NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© VOC / Lotta Holmkvist
© VOC / Lotta Holmkvist
VOC´s Roger Fransson fick nöjet att coacha Rachele Somaschini i vinterrallykörning.
Rally Sweden vecka med specialuppdrag för klassansvarig, vintertränade Somachini.
PRESSRELEASE

Att sammanfatta Rally Sweden 2025 är enkelt. Fantastiskt väder. Lika fantastiska sträckor. Otroligt fint underlag. Massor med folk. Glada miner på både aktiva och funktionärer. Helt enkelt rakt igenom ett fantastiskt rally. Under den veckan hade klassansvarig ett minst sagt hedersamt specialuppdrag, att inviga WRC2 tävlande Rachele Somachini i vinterrallykörningens dolda hemligheter. Arenan var Fransson Rally Range, en testsajt för vinterrally i absolut toppklass.

Rachele Somachini är säkert ett känt namn för en stor del av svenska rallyälskare. Hon är den stentuffa tjejen som gång-på-gång trotsar sin allvarliga, medfödda sjukdom Cystisk Fibros. Först med en framgångsrik racingkarriär och nu sedan några år tillbaka har hon växlat till rally. I år maxas rallykarriären med att köra VM i en Citroén C3 WRC2-R5. En grym tjej. I en grym bil. Med en grym och hedvärd mission: Att öka medvetenheten och samla in forskningspengar till Cystisk Fibros kallad Correre Per Un Respiro - Racing for a Breath.

Äventyrets WRC-kapitel började med supersvåra Monte Carlo Rallyt. Nu fortsatte det med snabba och utmanande Rally Sweden. Rachele saknade innan äventyrsveckan här i Sverige helt erfarenhet av att köra vintersträckor på snö och is. Hon har kört italienska Ice Challenge men det går på isbana och med eventdäck, inte på rallysträcka på riktiga vinterrally däck så det är inte alls jämförbart med riktigt vinterrally.

Vilken ära det var att få ta mig an Rachele. Innan vi går in på rallyt så måste jag först säga några ord om hennes sjukdom så att alla förstår vilken hjältinna hon är. Cystisk Fibros är en kronisk genetisk sjukdom som drabbar inre organ och som förvärras över tid. Inte minst lungorna är utsatta som förhindrar henne att andas helt normalt. Det finns inget riktigt botemedel bara specialträning och regelbundna sjukhusbesök för att i någon mån bromsa sjukdomens härjande i kroppen, berättar VOC´s klassansvarige Roger Fransson.

Du Roger lider ju själv av ganska svår Astma och har till och med tvingats till sjukhusvård med akut syrebrist vid några tillfällen.
Jag brukar sällan ens nämna min Astma. Tillåt mig travestera ett citat av en av mina idoler Börje Salming när han förklarade för sin dotter Bianca hur han hanterade att spela skadad ”jag brukar bara skita i det”. Jag har en sjukdom där det numera finns bra mediciner och som är hanterbar, jag har inte som Rachele närmast ohanterbar Cystisk Fibros. Att nämna Astma i samma mening som Cystisk Fibros det är närmast löjligt även om Rachele brukade säga att hon hade svår Astma när hon var liten för att det var lättare för omvärlden att förstå. Jämfört med Cystisk Fibros är Astma som att varje dag är glass och ballonger. Med den liknelsen så kanske alla verkligen förstår vilken hjältinna, ja till och med lejoninna Rachele är. Jag är så imponerad av tjejen.

En enorm utveckling efter bara en enda dags utbildning och träning
Vi lämnar ”fråga doktorn” och fokuserar istället på Rally. Hur gick det för Rachele i rallyspåret?
Man hinner inte allt på en enda dag. Vi började med att göra saker rätt och fokusera säkerheten i körningen. Kunde omedelbart på första diagnostiska genomkörningen konstatera att Rachele hade väldigt bra bilkontroll, ett riktigt bra grund att bygga ifrån. Rachele var en fantastisk adept som lyssnade med stora öron och tog till sig det mesta tämligen omedelbart. Jättekul! Jag är övertygad om att hon också kommer att ha stor nytta av det vi tränade på även när underlaget blir grus senare på säsongen.

En närmast osannolik förbättring.
På den 3,5 kilometer korta sträcka vi började dagen så kapade Rachele närmast ofattbara 16 sekunder, ja ni läste rätt … sexton sekunder … före och efter mina inspel. Det vill säga körde 16 sekunder snabbare efter att vi korrigerat några saker i körningen. Och för att använda hennes egna ord verifierade senare av hennes superrutinerade CoDriver Nico Arena: ”I go a lot faster but it feels a lot safer” (jag kör mycket snabbare men det känns mycket säkrare). Jag kunde bara verifiera: ”Jo, det är mycket säkrare när du gör rätt”. Och det är ju hon och inte jag som gör jobbet. Det är hennes förbättring, hennes utveckling, hennes framgång.

Väldigt roligt att konstatera att träningen också gjorde konkret nytta i tävlingen
Vi hann egentligen inte fokusera nästa steg. Det vill säga att växla in lite av den den nyfunna tryggheten och numera lite för stora marginalen i körningen till högre fart i de snabba sektionerna. Trots detta så är förbättringen i tävlingen också remarkabel. I Monte använde Rachele 136% av vinnarens tid. I Rally Sweden så räckte det med 120% trots att det är just i snabba sektioner som vi primärt har att jobba med. Och det är massor av snabb sektioner i Rally Sweden.

All denna utveckling trots att inte träning med inriktning på fart inte riktigt hanns med.
Även Racheles stora satsning har budgetbegränsningar. Från början fanns en tanke på två dagars test och utbildning men budgeten gjorde att det fick begränsas till en dag. Det är varken jag som coach eller hyran av sträckorna som är den stora kostnaden utan helt enkelt det faktum att det kostar cirka 40€, cirka 450 kronor per kilometer eller 4 500:- per mil att driva en WRC2 bil även när man äger den, dvs har köpt den för de 3-4 miljoner som den kostar inklusive all kringutrustning som man behöver för att kunna tävla den i WRC.

Här pratar vi alltså om en R5, en WRC2 bil det är en bit från VOC.
Det kan man verkligen säga. Rackarns vilken rallybil. Vilken körbarhet. Vilken fjädring. Vilka underbara diffar. Vilka bromsar. Oj vad jag skulle vilja ha råd att ha en sån här! Hur konstigt det kanske än låter så hade jag en hel del att tillföra Rachele. Jag har en ansenlig mängd timmar i diverse häftiga bilar på olika underlag på mitt samvete. Jag brukar också snabbt hitta bilens själ och hur den vill bli körd och med den erfarenheten kände jag mig faktiskt omedelbart hemma i WRC2 Cittran. Både teamet och jag siktar faktiskt på ett härligt steg två nästa år.

Hoppas att alla följer Rachele, Nico och teamet under WRC säsongen. Och att alla hejar lite extra på den stentuffa lejoninnan från Milano.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Stenbockensprinten:[Resultat]
Karlskronapokalen:[Resultat]

Publicerad: 2025-02-19 22:19






Följ påskaftonens Stenbocken Sprint.
© emotorsport.seTre åk på Himmelstalundsområdet för de 116 ekipagen i listan, det handlar om Stenbockensprinten hos Norrköpings MK traditionsenligt på Påskafton. Det körs premiär för Östergötlands RS-DM och de tre åken ger runt 7km special. Det är stor prestige att vinna klasserna, samtidigt ivrigt påhejade av meka...

Publicerad: 2025-04-18 20:09


Karlström körde hem Karlskronapokalen.
© emotorsport.seKarlskronapokalen med en sträcka tre gånger, sträckan Tombäck på 6km hos Karlskrona AK under långfredagen när Svenska SprintRallyCupen inledde året.

Gullabos Filip Karlström i Mitusibshi Mirage tog tre raka sträcksegrar under dagen och vinner rallyt totalt med 9,8 sekunder. För 4wd klassen var To...

Publicerad: 2025-04-18 16:20


Bröderna Bulacia gör storsatsning på WRC2 med Toyota.
De Bolivianska bröderna Bulacia, 24-årige storebrodern Marco och yngre brodern Bruno 22 år tog förra året ett litet steg bakåt, tävlade mer på hemmaplan efter en tidigare större stasning internationellt.

Men för 2025 laddar bröderna om, det blir en fullskalig WRC2 satsning för bröderna som kommer...

Publicerad: 2025-04-17 22:41


Fullt ös på Himmelstalundsfältet, Stenbocken Sprinten på Påskafton.
© emotorsport.seDet blev hård gallring för Norrköpings MK inför Stenbockensprinten som inleder rallysäsongen i Östergötlands RS-DM - en stor tradition på Himmelstalundsområdet på Påskafton. En sträcka på området går tre gånger vilket ger 7km special.
Ned till de maximala 120 gallrade man sig från en bit över 150 a...

Publicerad: 2025-04-17 22:30


Starkt startfält och historisk juniorsatsning när Rally-SM gästar Älmhult.
© emotorsport.seDen 2–3 maj är Rally SM tillbaka i Älmhult när Silverratten firar 60-årsjubileum. 94 ekipage är anmälda till säsongens andra SM-deltävling, där samtliga klasser bjuder på ett starkt startfält.

Extra uppmärksamhet riktas mot premiären för Junior-SM Standard – Rally-SM:s nya satsning på unga förare...

Publicerad: 2025-04-17 20:55


Annie Seel kör för Team Lexus i ökenrallyt Rally Jameel.
© Rally JameelDakarveteranen Annie Seel har signerat som officiell förare i Team Lexus för att köra i Rally Jameel, ett helt unikt ökenrally endast för damer, som körs i Jordanien och Saudiarabien 21-26 april.

Det här blir Annie Seels fjärde start i Rally Jameel, där hon segrade i första upplagan vilken kördes...

Publicerad: 2025-04-17 19:41


Fourmaux kör Portugisiska Rali Terras d´Aboboreira som WRC träning.
© Hyundai Motorsport.Den 2-3:e maj körs tredje deltävlingen i Portugisiska mästerskapet, dit skickar Hyundai Motorsport Adrien Fourmaux så han får känna på de Portugisiska grusvägarna inför kommande WRC-deltävling.

Rali Terras d´Aboboreira är rallyt som får besök av Forumaux i en Hyundai i20 N Rally1. Tio specialsträ...

Publicerad: 2025-04-17 08:36


Tom Kristensson kör Skoda i Australiska Mästerskapet.
© emotorsport.seSMK Hörbys Tom Kristensson med co-driver Andreas Johansson från Åsele MS kommer i slutet av maj att åka till Australien för att köra andra deltävlingen i Australienska Mästerskapet

Tävlingen är Forest Rally, och har sitt centrum i staden Nannup i Western Australia, ca 25 mil söder om Perth i sydv...

Publicerad: 2025-04-16 21:25


Fredagsrally med 50-talet åkare i Karlskronapokalen.
© emotorsport.seKarlskronapokalen hos Karlskrona AK inleder Svenska SprintRallyCupen, under långfredagen väntar en sträcka som körs tre gånger och ger 19,2km.

53 anmälda ses i listan över de fem klasserna, fem bilar till 4wd där Filip Karlström, Tobias Pettersson, Håkan Rönnebring, Heidi Ryrlén och Oscar Hedberg...

Publicerad: 2025-04-16 21:13


Anmälan öppen till Royal Rally of Scandinavia – deltävling tre i Rally-SM.
© Red Bull Content Pool.Rally-SM återvänder till Värmland den 29–31 maj tillsammans med EM-serien, när Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad. Nu är anmälan öppen till den tredje deltävlingen i 2025 års Rally-SM.

Tävlingen inleds med anmälan och rekognosering på onsdagen och torsdagen, innan rallyt startar med en ...

Publicerad: 2025-04-15 22:34


Tidigare nyheter:
Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv.
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
Foto från Silverspecialen.
Andervang körde hem segern i dammigt ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Jakobsson snabbast totalt i Aprilsprinten, C-förare Rosenqvist snabbast med 2wd.
Hallberg leder Rally4 klassen i Italienska Rally Regione Piemonte.
Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
Axelsson klart snabbast i Bilsport Rally Cup premiären, Rally Anderslöv.
Bäcklund körde hem Hedeängsprinten.
Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 01-03/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 24-27/04


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
Silverspecialen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Simrishamnsmixen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.