NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Magnus Lindqvist och Sara Ridde körde hem segern i Slottssprinten.
Hårda fajter när SverigeSerien för första gången besökte Slottssprinten.
PRESSRELEASE

Slottssprinten med sin intensiva tävling i helt fantastiska vägar och omgivningar på Ericbergs Slotts ägor öppnade för SverigeSerien att komma på besök. Stort tack till Crister Nystrand och gänget för att ni öppnade den möjligheten. SverigeSerien bjöd tillbaka med riktigt fina och täta fajter. I Elit A blev det favoritseger stavad Magnus ”Linkan” Lindqvist. I Elit B stod Tim Palmqvist pall för trycket och var snabbast. C förar klassen vanns av Arvid Larspers och bland juniorerna var det supertajt men ingen kunde till slut rå på Emil Fällman.

Säsongen i VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie tar i år semester lite senare än vanligt. Den sedvanliga julisemestern är förskjuten in i augusti. Anledningen är att superfina Slottssprinten som sedvanligt gick av stapeln mitt i juli öppnade dörrarna för serien.
Tack Slottssprinten för en fantastisk tävling och ett ännu mer fantastiskt kringarrangemang. Tyvärr satte jobbet återigen krokben för vårt eget deltagande så vi fick avundsjukt följa tävlingen från distans. Hoppas vi får till samarbetet fler år så att vi också får känna på Slottssprinten rent konkret, säger klassansvarig Roger Fransson.

Linkan omutlig i högsta elitklassen?
Inför Slottssprinten så pratades Magnus ”Linkan” Lindqvist och co-driver Sara Ridde upp som favoriter.
– Den här duon är verkligen i zonen just nu. Allt flyter på. Allt går lätt. Och segrarna kommer på rad. Bara att imponeras och att avundas dem. Det är en otroligt härlig känsla när man är där. Detta sagt så tror jag segrarna fortsätter att komma. Stort grattis Magnus och Sara. Er prestation är fantastisk och det är bara att lyfta på kepsen.

Men duon var långt ifrån fria från utmaning.
– Niklas Berglund vägledd av Henrik Pedersen skuggande dock på hyfsat behörigt avstånd i det korta rallyt. Men bakom honom var det tätt. Andras Hultström/Lisa Jonasson bara två sekunder efter och bakom dem Patrik Fredriksson/Per Wiksten en ynka tiondel efter, snacka om målfoto. En tråkig incident för dagen är att Hultström trots påpekande och utdelade dekaler valde att köra med bara delvis korrekt dekaluppsättning på bilen och därför, helt enligt våra serieregler, inte får poäng i SverigeSerien för sin inkörda tredjeplats utan får nöja sig med startpoäng. Tredjeplatspoängen går därför till duon Patrik Fredriksson/Per Wiksten.

En ytterligare reflektion.
– Kan inte lämna Elit A utan en ytterligare reflektion. Klassens Tekniske Koordinator Rickard Gustafsson gjorde med Linus Isaksson vid sin sida comeback efter långt uppehåll från körning i klassen. Så länge hans bil gick som den skulle var det en en comeback med mersmak. Andra tid på dagens första sträcka är i sanning imponerande.

Tim Palmqvist iskall i Elit B?
Innan Slottssprinten konstaterades att Elit B skulle bli jättesvårt att tippa.
– Magnus Westman ledde serien inför Slottssprinten men jag hade på känn att han inte skulle kunna hålla emot trion Tim Palmkvist/Noah Grönkvist/Daniel Jonsson. Tim kör med den personliga serie han har hittills under press, inget mer får gå fel. Det trodde jag skulle spela till Noah Grönkvists fördel. Men Palmqvist-duon Tim och Robin var iskalla rakt igenom rallyt och körde till stabil seger. Noah Grönkvist med Lucas Ivarsson Olsson vis sin sida lika stabilt in på andra plats före Daniel Jonsson vägledd av Emma Hägg på sista pallplats. I det stora hela ett utomordentligt förhandstips av klassansvarig även om det var, och ska vara, svårtippat.

Tippade Emil Huss i Cupklassen blev istället Arvid Larspers.
I C-förarklassen gick klassansvarig på pumpen gällande förhandstips.
– Jag kände mig tämligen säker på att duon Emil Huss/Jonas Holm skulle inkassera ännu en seger. Men Arvid Larspers vägledd av Jonas Larspers (pappa tror jag minsann) har simmat lite under radarn. Sedan totalsegern i Juniorklassen 2021 har vi inte sett så mycket av Larspers i större seriesammanhang. Segern i Slottssprinten visar med eftertryck att vi borde få se mer av er. Välkomna tillbaka och stort, stort grattis. Emil Huss in på andra plats och duon Lindqvist, Hampus och Jimmy in på en tredje. Måste också flika in några ord om Gabriel Banger som inledde i stor stil med att vara snabbast på SS1. Men oturen vill inte sluta att grina Gabriel i ansiktet. Den här gången var det växelföraren som gav upp. Ge inte upp Gabriel, det vänder. Och då jäklar.

Men hur gick då jämförelsen mellan SverigeSerien och omtalade VEC, den senare representerade av VEC´s ledare Ted och Katarina Malm.
– Här kan vi inte annat än att konstatera att det blev en jordskredsseger för SverigeSerien. Ted och Katarina placerade sig på en 18:e plats, fyra från slutet av de som lyckades fullfölja tävlingen i den sammanslagna C-förar klassen i VOC och GrF. Dessutom hela en minut och 45 sekunder efter segrande Arvid Larspers i denna blott cirka 2,5 mil långa tävling och detta trots jämna tider som inte skvallrar om några egentliga problem annat än tempot. Det är oceaner av tid för det profilerade paret med såväl påtalat nyttig internationell erfarenhet som från Rally Sweden Historic. Bästa GrF i klassen en enda placering framför Ted och Katarina, bara dryga sekunden snabbare. Som man brukar säga: Frågor på det?

Stenhårt i juniorklassen när Emil Fällman till sist vann.
Slottssprinten kunde stoltsera med ett riktigt fint juniorstartfält, alla utom en dessutom i VOC Mekonomen Rally bilar.
– Hårdsatsande SverigeSerie-fantomen Hugo Carlberg hade mitt fulla förtroende inför tävlingen även om jag valde att gardera med Emil Fällman och Ville Larsson. Väldigt länge såg jag också ut att få 100% rätt även på ordningen. Hugo hade tävlingen under kontroll men på den korta sista sträckan hände något, oklart om det är ett misstag eller något tekniskt men där tappade Hugo hela åtta sekunder och därmed segern med knappa två sekunder. Vinnare alltså Emil Fällman med Tobias Lindström i högerstolen för Hugo Carlberg med pappa Stefan till höger om sig och med Ville Larsson/Ralf Larsson på tredje plats.

Hur gick då striden mellan serier och klasser?
I Slottssprinten möttes förare med SverigeSerien som huvudfokus med förare som mer har fokus på SRC, det är ju alltid intressant
– Jag brukar ibland få kritik för att jag alltför enögt favoriserar vår egen klass och dess kronjuvel SverigeSerien. Men när SverigeSeriens förare möter andra seriers förare så brukar det utfalla till SverigeSerien fördel. Som när vi åker tillsammans med SM och då mot de mycket vassare (läs friare) homologerade GrF bilarnas förmodade topp då de ju kör sin serie tillsammans med SM tävlandes om ett Riksmästerskapstecken. Eller som nu då vi möter SRCs toppåkare i VOC och GrF. Ni får gärna fortsätta att kritisera mig. SverigeSerien står sig återigen väl i konkurrensen även om det, som förmodat och förutspått, är mycket tuffare mot SRCs VOC-förare än vad det är mot RM-satsande GrF-åkare. Sett som klass är det därför inga som helst frågetecken. VOC-åkarna dominerar totalt även om vi har bilar med ett striktare reglemente än GrF. Gång-på-gång kan vi konstatera, konkurrens fungerar. Hård konkurrens som det med automatik blir i en klass som samlar mer än 800 bilar formar snabba förare och co-drivers.

Nu tar SverigeSerien och även vi i organisationen lite sen semester. Vi återkommer igen inför en härlig tävling i Laxå 26 augusti. Väl mött!


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Rally Hungary:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]
Targa Florio:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2023-07-18 18:00






100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
© emotorsport.seGötene MK kör på med Götenerundan som deltävling i Mega Rally Cup, 36km special där två sträckor går dubbelt, samtidigt inbjuds regularity och de åker tre gånger på sträckorna. Rallyt i år med start och mål vid Vättlösa Bygdegård för de närmare 100 startande.

Sex deltagare genom gemensamma 4wd kl...

Publicerad: 2025-05-08 20:19


Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
© Patrik Hallberg Motorsport.Italienska Targa Florio inleds fredag förmiddag, 09:34 går första sträckan igång av de totalt åtta för dagen på 73km. Kvällens avslutning går igång vid 19:05, en kort publiksträcka på ett par kilometer.

Rallyt från Palermo går helt på asfalt, under torsdagen gick shakedown där Svenska ekipaget me...

Publicerad: 2025-05-08 20:15


Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
© Torbjörn Carlberg.Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.

Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...

Publicerad: 2025-05-08 18:56


Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.

36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...

Publicerad: 2025-05-07 22:17


Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
© emotorsport.seRally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...

Publicerad: 2025-05-07 22:14


Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
© emotorsport.seDen 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.

Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...

Publicerad: 2025-05-07 22:11


Spänning utlovas i Götenerundan.
© emotorsport.seÅrets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.

I klassen Trimmat 2WD har några intres...

Publicerad: 2025-05-06 20:35


Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
© emotorsport.sePå fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...

Publicerad: 2025-05-06 20:28


Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
© emotorsport.seTill helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.

Svenskt i startfält...

Publicerad: 2025-05-06 20:19


Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
© emotorsport.seMK Tierp med Rally Uppland är nästa deltävling för Svenska RallyCupen, rallyt körs den 24:e maj och anmälan stänger vid midnatt på söndag. Just nu 139 anmälda till rallyt men det finns gott om plats för fler på Tiern Arena.

Det väntas 57km special fördelat på sex sträckor, noterna produceras av J...

Publicerad: 2025-05-06 20:16


Tidigare nyheter:
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.
Foto från Silverratten Legends.
Hänninen tvåa på testet inför Saudiarabiens WRC final.
Foto från Silverratten, del 2 - tre av lördagens specialsträckor.
Mille sexa totalt i Rally Adriatico, tvåa i klassen för förare under 25 år.
Tom & Andreas vann Silverratten efter stabil körning.
Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.
Foto från Silverratten, del 1 från fredagens och lördagens första sträckor.
Karlsson snabbast till mål i Silverratten Legends.
Florin körde hem Eskilstunas Värmesprint.
Silverrattens SM vinnare i 2wd, Berg och Olofsson.
Följ Mille i Italienska Rally Adriatico.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM 29-31/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Silverratten, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten Legends.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.