|
 Ljung vann och många försvann. PRESSRELEASE
Årets första vinterrally i Sverige, MunkforsRundan, blev en tävling där många förare fick sig en första test av materialet inför vintertävlingarna. Detta visade sig inte minst i listan över brutna från tävlingen. Hoforsföraren Per-Arne Ljung totalsegrade och han hade i alla fall koll på bilmaterialet.
Det var första tävlingen för Ljung sedan ett motorhaveri i förra vinterns säsongsavslutning med sin grupp A-preppade Mitsubishi Lancer Evo V.
– Dom frågade i besiktningen om vi hade lagt i snöskyfflarna – Jag svarade att vi inte plockat ur dom – skrattar en segerglad Ljung efter prisutdelningen.
Per-Arne kunde som totalsegrare glädjas åt både klassegerpriset, som var hela startavgiften, 1500 kr tillbaka och även ett extra totalsegerpris på 1000 kr.
Annars verkade stora delar av startfältet ha problem med materialet under den strålande vinterdagen som bjöds under MunkforsRundan. Hela 37 % av startfältet bröt tävlingen, de flesta på grund av tekniska problem. Det var idel växellåda, drivaxel, bakaxel och motorproblem i listan över brutna. En rullning och en avåkning gjorde förövrigt denna lista komplett.
Ordning på materialet hade dock Golfåkande Martin Berglund, SMK Gävle. Han bevisade än en gång att han är en av Sveriges snabbaste förare med tvåhjulsdrift och kunde köra avslappnat på de sista två sträckorna efter att många klasskollegor strulat till det på den inledande rundan på nästan fem mil. Tiden räckte till en tredje plats totalt efter totaltvåan Peter Appeskog i en Ford Escort WRC.
Hypersnabb och femma totalt i en standardbil var också Martins klubbkollega Patrick Dybeck, också han från Valbo utanför Gävle. Patrick som tidigare skådats på två hjul i Masarnas speedwaylag, vann tre av fyra sträckor och Volvo Original-klassen överlägset, före MK Rattens Tomas Oscarsson, som tog hand om andraplatsen och den fjärde sträcksegern.
Värst ibland B-förarna och äldst i startfältet var inte helt oväntat Rolf Andersson, Christinehamns MK. Rolf är 70 år ung och laddar hårt som en artonåring i skogen på jakt efter placeringar, något som resulterade i klasseger i Munkfors och hela startavgiften tillbaka.
Startavgiften tillbaka och ett extra stimulanspris på ettusen kronor fick också segraren i Ungdomsrally, David Pettersson, Falköpings MK, som övningskörde snabbast av alla i klassen från 16 år.
Kortfakta MunkforsRundan:
7 mil specialsträckor, totalt 15 mil fördelat på 4 sträckor.
Rally HQ och serviceplats: Munkfors Förenings & Konferenscenter.
Datum: 3 januari 2009.
Huvudsponsor: AB MunkforsSågar, världsledande på tillverkning av bandsågblad för livsmedel och trä.
Totalsegrare 2009: Per-Arne Ljung, Hofors MS, Mitsubishi Lancer Evo V
» Pressrelease från Munkfors MC.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
En vecka kvar av anmälan, missa inte Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
En intensiv rallytid väntar ihop med helger mitt i veckan, om en vecka - onsdagen den 20:e maj stänger anmälan för kommande deltävling i Svenska RallyCupen. Det handlar om Hällefors MK´s Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
Klubben jubilerar och ställer till med stort rally, fyra sträckor om 41km med a...Publicerad: 2026-05-13 17:51:26
Anmälningslistan släppt för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - 62 bilar i rallyt.
Sedan tidigare är namn som Eyvind Brynildsen och Martins Sesks presenterade hos MRF-teamet bland de 29 bilarna i Rally2 klassen för EM - även Frank Tore Larsen går för MRF likt förra året.
Svenskt genom Isak Reiersen och Adam Grahn kör EM-serien med JC Raceteknik där nu Tim Liljegren följer med ...Publicerad: 2026-05-13 14:21:29
Carlberg kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia med GK Door Team Sweden i Toyota GR Yaris Rally2.
Den JVM-ledande Calle Carlberg tillsamman med kartläsare Jørgen Eriksen kommer efter en tuff krasch i Portugal till start i EM-deltävlingen i Karlstad. Detta gör man tillsammans med Svenska teamet GK Door Team Sweden i deras helt nya Toyota GR Yaris Rally2.
"Detta har vi jobbat mot sedan starten...Publicerad: 2026-05-13 12:40:39
Blicken redan mot 2027 för Rally-SM med partners och kalender. I helgen avgörs Rally SM med Nyköping som centralort. Det innebär även starten för grussäsongen av årets mästerskap. Men redan nu är blicken riktad mot nästa års Rally-SM.
– Det ser riktigt spännande och lovande ut när jag tittar på de tänkbara arrangörerna för 2027, säger Jonas Kruse, Svensk Bil...Publicerad: 2026-05-13 12:38:21
Svenskar, Polacker, Italienare och Irländare - många nationer i Rally Nyköping NRC.
Rally Nyköping NRC - sidotävling för Nordiska Rallymästerskapet som kör sin andra deltävling för säsongen och går nu bredvid SM-tävlingen. Efter premiären i Norge möter nu rallyåkarna Sverige - 27 bilar och många som tar rallyt som test inför stundande EM-rally snarar än tävlande för Nordiska mäster...Publicerad: 2026-05-13 08:55:47
Försäljningen av program igång inför Rally Nyköping, lista var de säljs!
Rally Nyköping närmar sig, så nära att programmen redan börjat säljas inför helgens Rally SM start.
- Nu är programförsäljning igång på Preem i Nyköping, hälsar klubben samtidigt som de berättar om vilka mer platser som säljer.
Från och med onsdag finns program även hos övriga försäljning...Publicerad: 2026-05-13 05:53:26
Lärorik helg för Dante i Rally Vipavska dolina Leone.
I Slovenien kördes i helgen Rally Vipavska dolina Leone, Svenskt i rallyt genom Dante Johansson ihop med co-driver Theo Bergsten.
- Ja i helgen körde vi vår första tävling tillsammans med IK Sport som förberedelse inför vår säsong i ADAC Opel GSE Rally Cup. Fokus på rallyt var att lära asfaltskö...Publicerad: 2026-05-12 18:08:28
Brynildsen & Fredriksson till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i Toyota för MRF-teamet.
Eyvind Brynildsen är tillbaka i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia för att försvara sin ERC seger i tävlingen från 2025. Han byter däcktillverkare och tar plats i MRF-teamet i en Toyota GR Yaris Rally2 och med sig i högerstolen tar han Anders Fredriksson - två som plockat många titlar och framgångar...Publicerad: 2026-05-12 13:10:27
Torsdagsrally med Minigruvan - 50-talet åker om DM-serier.
En lång rallyhelg som inleds redan på torsdagen, Minigruvan hos Åtvidabergs MK med Östergötlands DM och Östergötlands RS-DM på besök. 14,2km special är vad som väntar de närmare 50-talet tävlande - men anmälan är också fortsatt öppen.
20 åkare går genom Trimmat 2wd - Magnus Johansson både för Tju...Publicerad: 2026-05-12 09:02:31
Andervang och Sofie tvåa i Björn Waldegårds Minne.
Under lördagen åkte Stig Andervang och co-driver Sofie Sjöberg Karlsson Björn Waldegård Minne - rallyt bestod av sex specialsträckor i Hyundaien.
- Tävlingen inleddes med sträckan ”Gökan” där vi öppnade starkt direkt med en sträckseger, berättar Stig.
På andra sträckan fick ekipaget ett l...Publicerad: 2026-05-12 05:53:12
|
| |