|
 Längberg summerar SSR 2008. PRESSRELEASE
Vi har nu äntligen gjort SM-premiär för 2008. På torsdagen genomfördes rekning av några sträckor. Dessa var både snabba och krokiga. Vissa sträckor var det mycket rullgrus på, så vi anade redan då att det skulle bli besvärligt med fäste. På kvällen besiktade vi tävlingsbilen utan bekymmer. Sedan var det dags att köra en shakedown och se att allt fungerade till belåtenhet. Vi körde 3 vändor och tyckte att det stämde perfekt. Vi beslöt oss då för att det skulle räcka och att mekarna ska få gå igenom och efterdra alla bultar för att den ska bli raceklar till start kl.14.00 på fredagen.
Fredagsmorgon, klockan 7.30 var vi beredda att fortsätta rekningen av de sista sträckorna. Årets sträckor verkade vara lite krokigare och mer utslagsgivande än 2007. Klockan 12 var vi klara, nu var det bara ladda upp med mat och dryck. Snart var det dags att åka upp på rampen för start, vi hade bestämt att öppna ganska hårt, men ändå kunna öka andra varvet på de 3 sträckor vi ska åka 2 varv på under fredagen.
SS1 - 17km, som var väldigt krokig och med mycket sten i kanten, vi tyckte inte vi fick till det riktigt, men fick 7:e tid i klassen.
SS2 - 8km, var lite snabbare och inte så svår, fick bättre flyt här. 7:e tid.
SS3 - 10km. När vi ska starta så dör nästan bilen och vi ser att vi inte får något bränsletryck, vi hackar oss fram 1 km, sedan stannar bilen. Tyvärr får vi bryta för dagen, men efter 30min så går bilen igång igen och vi kan köra ut från sträckan och till servicen.
Mekarna bestämmer sig för att plocka ur tanken och tittaöver förpumparna som är placerade längst ner i säkerhetstanken, det visar sig att det är dessa som är problemet. Bilen sätts ihop och Jocke provkör bilen kl 22 och den funkar perfekt. Vi bestämmer oss för att utnyttja ?superrally reglerna? som betyder att vi får 20 min tillägg, men kan starta igen på lördagen och se så bilen fungerar inför nästa SM.
SS7 - 9km. Hal och krokig sträcka men vi sätter en 5:e tid.
SS8 - 20km. Detta är en snabb sträcka, som innehåller allt, men det är mycket svårt med fästet, vi åker av lätt 2 ggr och tappar lite tid. 8:e tid.
SS9 - 8km Testar en annan sorts gummiblandning på däcken, sträckan är en mycket snabb sträcka men med rullgrus, vi får ingen bra känsla i bilen, men det blir en 6:e tid.
SS10 - 9km. En sträcka som är smalare och med lite ställen som är lätt att göra misstag på, vi får en 5:e tid.
SS11 - 17km Mycket snabb början, sedan riktig finlandsväg, som förlåter misstag och sedan in på lite krokigare slut. 5:e tid.
SS12 samma som SS7, byter till andra däck och har bättre känsla med bilen. Nu är sträckan utan rullgrus, får till den lite bättre nu. 5:e tid.
SS13 samma som SS9, kör med mer attack nu för att känslan i bilen är bättre. Får även här 5:e tid.
SS14 10 km, samma som början som på SS11, vi bestämmer oss för att ta i utan att riskera något, vi gör vår bästa sträcka för dagen! 9:e tid totalt och vår 6:e femte tid för dagen
Nu ser vi att vi kan hänga med lite bättre när vi åkt hela dagen. När vi kommer in till målet, så visar det sig, att trots våra 20min tillägg, så blir vi 9:a i klassen och får 4 SM-poäng, det lönade sig att kämpa hela dagen!
Jag har haft en förkylning i kroppen hela veckan, så jag har ätit piller och C-vitamin för klara att läsa noter, när vi kom i mål på sista sträckan så bröt den ut så efter målgång vart jag sängliggandes.
Nu ser vi fram mot nästa SM tävling som går 7 Juni i Karlskrona.
Vill passa på att Tacka alla som hjälpt oss genomföra SSR 2008
Rapporten skriven av Co-driver Lars Blondell.
» Pressrelease från Längberg Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2008-05-26 12:04
|
|
15-årige Carlsson åtta totalt och klasstvåa i Saaremaa Sprintralli.
Under lördagen avgjordes estniska Saaremaa Sprintralli, två snabba grussträckor med ett snitt över 100km/h gick tre gånger under dagen. I topp totalt sågs Kaspar Kasari 28 sekunder före Urvo Männamaa, Ford Fiesta Rally2 respektive Skoda Fabia Proto.
Sexa totalt återfinns Raiko Aru som med BMW 1M ...Publicerad: 2025-05-11 09:47
Fantastiskt bra dag i rallybilen, Calle och Jörgen snabbast i Junior EM.
Calle Carlberg och Jørgen Eriksen tar sex av sex sträcksegrar i Rally Ungerns lördagsetapp och leder nu med 46.2 sekunder.
- En av mina bättre dagar i en rallybil, konstaterar Calle.
Började dagen med en ordentlig push och tar direkt en rejäl ledning. Andra loopen på sträckorna tog man de...Publicerad: 2025-05-10 21:38
Nattsson snabbast totalt i Götenerundan - appendix K vinnare trea totalt.
Götene MK med Götenerundan med tävlande för Mega Rally Cup på plats, 92 deltagare exklusive fem i regularity. Rallyklasserna gjorde två sträckor dubbelt som gav 3,6 mil special - regularity tog en tredje vända över sträckorna.
Nattsson från start till mål.
Som väntat satte David Nattsson ...Publicerad: 2025-05-10 20:27
Carlberg leder stort i Junior ERC - Grahn och Hansen kör om pallen - Reiersen sexa totalt.
Rally Hungary´s första etapp är i mål, EM seriens andra deltävling med 19 mil grusvägar där första dagens sex sträckor innehöll tio mil. Italienaren Andrea Mabellini har steppat upp tempot på grus, kört hem flera sträcksegrar och toppar rallyt med 10,6 sekunder till finske Roope Korhonen.
Reie...Publicerad: 2025-05-10 19:46
Snart Borås Bil Rallysprint, rally på fina västgötavägar den 14:e juni.
Nästa deltävling för SSRC, Svenska Sprintrallycupen körs hos Toarps MK i Borås, den 14:e juni körs Borås Bil Rallysprint, 15km special med två sträckor dubbelt.
Borås Bil Rallysprint med fyra sträckor, handlar om fina västgötavägar. Det är två sträckor med dryga 7km grusvägar av blandad karaktär,...Publicerad: 2025-05-09 20:16
Nära 200 till Badhotelletrallyt, klubben beskriver sträckorna.
- Anmälan stängde med strax under 200 ekipage i listan men vi ger fler chansen att var med i Badhotelletrallyt, därför håller vi efteranmälan öppen till och med måndag klockan 18, hälsar organisationsgänget i Team Skogsåkarna.
HQ/Start presenteras av Globally Emballage, Erntec, Evexxum, Li...Publicerad: 2025-05-09 20:01
Götenerundan och Rally Hungary bland rallyna att följa.
Götenerundan med närmare 100 åkare som ger sig ut på två sträckor som körs dubbelt, det tävlas i Mega Rally Cup över de 36km special som väntar. Resultaten kan följas under dagen.
Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, även där 36km special men då tre SP som körs tre g...Publicerad: 2025-05-09 19:56
Rally Hungary igång - ekipagen genom ss1 - Grahn tvåa i Rally3 och Carlberg JEM trea.
Rally Hungary inleddes med träning, kval och shakedown, där toppade Roope Korhonen tätt följd av Andrea Mabellini. En stark start av Isak Reiersen och Stefan Gustafsson som klockade femte tid i kvalet ett par sekunder bakom snabbaste.
Reiersen fyra sekunder från ledaren efter ss1.
Under k...Publicerad: 2025-05-09 19:52
Stopp för Hallberg på ss2 i Targa Florio.
Fredagens åtta sträckor i Italienska Targa Florio är avverkade, snabbast genom är Andrea Crugnola i Citroen C3 Rally2 som leder rallyt 13,7 sekunder före Skodaföraren Giandomenico Basso. Samma märke gäller också för Simone Campedelli, Bostjan Avbelj och Robert Dapra som är topp fem.
Patrik Hallbe...Publicerad: 2025-05-09 19:39
WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
Imorgon eftermiddag inleds Rally Hungary med kvalet som sätter startpositionerna, sträckan Hajmasker används och mäter 6km. Grusvägen är både träning, kval och senare shakedown inför årets andra ERC-deltävling.
Redan klockan 11 går fria träningen igång för Rally2 klassen där resultaten kan följa...Publicerad: 2025-05-08 20:23
|
|
Tidigare nyheter:
100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
Spänning utlovas i Götenerundan.
Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.
Foto från Silverratten Legends.
Hänninen tvåa på testet inför Saudiarabiens WRC final.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |