|
 Göran Björklund får PR-ansvaret för Rally-SM. PRESSRELEASE
Samarbetsorganisationen bakom Rally-SM, MAS, stärker upp med professionell hjälp. Det är Göran Björklund, PR-konsult och partner på content- och PR-byrån Newsroom i Göteborg, som getts i uppdrag att ansvara för Rally-SM:s PR-/pressarbete säsongen 2019 ut. Totalt fem deltävlingar.
Detta efter att Annemo Friberg, Annemotor, avsagt sig uppdraget.
– Vi är glada över att kunna engagera Göran för mästerskapets PR-arbete. Han har förmodligen landets mest omfattande CV inom svensk och internationell motorsport-PR. Dessutom har han alltid tänkt utanför den vanliga boxen för motorsport-PR, säger Lars Mattsson, ordförande för MAS.
Newsroom är en kommunikationsbyrå med omfattande uppdrag inom fordonssektorn.
Enbart inom rally har Göran Björklund speciellt utfört PR-uppdrag åt Toyota Team Europe, Lancia Martini Racing, Camel Motorsports, Subaru-ProDrive, Renault Team Sweden, VW Motorsport Sweden, Ford M-Sport samt ett stort antal av rallysportens sponsorer såsom Clarion, Castrol, Ericsson med flera.
Tillsammans med dåvarande chefen för SVT-Sport, Remy Nilson, lade Göran grunden för TV-sändingar från Rally-SM och dagens WRC-rapportering i SVT.
Under senare år har Newsroom arbetat med att utveckla Rally Sweden till en kommersiell mötesplats även för svensk fordons- och leverantörsindustri. Detta på uppdrag av leverantörsorganisationen FKG och med stöd från Tillväxtverket.
Göran Björklund har även varit aktiv som rallyförare under 90-talet i Volvo Original Cup.
MAS-uppdraget avser att skapa publicitet som främjar svensk rallysport kring tävlande, tävlingar och övrigt relevant inför, under och efter tävlingar samt sprida detta till nationell media.
– Inledningsvis handlar det om att kvalitetssäkra och koordinera kommunikationen, att ge rally-SM en medial plattform, förklarar Göran Björklund.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-04-02 13:06:04
|
|
En vecka kvar av anmälan, missa inte Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
En intensiv rallytid väntar ihop med helger mitt i veckan, om en vecka - onsdagen den 20:e maj stänger anmälan för kommande deltävling i Svenska RallyCupen. Det handlar om Hällefors MK´s Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
Klubben jubilerar och ställer till med stort rally, fyra sträckor om 41km med a...Publicerad: 2026-05-13 17:51:26
Anmälningslistan släppt för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - 62 bilar i rallyt.
Sedan tidigare är namn som Eyvind Brynildsen och Martins Sesks presenterade hos MRF-teamet bland de 29 bilarna i Rally2 klassen för EM - även Frank Tore Larsen går för MRF likt förra året.
Svenskt genom Isak Reiersen och Adam Grahn kör EM-serien med JC Raceteknik där nu Tim Liljegren följer med ...Publicerad: 2026-05-13 14:21:29
Carlberg kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia med GK Door Team Sweden i Toyota GR Yaris Rally2.
Den JVM-ledande Calle Carlberg tillsamman med kartläsare Jørgen Eriksen kommer efter en tuff krasch i Portugal till start i EM-deltävlingen i Karlstad. Detta gör man tillsammans med Svenska teamet GK Door Team Sweden i deras helt nya Toyota GR Yaris Rally2.
"Detta har vi jobbat mot sedan starten...Publicerad: 2026-05-13 12:40:39
Blicken redan mot 2027 för Rally-SM med partners och kalender. I helgen avgörs Rally SM med Nyköping som centralort. Det innebär även starten för grussäsongen av årets mästerskap. Men redan nu är blicken riktad mot nästa års Rally-SM.
– Det ser riktigt spännande och lovande ut när jag tittar på de tänkbara arrangörerna för 2027, säger Jonas Kruse, Svensk Bil...Publicerad: 2026-05-13 12:38:21
Svenskar, Polacker, Italienare och Irländare - många nationer i Rally Nyköping NRC.
Rally Nyköping NRC - sidotävling för Nordiska Rallymästerskapet som kör sin andra deltävling för säsongen och går nu bredvid SM-tävlingen. Efter premiären i Norge möter nu rallyåkarna Sverige - 27 bilar och många som tar rallyt som test inför stundande EM-rally snarar än tävlande för Nordiska mäster...Publicerad: 2026-05-13 08:55:47
Försäljningen av program igång inför Rally Nyköping, lista var de säljs!
Rally Nyköping närmar sig, så nära att programmen redan börjat säljas inför helgens Rally SM start.
- Nu är programförsäljning igång på Preem i Nyköping, hälsar klubben samtidigt som de berättar om vilka mer platser som säljer.
Från och med onsdag finns program även hos övriga försäljning...Publicerad: 2026-05-13 05:53:26
Lärorik helg för Dante i Rally Vipavska dolina Leone.
I Slovenien kördes i helgen Rally Vipavska dolina Leone, Svenskt i rallyt genom Dante Johansson ihop med co-driver Theo Bergsten.
- Ja i helgen körde vi vår första tävling tillsammans med IK Sport som förberedelse inför vår säsong i ADAC Opel GSE Rally Cup. Fokus på rallyt var att lära asfaltskö...Publicerad: 2026-05-12 18:08:28
Brynildsen & Fredriksson till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i Toyota för MRF-teamet.
Eyvind Brynildsen är tillbaka i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia för att försvara sin ERC seger i tävlingen från 2025. Han byter däcktillverkare och tar plats i MRF-teamet i en Toyota GR Yaris Rally2 och med sig i högerstolen tar han Anders Fredriksson - två som plockat många titlar och framgångar...Publicerad: 2026-05-12 13:10:27
Torsdagsrally med Minigruvan - 50-talet åker om DM-serier.
En lång rallyhelg som inleds redan på torsdagen, Minigruvan hos Åtvidabergs MK med Östergötlands DM och Östergötlands RS-DM på besök. 14,2km special är vad som väntar de närmare 50-talet tävlande - men anmälan är också fortsatt öppen.
20 åkare går genom Trimmat 2wd - Magnus Johansson både för Tju...Publicerad: 2026-05-12 09:02:31
Andervang och Sofie tvåa i Björn Waldegårds Minne.
Under lördagen åkte Stig Andervang och co-driver Sofie Sjöberg Karlsson Björn Waldegård Minne - rallyt bestod av sex specialsträckor i Hyundaien.
- Tävlingen inleddes med sträckan ”Gökan” där vi öppnade starkt direkt med en sträckseger, berättar Stig.
På andra sträckan fick ekipaget ett l...Publicerad: 2026-05-12 05:53:12
|
| |