|
  Sträckinfo, publiktips och programförsäljning inför Vilda Ryd Racet. PRESSRELEASE
Sträckinformation och programförsäljning till helgens Vilda Ryd Racet.
SS1 ONE Nordic AB, 8,51 km:
Startar på en krokig byväg, som efter ett par kilometer övergår till en mindre väg med mycket sten i kanterna i ett par kilometer. För att efter ca halva sträckan återgå till byväg igen, som är något rakare än första biten. Det finns ett fint parti att titta på vid vägbytet mitt på sträckan. Fram till vägbytet mitt på sträckan har det, vad vi vet, aldrig gått tävling på detta håll, från vägbytet fram till mål gick senast för drygt 10 år sedan.
Publik rekommenderas att ta sig in från start, vägbytet mitt på eller från mål.
SS2 ICA Nära Ryd, 10,16 km:
Startar på en fin byväg som är ganska snabb, som övergår till en mindre väg efter ca 4 km som även här har mycket sten i kanterna och som är mestadels krokigt. Den mindre vägen körs det på i nästan 2 km, innan man kommer ut på en riktig Ryd-klassiker som varar hela vägen fram till mål. Detta är en kombinerad sträcka där det gått delar av alltifrån förra året till sent 1980-tal.
Publik rekommenderas att ta sig in från första vägbytet, eller vid de två vägbytena mitt på sträckan.
SS3 MPM Industriprodukter AB, 13,10 km:
Börjar på en fin byväg, som efter ca 1,5 km går in på en mindre väg som de tävlande kommer få köra på i 2,5 km innan man kommer tillbaka ut på en bredare väg igen. som är snabb och ärlig, innan det blir en ny förbindelseväg på ca 500 meter och sedan blir det en bred och fin byväg i ett par kilometer igen, och precis innan man kommer på den sista förbindelsevägen, så passerar de tävlande vår tävlingsledares gårdsplan och sedan är det nästan 2 km fin byväg hela vägen fram till mål.
Publik rekommenderas att ta sig in vid gården mitt på sträckan, eller från mål. Det finns ett fint parti att kolla på vid gården, samt för den som kan tänka sig att gå en bit mot start.
SS4 Gräventreprenad i Björkebråten AB, 7,06 km:
Hela sträckan går på en fin byväg som är en känd klassiker i Vilda Ryd-sammanhang, som gick senast förra året på samma håll.
Publik rekommenderas att ta sig in från vägbytet efter halva sträckan, det finns fina partier att kolla på båda håll från vägbytet. Ca 400 meter att gå på båda håll.
Programförsäljning som börjar lördagsmorgon:
Serveringen på Trojaskolan i Ryd från kl 07:00
ICA Nära Ryd från kl 08:00
» Pressrelease från Ryds MK.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2024-04-22 21:10
|
|
Ogier ledare efter Nevuille miss - Solberg snabb i Rally2.
Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.
Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...Publicerad: 2025-06-06 18:47
Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.
Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...Publicerad: 2025-06-06 13:40
300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
Den 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?
För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...Publicerad: 2025-06-06 10:35
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Fredagen blir en dammig historia på Sardinien när Rally Italia Sardegna inleds, sträckan Arzachena på 14km inleder dagen, följs av Berchidda på 18km och avslutar förmiddagens loop med närmare 28km långa Sa Conchedda.
Etappen startar klockan 9 med den första sträckan, tillbaka efter sex mil är man...Publicerad: 2025-06-05 18:39
Hofors MS med Enerco rallysprint under lördagen - 70-talet åkar till start.
Enerco rallysprint hos Hofors MS när Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie går ihop, tre sträckor går dubbelt och bildar 27,5km special för dem 70-talet tävlande.
Halva startfältet bildas av Trimmat 2wd, Jonas Sandgren, Antti Johannesson, Stefan Palmér och comeback för Evelina Olofsson ge...Publicerad: 2025-06-05 18:33
Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
När shakedown inför Rally Italia Sardegna avverkades under eftermiddagen kom Sebastien Ogier ut från dammet som snabbaste ekipage, 0,7 sekund bakom ses Takamoto Katsuta som delade tid med Sami Pajari.
Toyota även på fjärdeplatsen där Kalle Rovanperä finns om än på delad tid med Thierry Neuville ...Publicerad: 2025-06-05 18:18
WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
Klockan 13:01 drar Elfyn Evans iväg på första vändan över sträckan Olbia Cabu Abbas på 2,19km ute på Sardinien, sträckan går som shakedown där de tävlande gör sista testerna och justeringarna inför rallyt.
Första körningarna sker i VM tabellens ordning för att de tävlande ska få känna på sina för...Publicerad: 2025-06-04 20:23
Södras RS-serie kör vidare med lördagens Staffanstorps FestivalRace.
Staffanstorps FestivalRace ingår i Södras RS-DM när Arlövs MC och Lunds AC arrangerar ihop, tre specialprov på asfalt går två gånger och ger 16km special.
39 åkare i listan fördelade över åtta klasser där 14 går för Trimmat 2wd, Peter Holgersson och Tommy Andersson ur A-klassen. Hans-Daniel Stein...Publicerad: 2025-06-04 20:20
Loeb kör Alpine A110 Rallye GT i helgens Rallye du Chablais.
Till helgen körs Schweiziska Rallye du Chablais, 17 mil asfalt över 14 sträckor väntar. Fyra sträckor dubbelt på fredagen följs av tre sträckor två gånger på lördagen.
Det närmare 60 bilar stora startfältet i internationella tävlingen stället flera snabba namn, med nummer 1 på bilen hittar vi Seb...Publicerad: 2025-06-04 20:18
Solberg söker mer erfarenhet på Sardinien.
Efter två segrar på tre starter i rally-VM hittills den här säsongen, reser Oliver Solberg till Sardinien den här veckan för att skaffa sig erfarenhet.
Solberg har lett sin klass när han tävlat på den italienska ön två gånger tidigare, men segrarna har uteblivit. Förra året fick han inte ens star...Publicerad: 2025-06-04 20:01
|
| |