|
 Forne rallystjärnan Dick Wicksell efteranmäld till SM Veckan, möter där sonen Jimmy. PRESSRELEASE
Far och son Wicksell möts i SM-veckan, den "gamle" rallyräven Dick Wicksell, Uppsala, kunde inte hålla sig. Igår slängde han in en efteranmälan till SM-veckan i Västerås – i crosskart!
Han har provkört ett par tävlingar och bygger på lediga stunder en kart i 650cc-klassen.
– Inte hunnit med den riktigt, men Jimmys gamla träningsbil finns ju och jag ska ändå med till Västerås. Då kan jag väl sladda några varv, säger Wicksell.
Tidigt 2000-tal tillhörde han toppskiftet i tyngsta rallyklassen. Slogs med förare som svårslagne Mats Jonsson, Forshaga. Gick bra ända till SM-deltävlingen i Hässleholm 2008, då WRC-Subarun blev skrot. Kartläsare på den tiden var Niklas Fransson, tävlingsledare på torsdag.
– Niklas är driven! Och har lagt mycket energi på den här tävlingen. Ska bli kul att mötas i en helt annan roll nu!
Även på banan får Wicksell hårt motstånd. Visserligen vann han veteranklassen i årets SM-premiär, men nu blir också de yngre förarna med i samma startfält. Och där finns ingen mindre än Jimmy Wicksell, Dicks grabb. Jimmy tillhörde eliten i enduro innan han gjorde illa handen och tvingades till åtta månaders uppehåll. Efter det valde han rehabilitering i form av crosskart och kan mycket väl ta medalj i 650cc på torsdag.
– Jag borde få det jobbigt med ungdomarna och Jimmy borde vinna, men det är mycket som ska klaffa. Det är inte säkert du kommer genom startböjen med sex förare i bredd i starten!
Förra året kvalade 28-årige Jimmy in som etta i Västerås, men snurrade bort sig i finalen när regnet öste ner. Pappa Dick, född 1963, har rallysuget kvar men att driva firma med entreprenadmaskiner tar all tid i anspråk.
– Vi drar direkt från SM-veckan till enduro-SM fredag till söndag i Bollnäs. Jimmy älskar det också och förhoppningsvis har vi medalj med oss från Västerås, säger pappa Dick Wicksell.
» Pressrelease från Västerås MS.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2024-06-25 12:43
|
|
Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare.
Rally Italia Sardegna avslutat och Sebastien Ogier ihop med Vincent Landais stod överst på pallen när rallyt summerar, men det blev inga poäng på sista sträckan där en stoppsladd och backning kostade tid. Tiden rann iväg och segermarginalen blev tama 7,9 sekunder till Ott Tänak som höll trycket uppe...Publicerad: 2025-06-08 14:33
Mattias Adielsson gör efterlängtad comeback i rally, kör Polo R5 i SM-Veckan.
Den 27 juni står Mattias Adielsson återigen på startlinjen – denna gång tillsammans med Bosse Holmstrand i en GK Door Team Sweden Polo R5a, när de ger sig in i hetluften under årets SM-veckan sommar.
- Det har varit en lång och tuff väg tillbaka efter olyckan förra året. Jag kan inte säga med ...Publicerad: 2025-06-08 10:18
Från Forshaga till Ohio - ett riktigt rallyäventyr tar fart!
Medan det är lite lugnare på hemmaplan passar vi på att följa ett alldeles särskilt äventyr. För när Nicklas Jidflo, vår ordinarie co-driver i Robin Adolfssons Fiesta R5, ger sig ut på rallyresa över Atlanten tillsammans med rutinerade föraren Thomas Hansson är det självklart att Drive VXO hänger me...Publicerad: 2025-06-07 21:38
Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt.
Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC som arrangör innebar de tre proven St: Eriks, Betongstationen och Återvinningen på 8,2km som kördes två gånger.
Lunds Jörgen Lundgren i Mitsubishi Lancer EVO9 var snabbast från start och höll täten totalt av rallyt, till mål 9,6 sekunder före kl...Publicerad: 2025-06-07 18:08
Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...Publicerad: 2025-06-07 17:21
Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
Enerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.
16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...Publicerad: 2025-06-07 17:09
Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.
<...Publicerad: 2025-06-07 14:48
Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
Bilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.
I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...Publicerad: 2025-06-06 20:48
Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
Lördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.
Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...Publicerad: 2025-06-06 20:34
Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.
Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...Publicerad: 2025-06-06 18:47
|
| |