|
 Hård och tuff tävling i Mekonomen Rallycup! PRESSRELEASE
Det blev en mycket hård och tuff tävling när SamTax Rally arrangerades i Strängnäs/Taxinge, där det blev B & C-förarna som imponerade mest. Största sensationen var nog att B-föraren Krister Nordlund var snabbaste 2WD och 3:a TOTALT i det 160 bilar stora startfältet, och att C-föraren Mattias Lundqvist körde in som 4:a i 4WD och 7:a totalt.
Tävlingen avgjordes på 4 mycket utslagsgivande och varierande sträckor, som krävde sin man för att ta sig igenom under full fart, och manfallet blev också stort då drygt 45 bilar aldrig nådde målet på Strängnäs Motortstadion.
SamTax Rallyt som var 3:e deltävlingen i MEKONOMEN Rallycup och Sö/Vä Rally-DM, hade samlat ett imponerande startfält på 160 bilar, och där många merriterade SM-förare fans på plats, men det var inte många av favoriterna som höll måttet denna gång, utan det blev en del andra namn i toppen av resultatlistan.
I 4WD blev det till slut Göran Lindström som gick segrande ur striden med 18 sekunder, sedan Mats Thorzelius åkte av och tappade tid på sista sträckan, han följdes närmast av Ronnie Jacobsson, Björn Blackna och så C-föaren Mattias Lundqvist.
A-förarnas 2WD blev det dock cupledaren Calle Trainor som drog det längsta strået efter en "lagom" och stabil körning, dock blev inte tidsdifferansen mer än 2,5 sekunder till 2:a Roine Björk, sista pallplatsen togs sedan av Hans-Åke "Hojen" Jansson.
Som nämt så kom tävlingens skräll i B-föranas 2WD, där så Krister Nordlund/Lasse Savander tog en överlägsen seger efter en mycket imponerande och snabb körning, klassen vann han med hela 42 sekunder och var alltså snabbaste 2WD-bil i hela startfältet! Närmast i klassen var det Christoffer Jacobsson och Pär Swedh som 2:a och 3:a.
C-förarna 2WD fick se Jens Branteström vinna över Mattias Adielsson med 2,6 sekunder, där Hasse Söderlund tog sista pallplatsen.
I std.klasserna blev det äntligen seger för Fredrik Menck som haft en del problem sedan han gjort comeback i Volvo Original igen. Nu vann han A/B-förarnas std.klass med 10 sekunder över Niklas Östmark. 3:a och bäste B-förare blev Tobias Carneling endast 0,4 sekunder efter Östmark och detta efter drygt 23 minuters stenhård kamp!
Std.klassen för C-förare såg ut att gå mot favoritseger då Oscar Johansson ledde klart inför sista sträckan, men en kostsam avåkning gjorde att det bara blev en 3:e plats. Vann gjorde istället Daniel Ullbors före Erik Davidsson med 13 sekunder.
Bland Klassiker/Veteran blev det stort mannfall där 75% fick bryta tävlingen, och vann gjorde Peter Råden.
I A/B/C-förare GrE blev det en B-förare i topp genom Marcus Forss som vann i överlägsen stil med hela 33 sekunder till Pierre Andersson och Kjelle Ekström på 3:e platsen.
Slutligen och mycket glädjande i den 12 st stora Utbildningsrallyklassen för Ungdomar mellan 16-18 år, blev det lite favoritseger då Pelle Willén vann det prestigefyllda mötet med klara 29 sekunder över Robin Friberg, och där Niklas Karlsson tog hand om 3:e platsen 4 sekunder efter Friberg.
Den 12 st stora klassen var ett nytt Sverigerekord i antalet startande i en enskild tävling, mycket glädjande då det är sportens framtid som visar upp sig.
Fullständig resultatlista och mer info finns på cupwebbsidan: www.mekonomenrallycup.se där det inom kort finns en uppdaterad cupställning efter 3:e deltävlingen. Nu blir det en månads tävlingsuppehåll i MEKONOMEN Rallycup till den 5 Sep, då Eskilstuna MK arrangerar EMK-Kannan.
» Pressrelease från Mekonomen RallyCup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.
I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...Publicerad: 2025-07-31 11:06:02
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.
Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...Publicerad: 2025-07-31 09:16:02
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien kör sjunde och åttonde deltävlingarna i helgen hos Strängnäs AMS, aningen svalare med 64 ekipage i listorna varav 29 bilar i rallyklasserna. Som cupen erbjuder är det ett träningsåk följt av två tävlingsåk i varje deltävling.
14 bilar i Trimmat 2wd för rallybilar, vassa namn ...Publicerad: 2025-07-31 09:04:10
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
Efter en vår fylld av intensiva tävlingar i både VM, EM och Italien är Mille Johansson och Johan Grönvall tillbaka i Junior WRC – och redo att ladda fullt i jakten på VM-guldet. Med två deltävlingar kvar ligger duon tvåa i tabellen, bara sju poäng bakom australiensaren Taylor Gill inför helgens klas...Publicerad: 2025-07-31 07:57:57
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Torsdag förmiddag dags för shakedown inför Secto Rally Finland, det är 4,12km av kända Ruuhimäki som nyttjas för ändamålet. En minut över åtta statar Ott Tänak först och följs av Elfyn Evans, Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä - första vändan går i VM tabellens ordning.
För WRC2 klassen är det v...Publicerad: 2025-07-31 06:06:53
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Bara elva dagar efter att ha säkrat sin första WRC-seger i värstingklassen i Rally Estland, återvänder Oliver Solberg till jakten på mer WRC2-framgångar i Finland.
I sin tävlingsdebut med Toyota Gazoo Racing dominerade 23-åringen tävlingen i Estland och säkrade Toyotas 100:e WRC-seger någonsin.
...Publicerad: 2025-07-30 16:25:16
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
4,12km Ruuhimäki inleder det finska VM-rallyt, Secto Rally Finland - sträckan används då som shakedown inför rallyt och startar 08:01 svensk tid under torsdagens morgon.
Först ut går man i VM tabellens ordning med Rally1 ekipagen först, följer gör WRC2 eliten där vi hittar Svenskt genom Oliver So...Publicerad: 2025-07-30 14:39:03
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.
Kullingstrofén med närmare 200 ekipage till start från Herrljunga Folkets Park på lördag, arrangör Kullings MS. De tävlande ska köra fyra specialsträckor på 47km runt Herrljunga.
För fyrhjulsdrift 16 deltagare till start, leder cupen inför helgens deltävling gör Håkan Rönnebring som har Kim Nydén t...Publicerad: 2025-07-30 11:43:03
|
| |