NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Tjust MK´s Göran Andersson laddar hårt med Volvo 740, en av åkarna i Trimmat 2wd.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Den 20-21:e april fylls Gnagaredalen med rally och rallycross ekipage för tävlande.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Rallybilar har sett även tidigare på banan, såväl E-Cupen som Svenska RallyCupen har avgjorts på klubbens område.
Vimmerby MS tar tempen på två favoriter inför Svenska Sprintcupens premiär i Gnagaredalen.
PRESSRELEASE

Den 20-21:e april arrangerar Vimmerby MS två deltävlingar i Svenska Sprintcupen, en cup som tidigare mest verkat i Mellansverige med arrangörer i bland annat Bollnäs, Borlänge och Västerås.

Till i år fick Vimmerby MS frågan att köra deltävling ett och två, en deltävling på lördagen och en på söndag. En kortare bana som körs en och en på tid med rally och rallycross bilar.
- Vi håller till i Gnagaredalen med omnejd, där vi känner oss säkra på att dom tävlande kommer att trivas. Intresset är större än vad vi förväntade oss, fullt startfält plus en reservlista, berättar Kjell Fransson från arrangörsklubben som också ses i startfältet med sin Renault Alpine.

Vi har tagit pulsen på ett par av förare inför premiären. Valet föll på Patrik Ekman från Oskarshamns RRC och Göran ”Lillen” Andersson, Tjust MK.
- Det är inte hemmaförare men ändå lokala får man väl säga med tanke på att det annars är många långväga deltagare, konstaterar Kjell när han går igenom anmälningslistan.

Vi inleder med Patrik Ekman som kör i den största klassen för rallycrossen, "2150" - vad har du för erfarenheter av Vimmerby MS och Gnagaredalen?
- Vimmerby har en bana man har besökt och tävlat på genom åren. Inte så mycket de sista åren dock då folkrace karriären i princip är obefintlig.
- Det blir premiär för säsongen i Vimmerby och man får svänga bort rattrosten fortast möjligt, fortsätter Patrik.

Patrik kommer med en Opel Astra G som han byggde 2017 och som fortsatt hänger med, han gillar tävlingsformen där det är kort och intensivt med små marginaler och man har allt i sina egna händer.
- Jag kollar nästan aldrig startlistan innan tävling men Skoglund och Blidberg är alltid snabba oavsett sträckning och varje tävling har alltid några uppstickare.

Vad är målsättningen när du kommer till oss för tävlande?
- Man vill alltid försöka vara med i toppen, men det är små marginaler, både tidsmässigt och däckvalet och ibland kan vädret ha oönskad inverkan. Jag hoppas på ett kanon arrangemang och ingen snö, avslutar Ekman.

I rallyklassen för trimmade bilar ser vi Göran "Lillen" Andersson som fortsätter med Volvo 740.
- Det var väldigt länge sedan, konstaterar Göran när vi frågar om hans tidigare tävlande på området samtidigt som han menar att han laddar för fullt inför årets premiär.
- Jag gillar upplägget med två tävlingar per helg, det passar hela familjen med god stämning i depån, man hjälps åt att meka och så tävlar vi på banan.

Bland konkurrenterna nämner Tjust MK föraren namn som Kennet Olsson och Mikael Lundberg, men inser att det finns många flera som är med och gör upp i toppen.
- Själv siktar jag på att göra ett bra resultat och det är så skönt att det är nära till tävling för en gång skull, avslutar Göran.

Vi kan konstatera, båda verkar satsa på den här typen av tävlingar och tillhör definitivt segeraspiranterna, varmt välkomna till Gnagaredalen den 20-21:e april!


» Pressrelease från Vimmerby MS.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2024-04-10 08:45:08






En vecka kvar av anmälan, missa inte Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.seEn intensiv rallytid väntar ihop med helger mitt i veckan, om en vecka - onsdagen den 20:e maj stänger anmälan för kommande deltävling i Svenska RallyCupen. Det handlar om Hällefors MK´s Loxam-Ramirent / Åttioåringen.

Klubben jubilerar och ställer till med stort rally, fyra sträckor om 41km med a...

Publicerad: 2026-05-13 17:51:26


Anmälningslistan släppt för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - 62 bilar i rallyt.
© emotorsport.seSedan tidigare är namn som Eyvind Brynildsen och Martins Sesks presenterade hos MRF-teamet bland de 29 bilarna i Rally2 klassen för EM - även Frank Tore Larsen går för MRF likt förra året.

Svenskt genom Isak Reiersen och Adam Grahn kör EM-serien med JC Raceteknik där nu Tim Liljegren följer med ...

Publicerad: 2026-05-13 14:21:29


Carlberg kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia med GK Door Team Sweden i Toyota GR Yaris Rally2.
© M-Sport.Den JVM-ledande Calle Carlberg tillsamman med kartläsare Jørgen Eriksen kommer efter en tuff krasch i Portugal till start i EM-deltävlingen i Karlstad. Detta gör man tillsammans med Svenska teamet GK Door Team Sweden i deras helt nya Toyota GR Yaris Rally2.

"Detta har vi jobbat mot sedan starten...

Publicerad: 2026-05-13 12:40:39


Blicken redan mot 2027 för Rally-SM med partners och kalender.
I helgen avgörs Rally SM med Nyköping som centralort. Det innebär även starten för grussäsongen av årets mästerskap. Men redan nu är blicken riktad mot nästa års Rally-SM.

– Det ser riktigt spännande och lovande ut när jag tittar på de tänkbara arrangörerna för 2027, säger Jonas Kruse, Svensk Bil...

Publicerad: 2026-05-13 12:38:21


Svenskar, Polacker, Italienare och Irländare - många nationer i Rally Nyköping NRC.
© emotorsport.seRally Nyköping NRC - sidotävling för Nordiska Rallymästerskapet som kör sin andra deltävling för säsongen och går nu bredvid SM-tävlingen. Efter premiären i Norge möter nu rallyåkarna Sverige - 27 bilar och många som tar rallyt som test inför stundande EM-rally snarar än tävlande för Nordiska mäster...

Publicerad: 2026-05-13 08:55:47


Försäljningen av program igång inför Rally Nyköping, lista var de säljs!
© emotorsport.seRally Nyköping närmar sig, så nära att programmen redan börjat säljas inför helgens Rally SM start.
- Nu är programförsäljning igång på Preem i Nyköping, hälsar klubben samtidigt som de berättar om vilka mer platser som säljer.

Från och med onsdag finns program även hos övriga försäljning...

Publicerad: 2026-05-13 05:53:26


Lärorik helg för Dante i Rally Vipavska dolina Leone.
© Dante Johansson Rally.I Slovenien kördes i helgen Rally Vipavska dolina Leone, Svenskt i rallyt genom Dante Johansson ihop med co-driver Theo Bergsten.
- Ja i helgen körde vi vår första tävling tillsammans med IK Sport som förberedelse inför vår säsong i ADAC Opel GSE Rally Cup. Fokus på rallyt var att lära asfaltskö...

Publicerad: 2026-05-12 18:08:28


Brynildsen & Fredriksson till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i Toyota för MRF-teamet.
© emotorsport.seEyvind Brynildsen är tillbaka i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia för att försvara sin ERC seger i tävlingen från 2025. Han byter däcktillverkare och tar plats i MRF-teamet i en Toyota GR Yaris Rally2 och med sig i högerstolen tar han Anders Fredriksson - två som plockat många titlar och framgångar...

Publicerad: 2026-05-12 13:10:27


Torsdagsrally med Minigruvan - 50-talet åker om DM-serier.
© emotorsport.seEn lång rallyhelg som inleds redan på torsdagen, Minigruvan hos Åtvidabergs MK med Östergötlands DM och Östergötlands RS-DM på besök. 14,2km special är vad som väntar de närmare 50-talet tävlande - men anmälan är också fortsatt öppen.

20 åkare går genom Trimmat 2wd - Magnus Johansson både för Tju...

Publicerad: 2026-05-12 09:02:31


Andervang och Sofie tvåa i Björn Waldegårds Minne.
© Team, Stig Andervang.Under lördagen åkte Stig Andervang och co-driver Sofie Sjöberg Karlsson Björn Waldegård Minne - rallyt bestod av sex specialsträckor i Hyundaien.
- Tävlingen inleddes med sträckan ”Gökan” där vi öppnade starkt direkt med en sträckseger, berättar Stig.

På andra sträckan fick ekipaget ett l...

Publicerad: 2026-05-12 05:53:12


Tidigare nyheter:
Torsdagsrally med Minigruvan - 50-talet åker om DM-serier.
Andervang och Sofie tvåa i Björn Waldegårds Minne.
Mille Johansson med årsbästa i Portugals VM-rally.
Flodin & Bergsten ser fram emot rally-SM på teamets hemmaplan - Rally Nyköping.
WRC-tabellerna efter helgens Rally de Portugal.
Foto från RC-Maskinrallyt.
Flodin tog segern i Siljasvängen.
Punkteringar både hjälpte och stjälpte Solberg i Portugal.
Solberg tvåa totalt i Rally de Portugal - Mille sexa och Calle i diket.
Tabellen för Onotade Rallyserien efter Björn Waldegårds Minne.
Pettersson snabbast i RC-Maskinrallyt - årspremiär för E-Cupen.
Siljasvängen och Rally de Portugal väntar under söndagen.
Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
Så gick det för klassikerna uppför Ånnabodabacken.
Johansson snabbast runt Götenerundan, fyra krävande sträckor.
Stavbom körde hem Björn Waldegårds Minne - Liiten i topp av 2wd.
Rally Sweden jagar förlängning av WRC avtalet, positiva signaler från WRC promotorn.
Rallyradio & WebTV tablå för Rally Nyköping.
Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
Björn Waldegårds Minne, Götenerundan & RC-Maskinrally - några av lördagens rallyn att följa.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Nässjörundan 16/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Japan 28-31/05


Onotade Rallyserien:
Enerco Malmjärn Runt 06/06


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
RC-Maskinrallyt.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Sviestadträffen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.