NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Marco Rimola
© Marco Rimola
Mille och Johan redo för staten i Kroatien med M-Sport.
Mille Johansson söker WRC2 revansch i Kroatien.
PRESSRELEASE

Till helgen kör Mille Johansson från Katrineholm årets andra deltävling i WRC2, när Kroatiens VM-rally ska avgöras på asfalt. Tillsammans med M-Sport Ford World Rally Team väntar 20 sträckor för Mille och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika.

I år kommer de regerande Juniorvärldsmästarna Mille och Johan köra full säsong i WRC2, där dom kör fyra tävlingar med M-Sport Ford som pris för deras vinst i Junior WRC förra året. Säsongen kompletteras med tre tävlingar tillsammans med MS Munaretto i en Skoda. Helgens tävling i Kroatien blir årets andra tillsammans med M-Sport.

Efter en tuff säsongsinledning med hemmatävlingen Rally Sweden i Umeå, där Mille och Johan fick bryta efter att buren fått skador efter kontakt med ett träd, ser man fram mot att få revansch i Kroatien.

– Jag ser verkligen fram emot helgen. Asfalt i Kroatien är en annan utmaning, där det handlar mer om precision och att våga lita på greppet. Det ska bli kul att mäta sig mot riktigt starkt motstånd i WRC2 med flera asfaltsspecialister och fortsätta utvecklas på det här underlaget, säger Mille.

Förra året körde Mille och Johan Kroatiens tävling i EM-serien, med en av säsongens starkaste insatser. På en sträcka var dom en knapp sekund från sträckseger, och utmanade om en pallplats när dom körde fast i ett dike och fick bryta.

– Vi tar framför allt med oss självförtroendet och känslan i körningen från förra året. Vi hade bra tempo, och hittade ett flyt som vi vill bygga vidare på. Noterna och erfarenheten från vägarna kommer också vara värdefulla, även om det är ett i princip nytt rally där många sträckor är helt nya, fortsätter Mille.

– Det ska självklart blir otroligt kul att vara tillbaka i WRC2, och jag hoppas på att få lära mig en hel del denna helgen som jag kan plocka med mig för framtiden. Jag ser fram mot att samla så mycket erfarenhet, och hoppas på att kunna sätta några bra sträcktider, säger Johan.

Helgens tävling mönstrar ett av årets hittills starkaste startfält i WRC2 med 20 stycken ekipage på plats. Dubbla WRC2-mästaren Andreas Mikkelsen finns på plats, precis som delade VM-ledarna Roope Korhonen och Léo Rossel.

– Målet för oss är att göra en stabil tävling, samla erfarenhet och successivt öka tempot. Kan vi hålla oss på vägen, göra vårt jobb och vara med och utmana som i EM förra året är det ett stort plus. Jag har i åtanke att bilen fortfarande är ny för mig men jag hoppas att självförtroendet och känslan är där den ska vara när rallyt startar, avslutar Mille.

Croatia Rally starar med shakedown på torsdagen. Rallyt inleds med åtta sträckor på fredagen och fortsätter med ytterligare åtta sträckor på lördag. Helgen avslutas med fyra sträckor på söndag.


» Pressrelease från Mille Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
P H Peltiasenus:[Resultat][GPS-Karta]
Sommarsprinten:[Resultat]
Eriksnäsbo sprinten 1:[Resultat]
SM-Veckan Rally Killingen, kval:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]
SM-Veckan Rally Killingen, final:[Resultat][WebTV][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]
Thoréns i Kil Rally Killingen, Inbjudningsklass:[Resultat][Rallyradio][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]
Thoréns i Kil Rally Killingen:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Info][Anslagstavla][Karta]
EKO Acropolis Rally Greece:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Mellantider][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2026-04-09 09:39:15






Neuville och Ogier gör upp i Acropolisrallyt - Mille 11:e i WRC2.
© Hyundai Motorsport.Stökig dag i EKO Acropolis Rally Greece med förseningar, kortad sträckan och en stoppad efter avåkning. Totalt sex sträckor där bara två gick dubbelt, d.v.s. fyra unika sträckor.

Neuville och Ogier i en klass för sig.
Thierry Neuville håller fortsatt ledning, Hyundai kan gå för ny seger i...

Publicerad: 2026-06-27 21:42:15


Levin totalsnabbast i Sommarsprinten.
© emotorsport.seHällefors MK med Sommarsprinten under lördagen, 40 bilar för tävlande på Sångens Motorstadion, Tony Persson i Mitsubishi öppnade bäst på första varvet följd av Andreas Levin i Nissan Sunny. De efterföljande vann Levin som säkrade totalsegern 4,5 sekunder före B-förare Johan Wendel, halvsekunden till...

Publicerad: 2026-06-27 21:05:00


Tidemand, Flodin och Ingesson mästare i SM Veckan.
© emotorsport.seNär Killingen tagit mål med Rally SM var det dags för 40 ekipage att ta sig vidare till SM Veckans rallyfinal. Två nya vändor för de snabbast, 10 i 4wd, 20 för 2wd och 10 i Standard.

Revansch från andraplatsen i SM tog Pontus Tidemand och Martin Holmdahl som satte sina två åk bäst, vinner 0,7 sek...

Publicerad: 2026-06-27 16:39:53


Sekurab Rally SM och SM-veckan avgjorda i Rally Killingen – nya ledare och tätare titelstrider.
© emotorsport.seRally Killingen i Kil bjöd under lördagen på både den fjärde deltävlingen i SEKURAB Rally SM och SM-veckans sprintfinaler. När dammet lagt sig hade flera mästerskap fått nya ledare, samtidigt som kampen om medaljerna hårdnat inför de två avslutande deltävlingarna.

Rally SM.
I Internatione...

Publicerad: 2026-06-27 16:17:46


Patrik Flodin och Göran Bergsten är Svenska Mästare 2026!
© PatrikFlodin.seVärmländska Kil bjöd på två separata SM-tävlingar under fredagen och lördagen. Patrik Flodin och Göran Bergsten hade svårt att hitta tempot och slutade tvåa i den nedkortade SM-deltävlingen. Men under SM-sprinten tog de revansch och knep SM-guld!
Vilken skön revansch på den här helgen. Jäkligt...

Publicerad: 2026-06-27 15:24:13


Dakarveteranen Annie Seel debuterar i regularity på Midnattssolsrallyt.
© Annie SeelBara två veckor efter sin uppmärksammade och framgångsrika formeldebut i historisk Formel Vee på Velodromloppet tar Dakarveteranen Annie Seel sig an ännu en ny disciplin.

När Midnattssolsrallyt körs 2–4 juli gör hon debut i Historic Regularity, en tävlingsform hon aldrig tidigare tävlat i. Seel ä...

Publicerad: 2026-06-27 12:08:58


Söndagsrally med Skänningeknixen.
Västra Östergötlands MK jubilerar och slog på stort för sitt asfaltrally, Skänningeknixen. Istället för vår blev det sommar när Östergötlands RS-DM tävlar. Det har ökats ut så sträckan på 8,6km körs tre gånger för dagen men intresset är skrämmande svalt, slutade på 45 bilar utöver föråkare.

Störs...

Publicerad: 2026-06-27 11:04:30


Följ uppgörelsen i Thoréns i Kil Rally Killingen och SM Veckan - TV & Radio.
© emotorsport.seLördag och avslut för fjärde deltävlingen i Rally SM för Thoréns i Kil Rally Killingen, det handlar om SS7, Skållerud som är SM-seriens enda sträcka på lördagen och halva startfältet kan efteråt styra hemåt med eller utan nya SM-poäng. Sträckan sänds live i sin helhet på webben i SVTplay - från kval...

Publicerad: 2026-06-27 07:35:50


Rally Killingen, SM-Vecka, Sommarsprint och Eriksnäsbosprint bland rallyna.
© emotorsport.seEn sträcka för Thoréns i Kil Rally Killingen under lördagen i Rally SM, efteråt går samma sträcka, Skållerud, dubbelt som finalåk för 40-talet tävlande i SM Veckan där medaljer delas ut av Riksidrottsförbundet fram mot 14-tiden när rallyt ska vara över.
Man kan följa resultaten för SM-seriens sju s...

Publicerad: 2026-06-27 05:52:07


Sekundstrider väntar efter dramatisk inledning i Rally Killingen.
© emotorsport.seFredagskvällen i Thoréns i Kil Rally Killingen bjöd på både dramatik och täta sekundfighter när den fjärde deltävlingen i Sekurab Rally-SM inleddes. En sträcka återstår i kampen om SM-poängen, innan medaljstriden i SM-veckan ska avgöras.

Efter en olycka på den tredje specialsträckan tvingades arr...

Publicerad: 2026-06-26 21:26:35


Tidigare nyheter:
Rally Killingen, SM-Vecka, Sommarsprint och Eriksnäsbosprint bland rallyna.
Sekundstrider väntar efter dramatisk inledning i Rally Killingen.
Carlsson snabbast i Killingens 1300-klass.
Neuville leder i Grekland, Solberg fastnar i diket - Mille 14:e.
Tidsplan, så körs Midnattssolsrallyt.
Sommarsprinten i Hällefors, 40-talet åkare på lördag.
Följ Thoréns i Kil Rally Killingen, sex sträckor för fredagen!
Världsmästaren Stig Blomqvist firas under KAK Midnattssolsrallyt – kör Audi quattro S1 på Tierp Arena.
Sekurab Rally SM och SM-veckan möts när Rally Killingen väntar i Värmland.
Stark start av Toyota i Acropolisrallyt, Solberg fyra - Mille nia i WRC2
Regularityklassen inleder KAK Midnattssolsrallyt i Stockholm – historisk start vid Armémuseum.
M-Sport utvecklar Fiesta Rally2+ för WRC27 säsongen.
Anmälningslistan för ERC Rally di Roma Capitale släppt - 126 ekipage med Isak och Mille - Tänak som testförare.
Jämnt i topp på shakedown - Neuville före Ogier - Solberg fyra just nu.
70-talet åkare gör upp i Thoréns i Kil Rally Killingen.
Följ Solberg och Rally1 gänget över shakedown i Acropolis Rally Greece via WebTV & Resultat.
GK Door Team Sweden laddar för Rally Kilingen – och välkomnar en ny förare till teamet!
Shakedown inför EKO Acropolis Rally Greece, häng med torsdag 8:01.
Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
12 åkare i Söndagens centrala Surasprint.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 25-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally Greece 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.