot Sport att tävla i Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs.
Den svenska rallytalangen Calle Carlberg har blivit utvald av Peugeot Sport att representera märket i det prestigefyllda Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs. Detta är Carlbergs andra styrning över Atlanten och markerar ett starkt förtroende från Peugeot Sport.
Rally Baie Des Chaleurs, som arrang...Publicerad: 2025-06-03 19:00
Sju svenska rallyekipage till ERC Rally Poland - totalt 70 bilar.
Årets fjärde ERC-deltävling släppte idag anmälningslistan - tillbaka är Junior ERC serien vilket ger extra Svenskt tillskott. EM serien far till Polen för tredje och sista grustävling för säsongen, Orlen Oil Rally Poland. 14 specialsträckor på 19 mil ska avverkas från fredag kväll till söndag efterm...Publicerad: 2025-06-03 05:44
Stort intresse för Borås Bil Rallysprint.
När det är några dagar kvar innan anmälan går ut till Toarps MK:s Borås Bil Rallysprint den 14 juni är det rekordmånga anmälda. Toarps MK lockar med två fina sträckor, på vardera fem kilometer och lite över två kilometer. Per Ekström, biträdande tävlingsledare, berättar så här om rallysprinten där e...Publicerad: 2025-06-03 05:29
TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
Årets sjätte WRC-deltävling, Rally Italia Sardegna med de spännande grusvägarna på Sardinien i tryckande värme. En stekhet tävling med steniga sträckor, inleds med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning live vid lunchtid.
Sedan är det TV-gruppen som via TV4 Motor, Sportkanalen o...Publicerad: 2025-06-03 00:29
Svenskt till kommande Amerikanska Southern Ohio Forest Rally.
Den 12-14:e juni körs Southern Ohio Forest Rally med närmare 20 mil special med 80% grus. Rally runt Chillicothe och Portsmouth i delstaten Ohio.
Ett 60-tal ekipage i listan varav ett flaggar Svenskt, med en Volvo 940 hittar vi Thomas Hansson och co-driver Nicklas Jidflo som går för start med num...Publicerad: 2025-06-02 21:30
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
Lördagen skulla ta Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, 92km stod på spel fördelat över fyra sträckor dubbelt - avslutning med powerstage över Ölme-sträckan skulle runda av den Svenska ERC-deltävlingen.
En fjärde och sista omgång av foto från ERC-deltävlingen, nu med bilder från fyra av l...Publicerad: 2025-06-02 21:22
Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.
I ERC-serien tävlas det också i ett däckmästerskap - fyra tillverkare har registrerat sig för deltagande och poängen delas utefter slutställningen där de två bäst placerade ekipagen av varje fabrikat poängbedöms.
I Bauhaus Royal Rally of Scandinavia sågs tre av tillverkarna topp tre - vinnaren Ey...Publicerad: 2025-06-02 20:24
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - fredag.
Efter torsdagens inledning med en kortare publiksträcka av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stod fredagen med totalt åtta specialsträckor. Kända sträcknamn där avslutningen för dagen var Colins där publiken samlades för att se rallybilarna flyga ut över det berömda krönet.
En dags om körde i hö...Publicerad: 2025-06-01 22:37
|
| |