|
 Rallyfest i Säffle med Seffle City Motor Challenge 2019. PRESSRELEASE
Ett av målen i projektet Säffle City 2.0 är att skapa ett mer attraktivt och levande centrum i Säffle. Under ett av projektmötena med föreningslivet väcktes bland annat tanken att skapa ett motorevenemang i Säffle city. Ett motorevent som kan involvera allamotorintresserade Säfflebor.
Det ska inte bara vara renodlad rallytävling där man behöver rallylicens och rallybil utan en tävling som attraherar den motorintresserade som idag inte har någon laglig möjlighet att kunna tävla med sin bil lokalt. Säffle har en lång tradition av motorintresse och det finns bland allt ifrån ungdomar till seniorer på hög tävlingsnivå.
Säffle Motor Club tände på alla cylindrar på idén på ett nytt motorevent och snabbt växte det fram, Seffle City Motor Challenge! En tävling som kommer att genomföras inom ramen för regularity-reglementet med möjligheten att lösa en engångslicens.
Säffle Motor Club ska nästa år genomföra L-E Torph Memorial i Säffle igen då det 2019 är 30 år sedan L-E Torph, Säffle MC-föraren, tragiskt avled i samband med Monte Carlo-rallyt.
Rallyt kommer att ingå som deltävling två i Svenska RallyCupen. Cupen lockar många deltagare från hela landet och Norden. Nytt för 2019 är dock en helt ny specialsträcka och unik satsning för Sverige, en sträcka mitt i centrum av Säffle!
L-E Torph Memorial kommer att gå genom Säffles vackra landsbygd och avslutas med sträckan där även Seffle City Motor Challenge kommer att avgöras. Datum för detta är den 8 juni 2019.
Under denna dag kommer delar av Säffles centrum spärras av. Det kommer att skapas säkra publikområden där man besökare kan följa rallyt och ta del av kringarrangemangen.
I samband med dessa tävlingar är tanken att arrangera många kringevenemang i centrum, t.ex lådbilsrally, shoppingrally, pensionärsrally, rallyfilmer på Saga, korteger, torgfest m.m. för att attrahera mycket publik. Allt tillträde kommer att vara kostnadsfritt för publiken. Fordonsgymnasiet kommer att vara en självklar part i hela arrangemanget och många föreningar och företag kommer att involveras.
Tanken är att det ska bli en stor motordag i Säffle kommun för både invånare och besökare och att med Seffle City Motor Challenge kunna sätta Säffle ordentligt på kartan i ett redan rallyfrälst Värmland!
Om utvärderingen av Seffle City Motorsport Challenge med kringaktiviteter faller väl ut kan det bli ett årligt återkommande evenemang. Då finns det dock möjlighet att lägga det på annat datum under sommaren så att ännu fler besökare kan attraheras av tävlingen.
Säffle MC tillsammans med Säffle kommun
» Pressrelease från Säffle MC.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-11-23 07:55:48
|
|
En vecka kvar av anmälan, missa inte Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
En intensiv rallytid väntar ihop med helger mitt i veckan, om en vecka - onsdagen den 20:e maj stänger anmälan för kommande deltävling i Svenska RallyCupen. Det handlar om Hällefors MK´s Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
Klubben jubilerar och ställer till med stort rally, fyra sträckor om 41km med a...Publicerad: 2026-05-13 17:51:26
Anmälningslistan släppt för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - 62 bilar i rallyt.
Sedan tidigare är namn som Eyvind Brynildsen och Martins Sesks presenterade hos MRF-teamet bland de 29 bilarna i Rally2 klassen för EM - även Frank Tore Larsen går för MRF likt förra året.
Svenskt genom Isak Reiersen och Adam Grahn kör EM-serien med JC Raceteknik där nu Tim Liljegren följer med ...Publicerad: 2026-05-13 14:21:29
Carlberg kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia med GK Door Team Sweden i Toyota GR Yaris Rally2.
Den JVM-ledande Calle Carlberg tillsamman med kartläsare Jørgen Eriksen kommer efter en tuff krasch i Portugal till start i EM-deltävlingen i Karlstad. Detta gör man tillsammans med Svenska teamet GK Door Team Sweden i deras helt nya Toyota GR Yaris Rally2.
"Detta har vi jobbat mot sedan starten...Publicerad: 2026-05-13 12:40:39
Blicken redan mot 2027 för Rally-SM med partners och kalender. I helgen avgörs Rally SM med Nyköping som centralort. Det innebär även starten för grussäsongen av årets mästerskap. Men redan nu är blicken riktad mot nästa års Rally-SM.
– Det ser riktigt spännande och lovande ut när jag tittar på de tänkbara arrangörerna för 2027, säger Jonas Kruse, Svensk Bil...Publicerad: 2026-05-13 12:38:21
Svenskar, Polacker, Italienare och Irländare - många nationer i Rally Nyköping NRC.
Rally Nyköping NRC - sidotävling för Nordiska Rallymästerskapet som kör sin andra deltävling för säsongen och går nu bredvid SM-tävlingen. Efter premiären i Norge möter nu rallyåkarna Sverige - 27 bilar och många som tar rallyt som test inför stundande EM-rally snarar än tävlande för Nordiska mäster...Publicerad: 2026-05-13 08:55:47
Försäljningen av program igång inför Rally Nyköping, lista var de säljs!
Rally Nyköping närmar sig, så nära att programmen redan börjat säljas inför helgens Rally SM start.
- Nu är programförsäljning igång på Preem i Nyköping, hälsar klubben samtidigt som de berättar om vilka mer platser som säljer.
Från och med onsdag finns program även hos övriga försäljning...Publicerad: 2026-05-13 05:53:26
Lärorik helg för Dante i Rally Vipavska dolina Leone.
I Slovenien kördes i helgen Rally Vipavska dolina Leone, Svenskt i rallyt genom Dante Johansson ihop med co-driver Theo Bergsten.
- Ja i helgen körde vi vår första tävling tillsammans med IK Sport som förberedelse inför vår säsong i ADAC Opel GSE Rally Cup. Fokus på rallyt var att lära asfaltskö...Publicerad: 2026-05-12 18:08:28
Brynildsen & Fredriksson till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i Toyota för MRF-teamet.
Eyvind Brynildsen är tillbaka i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia för att försvara sin ERC seger i tävlingen från 2025. Han byter däcktillverkare och tar plats i MRF-teamet i en Toyota GR Yaris Rally2 och med sig i högerstolen tar han Anders Fredriksson - två som plockat många titlar och framgångar...Publicerad: 2026-05-12 13:10:27
Torsdagsrally med Minigruvan - 50-talet åker om DM-serier.
En lång rallyhelg som inleds redan på torsdagen, Minigruvan hos Åtvidabergs MK med Östergötlands DM och Östergötlands RS-DM på besök. 14,2km special är vad som väntar de närmare 50-talet tävlande - men anmälan är också fortsatt öppen.
20 åkare går genom Trimmat 2wd - Magnus Johansson både för Tju...Publicerad: 2026-05-12 09:02:31
Andervang och Sofie tvåa i Björn Waldegårds Minne.
Under lördagen åkte Stig Andervang och co-driver Sofie Sjöberg Karlsson Björn Waldegård Minne - rallyt bestod av sex specialsträckor i Hyundaien.
- Tävlingen inleddes med sträckan ”Gökan” där vi öppnade starkt direkt med en sträckseger, berättar Stig.
På andra sträckan fick ekipaget ett l...Publicerad: 2026-05-12 05:53:12
|
| |