|
 Åtta rallyåkare i Svenska Bilsportförbundets Landslag 2021. PRESSRELEASE
Tävlingarna ha så smått börjat smyga igång internationellt inom bilsporten och förbundskapten Pier Steffansson har nu tagit ut de förare som säsongen 2021 kommer representera det svenska landslaget i bilsport.
Svensk Bilsport har landslagsförare inom fem olika sportgrenar, karting, crosskart, racing, rally och rallycross och bland förarna som säsongen 2021 ingår återfinns både veteraner och nykomlingar som väntar på att få komma igång med sitt tävlande.
- Vi kommer från en konstig säsong och vi går nu in i ännu ett bilsportår där vi fortsatt inte vet riktigt vad som kommer köras, om och när det kanske tävlas. Det blir naturligtvis annorlunda för alla med de förutsättningarna. Men jag tycker att vi med 2021 års landslagsförare har fått till en bra bredd av förare som är på väg in internationellt i sina grenar till redan etablerade förare som kommer köra om guldmedaljer i sina planerade mästerskap, säger Pier Steffansson, Svensk Bilsports förbundskapten.
En av de mest meriterade förarna i årets landslag är Thed Björk som vunnit STCC men som även 2017 blev världsmästare i WTCR.
- Det känns verkligen bra att vara med. Jag fick själv bra stöd när jag var ung och på väg framåt och att nu kunna komma tillbaka och egentligen vara med för att kunna delge mina erfarenheter till de som är unga och på väg framåt idag och då inte bara när man sitter i bilen utan allt det andra runt omkring, säger Thed Björk som siktar mot ett andra mästerskapsguld i WTCR.
- Jag vann 2017 så det börjar bli dags för en ny seger nu.
Inom racingen återfinns bland annat även de båda Indy Car-förarna Marcus Ericsson och Felix Rosenqvist, men även Dino Beganovic som lever sina dagar i Ferraris egen utvecklingsakademi.
Mer i början av sin karriär är kartingförare Mathilda Olsson som nu tar klivet in i landslaget.
- Det känns väldigt roligt och det känns kul att vara en del av landslaget och spännande för den kommande säsongen. Jag tror det kommer utveckla mig mycket och att det blir lärorikt att ta del av den erfarenhet som finns från andra förare som kommer från andra sportgrenar, säger Mathilda Olsson som just nu är i de sista förberedelserna för säsongen 2021.
- Vi kommer gå in mot 2021 och hoppas vi bli ännu starkare och jag tror att det kommer bli riktigt bra när alla bitar är på plats.
De senaste åren har Sverige firat många fina framgångar internationellt inom flera olika sportgrenar, men allra mest medaljklirr har det varit inom rallycrossen med fem raka VM-guld sedan 2016. Därtill har det segrats i supportklasser och i EM. Anton Marklund vann sitt EM-guld 2017 då han under det året klev ett steg tillbaka från VM-satsningen. Efter EM-guldet har det sen åter varit fokus på VM. 2019 hade Marklund sitt bästa VM-resultat hittills med en sjunde plats där det blev en pallplats i den avslutande tävlingen i Spanien.
- Vi hade bra fart i premiären i Höljes, men sen fick vi lite mer tekniska problem med bilen och det var så tight mellan race förra året så vi kom inte till rätta med det förens det som blev sista tävlingen i Spanien där vi var på pallen och det var kul, men vi hade definitivt hoppats på mer, säger Anton Marklund som sitter i slutförhandlingar kring vad det blir han ska tävla i under 2021.
- Jag ska köra tävlingsbil i år, men exakt vad det blir är inte helt klart, men det är klart att det är rallycrossen jag brinner för och det är den jag siktar på, avslutar Anton Marklund.
Redan har Oliver Solberg gjort VM-premiär som fabriksförare för Hyundai, Dino Beganovic kört till sig pallplatser i Asiatiska Formel 3 och både Johan Kristoffersson och Timmy Hansen har testkört inför starten av den nya serien Extreme-E, så bilsportåret 2021 har smugit igång.
- Absolut är vi igång på sina ställen, men det är klart man längtar till när allt är i full rullning och vi åter kan resa mer och vara på plats under tävlingarna, avslutar Pier Steffansson.
Landslaget 2021
Rallycross
Klara Andersson
Oliver Eriksson
Kevin Eriksson
Philip Gehrman
Timmy Hansen
Kevin Hansen
Johan Kristoffersson
Anton Marklund
Isak Sjöqvist
Linus Östlund
Rally
Mattias Adielsson
Johan Johansson (kartläsare)
Tom Kristensson
Jari Liiten
Dennis Rådström
Oliver Solberg
Pontus Tidemand
Adam Westlund
Racing
Viktor Andersson
Dino Beganovic
Thed Björk
Isac Blomqvist
Andreas Bäckman
Jessica Bäckman
Marcus Ericsson
Joel Eriksson
Jimmy Eriksson
Joel Granfors
Rasmus Lindh
Linus Lundqvist
Alfred Nilsson
Felix Rosenqvist
Emil Skärås
Mikaela Åhlin-Kottulinsky
Crosskart
Oskar Andersson
Alex Gustavsson
Patrik Hallberg
Algot Hammarqvist
Isak Reiersen
Jonathan Rådström
Karting
Norton Andreasson
Alexander Dahlberg
Viktor Gustavsson
Caspian Hagman
Casper Jansson
Junior Jonsson
Mathilda Olsson
Jesper Sjöberg
Benjamin Thörnqvist
Theodor Ödmark
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2021-02-01 22:21:28
|
|
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
Söndagen dem 26/4 kör Dals MK Rally på Västeråda Handelsområde i Mellerud, BDS Sprinten som premiär i Mega Rally Cup.
Tävlingen körs i tre heat med två varv per heat, startlistor finns till försäljning vid HQ, Serviceområdet på norra delen av parkeringen.
- I år ingår tävlingen Mega Rally Cup...Publicerad: 2026-04-18 13:10:49
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Värmdö BK river igång rallysäsongen med tävlingen Prästnibblesprinten, sträckan på 2,8km körs tre gånger innan resultaten summeras och priser kan fördelas. Bara fem bilar skiljde från att nå maximala 80 bilar för söndagens tävling.
Störst är Trimmat 2wd som tar 35 av platserna för rallyt, 16 av d...Publicerad: 2026-04-18 11:40:25
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Södras RS-DM startar året med Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby under söndagen, klubben satsar nytt och kör inte bara varvlopp på industriområde utan går med en asfaltsträcka utanför orten som körs två gånger. Inne på industriområdet går varvloppet över tre varv per åk - och det körs tre gånger. ...Publicerad: 2026-04-18 08:45:06
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Rally Anderslöv, andra deltävling för Bilsport RallyCup i år, nu fyra sträckor som går dubbelt hos Trelleborgs MK. Det handlar om 37km special för lördagen och ett 60-tal tävlande och resultaten går live.
Hos SMK Örebro arrangeras Trystorpssprinten under lördagen, 40 tävlande gör upp över en strä...Publicerad: 2026-04-18 05:48:32
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
De Spanska rallyfantasterna bjöds på show när kilometern långa SS1, Cordoba SSS avgjordes i centrala staden. 26-årige tjecken Dominik Striteskyvar snabbast runt rondeller, blomkrukor och trottoarkanter när publiksträckan inledde rallyt.
JC-åkande Devine tvåa.
Halvsekunden från sträckseger...Publicerad: 2026-04-17 21:43:36
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
Trippelt Skoda när kvalet inför Rally Sierra Morena kördes vid lunchtid, Spanioren Antonio Suarez Jose toppade sträckan 0,2 sekund före Mikolaj Marczyk och POlske landsmannen Jakub Matulka som trea.
Philip Allen som fota kör på och över gränsen drar in som fyra följd av Andrea Mabellini som debut...Publicerad: 2026-04-17 19:30:55
Andervang i helgens tyska ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Säsongen är igång, senaste helgen i Holland och nu Tyskland - Stig Andervang ses i listan till helgens ADAC Roland Rallye Nordhausen. Stefanie Fritzensmeier tar plats som co-driver precis som senast i Tyskland.
Fullt med 60-talet anmälda, med R5/Rally2-bilar ses Herbert Lösch, David Tomek, Petri ...Publicerad: 2026-04-17 10:45:47
Träningstider och WebTV live från kvalet inför ERC Rally Sierra Morena.
Isak, Adam och Calle, de tre Svenska förarna i årets ERC premiär som med co-drivers försvarar de blågula färgerna i Rally Sierra Morena.
Från klockan 9:30 fredag förmiddag går sträckan Los Villares på 6,38km igång med fria träningen för Rally2 klassen, två åk som sätter startpositionen till kvale...Publicerad: 2026-04-17 08:58:18
60-talet åkare ger sig ut i lördagens Rally Anderslöv.
Störst för lördagen är Rally Anderslöv där Trelleborgs MK arrangerar, andra deltävling för Bilsport Rally Cup och det i samma område som premiären avgjordes för någon vecka sedan. Det är fyra sträckor som alla går dubbelt vilket ger 37km special. Totalt 66 tävlande, exklusive debutant och föråkare f...Publicerad: 2026-04-17 05:54:02
Missa inte anmälan till Himlabacken, årspremiär i Back SM.
Till Himlabacken och Borås MK åker Back SM åkarna den 25-26:e april, då inleds säsongen, just nu 60 anmälda, plats för fler men anmälan stänger fredag.
35 av åkarna går i de tre rallyklasserna där Mattias Adielsson, Tobias Johansson och Mats Jonsson ses bland åkarna i 4wd klassen. Andreas Levin, ...Publicerad: 2026-04-16 21:47:08
|
|
Tidigare nyheter:
60-talet åkare ger sig ut i lördagens Rally Anderslöv.
Missa inte anmälan till Himlabacken, årspremiär i Back SM.
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför ERC Rally Sierra Morena.
Mega Rally Cup dubblerar - körs samma serie virtuellt.
Fullt startfält för lördagens Trystorpssprint hos SMK Örebro.
Lördagens Preilasprinten startar Gotländska rallysäsongen.
Latvala, Semenuk, Block och Pastrana - starkt startfält i Olympus Rally.
Rekordintresse för Vilda Ryd Racet – största startfältet i en notad tävling sedan 2018 i Sydsverige!
70 ekipage till WRC Vodafone Rally de Portugal med Oliver, Mille & Calle.
Adam Grahn redo för EM-premiär i Spanien.
Inför ERC-premiären Rally Sierra Morena - tidsplan, tävlande, nyheter & viktiga länkar.
Andervang summerar helgens Zuiderzerally - vattenplaning, flygtur över dike - trea i mästerskapet!
Missa inte chansen att åka Vilda Ryd Racet, onsdag klockan 18 stänger anmälan, fåtal platser kvar.
Årets Götenerunda utmanar deltagarna - tillbaka i Folkets Park.
Bilsportförbundet förbereder för extern promotor till Rally SM 2027.
Foto från WRC Croatia Rally.
Nytt upplägg, så fördelas de fria däcken i Rally SM.
Spännande rallypremiär med Bilmånsson Rallysprint.
Viktiga lärdomar för Mille i Kroatiska WRC-rallyt.
Irländaren Devin kör ERC för Svenska JC Raceteknik.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |