NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© MS Munaretto.
© MS Munaretto.
Soppan redo för helgens EM premiär.
Mille Johansson gör debut i högsta klassen i Rally-EM – Startar i helgen i Spanien.
PRESSRELEASE

Efter två säsonger i FIA Junior ERC, där Katrineholmsföraren Mille Johansson och Johan Grönvall från Arvika i fjol tog hem mästerskapstiteln, väntar nu nästa steg i karriären. I helgen debuterar duon i den högsta klassen i FIA ERC – Rally-EM – när säsongen inleds med Rally Sierra Morena i Córdoba, Spanien.

Mille och Johan kör för det italienska teamet MS Munaretto och i en Škoda Fabia Rally2 Evo på Hankook-däck. Totalt är 33 Rally2-bilar anmälda till premiären, med ett mycket starkt startfält där bland andra tidigare mästaren Efren Llarena från Spanien, erkänt snabba Miko?aj Marczyk, Andrea Mabellini, Jon Armstrong, Mads Østberg och Yoann Bonato finns med.

– Det ska bli riktigt spännande och fränt att göra debuten i ERC1. Det är inga duvungar vi kommer åka mot, så vi är ödmjuka inför uppgiften och siktar inte på någon topplacering – vi är med för att lära och hela tiden utvecklas, säger Mille.

Årets EM-säsong består av åtta deltävlingar, men Mille och Johan kommer att köra sex av dem. Tävlingarna i Ungern och Italien väljer de att stå över för att i stället fokusera på Junior-VM, där de efter premiären i Sverige leder mästerskapet.

Rally Sierra Morena körs på asfalt och består av 13 specialsträckor: en inledande sträcka i centrala Córdoba på fredagskvällen, följt av sex sträckor på lördagen och ytterligare sex på söndagen.

Senast Mille och Johan tävlade var i helgen som gick, då de körde Rally della Val d’Orcia, den andra deltävlingen i det Italienska Grusmästerskapet. Där vann de U25-klassen, slutade fyra totalt – och tog dessutom et total sträckseger i Rally2.

– Tävlingen gick bra tycker jag och vi är nöjda med vår insats. Vi satte flera konkurrenskraftiga tider och vann även en sträcka, vilket vi är nöjda med. Sen är det alltid svårt att köra ifrån italienare i Italien, där man vänder och vrider lite på vissa regler gällande rekognoscering av sträckorna, säger Mille.

Inför tävlingen i Val d’Orcia fick de för första gången möjlighet att genomföra ett fullskaligt test, vilket gjorde stor skillnad.

– Största skillnaden mot första tävlingen var att vi nu fick till ett riktigt test innan och kunde prova ut bilen ordentligt med allt som går. Jag tycker att vi gjorde ett stort framsteg mot förra tävlingen gällande setup på bilen, vilket gjorde att den kändes mer naturlig att köra, fortsätter han.

Nu väntar dock en snabb omställning – från grus i Italien till asfalt i Spanien med bara några dagars mellanrum.

– Omställningen från grus till asfalt direkt vecka på vecka blir nog svår, men det är något vi måste bekanta oss med och lära oss, avslutar Mille.


» Pressrelease från Mille Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Stenbockensprinten:[Resultat]
Karlskronapokalen:[Resultat]

Publicerad: 2025-04-01 05:46






Följ påskaftonens Stenbocken Sprint.
© emotorsport.seTre åk på Himmelstalundsområdet för de 116 ekipagen i listan, det handlar om Stenbockensprinten hos Norrköpings MK traditionsenligt på Påskafton. Det körs premiär för Östergötlands RS-DM och de tre åken ger runt 7km special. Det är stor prestige att vinna klasserna, samtidigt ivrigt påhejade av meka...

Publicerad: 2025-04-18 20:09


Karlström körde hem Karlskronapokalen.
© emotorsport.seKarlskronapokalen med en sträcka tre gånger, sträckan Tombäck på 6km hos Karlskrona AK under långfredagen när Svenska SprintRallyCupen inledde året.

Gullabos Filip Karlström i Mitusibshi Mirage tog tre raka sträcksegrar under dagen och vinner rallyt totalt med 9,8 sekunder. För 4wd klassen var To...

Publicerad: 2025-04-18 16:20


Bröderna Bulacia gör storsatsning på WRC2 med Toyota.
De Bolivianska bröderna Bulacia, 24-årige storebrodern Marco och yngre brodern Bruno 22 år tog förra året ett litet steg bakåt, tävlade mer på hemmaplan efter en tidigare större stasning internationellt.

Men för 2025 laddar bröderna om, det blir en fullskalig WRC2 satsning för bröderna som kommer...

Publicerad: 2025-04-17 22:41


Fullt ös på Himmelstalundsfältet, Stenbocken Sprinten på Påskafton.
© emotorsport.seDet blev hård gallring för Norrköpings MK inför Stenbockensprinten som inleder rallysäsongen i Östergötlands RS-DM - en stor tradition på Himmelstalundsområdet på Påskafton. En sträcka på området går tre gånger vilket ger 7km special.
Ned till de maximala 120 gallrade man sig från en bit över 150 a...

Publicerad: 2025-04-17 22:30


Starkt startfält och historisk juniorsatsning när Rally-SM gästar Älmhult.
© emotorsport.seDen 2–3 maj är Rally SM tillbaka i Älmhult när Silverratten firar 60-årsjubileum. 94 ekipage är anmälda till säsongens andra SM-deltävling, där samtliga klasser bjuder på ett starkt startfält.

Extra uppmärksamhet riktas mot premiären för Junior-SM Standard – Rally-SM:s nya satsning på unga förare...

Publicerad: 2025-04-17 20:55


Annie Seel kör för Team Lexus i ökenrallyt Rally Jameel.
© Rally JameelDakarveteranen Annie Seel har signerat som officiell förare i Team Lexus för att köra i Rally Jameel, ett helt unikt ökenrally endast för damer, som körs i Jordanien och Saudiarabien 21-26 april.

Det här blir Annie Seels fjärde start i Rally Jameel, där hon segrade i första upplagan vilken kördes...

Publicerad: 2025-04-17 19:41


Fourmaux kör Portugisiska Rali Terras d´Aboboreira som WRC träning.
© Hyundai Motorsport.Den 2-3:e maj körs tredje deltävlingen i Portugisiska mästerskapet, dit skickar Hyundai Motorsport Adrien Fourmaux så han får känna på de Portugisiska grusvägarna inför kommande WRC-deltävling.

Rali Terras d´Aboboreira är rallyt som får besök av Forumaux i en Hyundai i20 N Rally1. Tio specialsträ...

Publicerad: 2025-04-17 08:36


Tom Kristensson kör Skoda i Australiska Mästerskapet.
© emotorsport.seSMK Hörbys Tom Kristensson med co-driver Andreas Johansson från Åsele MS kommer i slutet av maj att åka till Australien för att köra andra deltävlingen i Australienska Mästerskapet

Tävlingen är Forest Rally, och har sitt centrum i staden Nannup i Western Australia, ca 25 mil söder om Perth i sydv...

Publicerad: 2025-04-16 21:25


Fredagsrally med 50-talet åkare i Karlskronapokalen.
© emotorsport.seKarlskronapokalen hos Karlskrona AK inleder Svenska SprintRallyCupen, under långfredagen väntar en sträcka som körs tre gånger och ger 19,2km.

53 anmälda ses i listan över de fem klasserna, fem bilar till 4wd där Filip Karlström, Tobias Pettersson, Håkan Rönnebring, Heidi Ryrlén och Oscar Hedberg...

Publicerad: 2025-04-16 21:13


Anmälan öppen till Royal Rally of Scandinavia – deltävling tre i Rally-SM.
© Red Bull Content Pool.Rally-SM återvänder till Värmland den 29–31 maj tillsammans med EM-serien, när Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad. Nu är anmälan öppen till den tredje deltävlingen i 2025 års Rally-SM.

Tävlingen inleds med anmälan och rekognosering på onsdagen och torsdagen, innan rallyt startar med en ...

Publicerad: 2025-04-15 22:34


Tidigare nyheter:
Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv.
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
Foto från Silverspecialen.
Andervang körde hem segern i dammigt ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Jakobsson snabbast totalt i Aprilsprinten, C-förare Rosenqvist snabbast med 2wd.
Hallberg leder Rally4 klassen i Italienska Rally Regione Piemonte.
Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
Axelsson klart snabbast i Bilsport Rally Cup premiären, Rally Anderslöv.
Bäcklund körde hem Hedeängsprinten.
Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 01-03/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 24-27/04


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
Silverspecialen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Simrishamnsmixen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.