|
 Flodin och Bergsten vann rafflande sekundstrid i Rally-SM. PRESSRELEASE
Patrik Flodin och Göran Bergsten inledde den tredje deltävlingen med ett motorstopp, men lyckades efter en rafflande sekundstrid knyta ihop säcken och tog full pott i Skilling 500 och vann därmed sin första SM-deltävling för i år.
– Det har varit ett otroligt roligt rally med en sekundfight än en gång med Fredrik Åhlin - Stort tack för det.
Patrik Flodin, Ilso MK, och Göran Bergsten, Forshaga MC, kör den här säsongen hela rally-SM i högsta klassen tillsammans med GK Door Team Sweden i teamets VW Polo GTI R5.
De inledde den förra SM-deltävlingen med en kostsam punktering. Igår inleddes den tredje SM-deltävlingen som arrangerades av Skillingaryds MK i trakterna kring Vaggeryd och den här gången fick de motorstopp i starten på första sträckan och tappade 8,2 sekunder på SM-konkurrenten Fredrik Åhlin.
– Det är lite för många sekunder med tanke på att vi kört mer eller mindre sekundlika under de inledande två SM-deltävlingarna. Jag kände nästan att jag ville ge upp igår, att det var lite för mycket tid att ta igen på dem. Men jag valde att inte se framåt utan körde bara sträcka för sträcka och försökte göra vårt bästa, säger Patrik.
Det blev än en gång en tät kamp med Fredrik Åhlin, men på tionde sträckan, av rallyts totalt femton sträckor, övertog Patrik och Göran ledningen. Inför sista sträckan ledde de med 5,3 sekunder. Sista sträckan var även en så kallad powerstage där fem extrapoäng delas ut till sträcksegaren, fyra poäng till tvåan, etc.
– Jag tog verkligen i för kung och fosterland på sista sträckan. Jag har börjat känna den bilen riktig bra nu och vågade släppa på, säger Patrik.
De vann sträckan med 6,7 sekunder och fick fem extra SM-poäng.
– De här extrapoängen kan komma och vara väldigt viktiga på slutet av säsongen, säger Patrik.
Både Patrik och Göran understryker hur kul det är att ha Fredrik Åhlin och hans co-driver Joakim Sjöberg att fightas med i år.
– Det har varit ett otroligt roligt rally med en sekundfight än en gång. Ett stort tack till Fredrik och Jocke för fighten än en gång, säger Patrik.
– Det här är något vi saknade när vi körde Volvo. Vi har verkligen längtat och sett fram emot att få ha sånna här fighter i skogen. Det har varit otroligt kul. Ett stort tack även till GK Door Team Sweden som har löst alla småproblem under resans gång, säger Göran.
De vann sin första SM-deltävling för säsongen med 12,0 sekunder och ligger i ensam SM-ledning med 75 poäng före Fredrik Åhlin på 67 poäng och trea är Albin Nordh, 53 poäng.
Nästa deltävling Rally-SM körs 18-19 augusti i Hässleholm.
» Pressrelease från Patrik Flodin.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2023-06-17 19:46:03
|
|
Neuville och Ogier gör upp i Acropolisrallyt - Mille 11:e i WRC2.
Stökig dag i EKO Acropolis Rally Greece med förseningar, kortad sträckan och en stoppad efter avåkning. Totalt sex sträckor där bara två gick dubbelt, d.v.s. fyra unika sträckor.
Neuville och Ogier i en klass för sig.
Thierry Neuville håller fortsatt ledning, Hyundai kan gå för ny seger i...Publicerad: 2026-06-27 21:42:15
Levin totalsnabbast i Sommarsprinten.
Hällefors MK med Sommarsprinten under lördagen, 40 bilar för tävlande på Sångens Motorstadion, Tony Persson i Mitsubishi öppnade bäst på första varvet följd av Andreas Levin i Nissan Sunny. De efterföljande vann Levin som säkrade totalsegern 4,5 sekunder före B-förare Johan Wendel, halvsekunden till...Publicerad: 2026-06-27 21:05:00
Tidemand, Flodin och Ingesson mästare i SM Veckan.
När Killingen tagit mål med Rally SM var det dags för 40 ekipage att ta sig vidare till SM Veckans rallyfinal. Två nya vändor för de snabbast, 10 i 4wd, 20 för 2wd och 10 i Standard.
Revansch från andraplatsen i SM tog Pontus Tidemand och Martin Holmdahl som satte sina två åk bäst, vinner 0,7 sek...Publicerad: 2026-06-27 16:39:53
Sekurab Rally SM och SM-veckan avgjorda i Rally Killingen – nya ledare och tätare titelstrider.
Rally Killingen i Kil bjöd under lördagen på både den fjärde deltävlingen i SEKURAB Rally SM och SM-veckans sprintfinaler. När dammet lagt sig hade flera mästerskap fått nya ledare, samtidigt som kampen om medaljerna hårdnat inför de två avslutande deltävlingarna.
Rally SM.
I Internatione...Publicerad: 2026-06-27 16:17:46
Patrik Flodin och Göran Bergsten är Svenska Mästare 2026!
Värmländska Kil bjöd på två separata SM-tävlingar under fredagen och lördagen. Patrik Flodin och Göran Bergsten hade svårt att hitta tempot och slutade tvåa i den nedkortade SM-deltävlingen. Men under SM-sprinten tog de revansch och knep SM-guld!
– Vilken skön revansch på den här helgen. Jäkligt...Publicerad: 2026-06-27 15:24:13
Dakarveteranen Annie Seel debuterar i regularity på Midnattssolsrallyt.
Bara två veckor efter sin uppmärksammade och framgångsrika formeldebut i historisk Formel Vee på Velodromloppet tar Dakarveteranen Annie Seel sig an ännu en ny disciplin.
När Midnattssolsrallyt körs 2–4 juli gör hon debut i Historic Regularity, en tävlingsform hon aldrig tidigare tävlat i. Seel ä...Publicerad: 2026-06-27 12:08:58
Söndagsrally med Skänningeknixen. Västra Östergötlands MK jubilerar och slog på stort för sitt asfaltrally, Skänningeknixen. Istället för vår blev det sommar när Östergötlands RS-DM tävlar. Det har ökats ut så sträckan på 8,6km körs tre gånger för dagen men intresset är skrämmande svalt, slutade på 45 bilar utöver föråkare.
Störs...Publicerad: 2026-06-27 11:04:30
Följ uppgörelsen i Thoréns i Kil Rally Killingen och SM Veckan - TV & Radio.
Lördag och avslut för fjärde deltävlingen i Rally SM för Thoréns i Kil Rally Killingen, det handlar om SS7, Skållerud som är SM-seriens enda sträcka på lördagen och halva startfältet kan efteråt styra hemåt med eller utan nya SM-poäng. Sträckan sänds live i sin helhet på webben i SVTplay - från kval...Publicerad: 2026-06-27 07:35:50
Rally Killingen, SM-Vecka, Sommarsprint och Eriksnäsbosprint bland rallyna.
En sträcka för Thoréns i Kil Rally Killingen under lördagen i Rally SM, efteråt går samma sträcka, Skållerud, dubbelt som finalåk för 40-talet tävlande i SM Veckan där medaljer delas ut av Riksidrottsförbundet fram mot 14-tiden när rallyt ska vara över.
Man kan följa resultaten för SM-seriens sju s...Publicerad: 2026-06-27 05:52:07
Sekundstrider väntar efter dramatisk inledning i Rally Killingen.
Fredagskvällen i Thoréns i Kil Rally Killingen bjöd på både dramatik och täta sekundfighter när den fjärde deltävlingen i Sekurab Rally-SM inleddes. En sträcka återstår i kampen om SM-poängen, innan medaljstriden i SM-veckan ska avgöras.
Efter en olycka på den tredje specialsträckan tvingades arr...Publicerad: 2026-06-26 21:26:35
|
| |