|
  Jonas Kruse guidar rallypubliken åt SVT Sport. PRESSRELEASE
På torsdagskvällen inleds Rally Sweden. SVT Sport kommer att göra en mastodontsatsning på rallytävlingen med dagliga sändningar. För 15 gången är värmlänningen och forne rallyproffset Jonas Kruse expertkommentator.
Under det senaste året har Jonas Kruse varit nominerad till TV-priset Kristallen och tillsammans med kollegan Johan Ejeborg tilldelats hedersutmärkelsen Bilsport Award för sina kommentatorsinsatser inom rally, racing och rallycross i SVT. Lokalt vill även Grumsbor uppmärksamma Jonas Kruse genom att uppkalla rondellen vid Nyängen, E18/E45, efter honom och hans insatser, inte minst i SVT.
– Det är alltid en balansakt att prata motorsport eftersom det finns många noviser och minst lika många experter framför TV-apparaterna. För mig som expert är det viktigt att både förklara för de icke insatta och att tillföra expertens mervärden för dem som vill veta mer, säger 52-årige Jonas Kruse.
Jonas har en lång karriär inom bilsport och främst rally – han har varit fabriks- och testförare, stallchef och en under en period även svensk förbundskapten i rally. Han handplockades 2002 från Radiosporten till SVT Sport av dåvarande sportchefen Remy Nilsson.
– Då hade jag lagt hjälmen på hyllan samt släppt min Renault-styrning till förmån för junioren Per-Gunnar "PG" Andersson som segrade i Junior-VM två år senare, berättar Jonas Kruse som även matchat fram Patrik Sandell som juniorvärldsmästare i rally. Det var 2006.
Inledningsvis var Jonas Kruse expertkommentator i SVT:s WRC-sändningar, men med åren har uppdraget utökats med både racing och rallycross samt fördjupningar – vilket gör honom till en av de mest frekventa experterna hos SVT Sport.
– Det är nästan ett heltidsarbete, men jag arbetar alltjämt som förarinstruktör i avancerad bilkörning samt är engagerad som tränare åt IBK Skoghall i damallsvenskan i innebandy. Som tränare har jag nytta av mina år som stallchef, men också alla säsonger i dåvarande ishockeyettan i Grums färger, säger Jonas Kruse som dessutom har två vuxna döttrar inom bollsport på elitnivå – dels Fanny i innebandy, dels Fia i handboll.
– Så det är inte bara motorsport i min skalle, jag var drygt 25 år när jag valde att satsa helhjärtat på rally framför ishockey. Så här i efterhand känns det som ett korrekt beslut.
Under Rally Sweden kommer Jonas Kruse att bistå kommentatorn Stefan Klemetz och programledaren Maria Wallberg.
Naturligtvis finns det en enda avslutande fråga till Jonas Kruse – hur är de svenska segerchanserna?
– Någon svensk totalseger kan det inte bli i år, men om två år. Vi har en handfull unga talanger i rätt ålder och med rätt förutsättningar för att ta klivet upp till WRC, närmast till hands ligger Pontus Tidemand som redan visat vad han kan, svarar Jonas.
Rally Sweden 2018 inleds med en Superspecial på Färjestads Travbana på torsdagskvällen.
» Pressrelease från Jonas Kruse.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2018-02-14 16:24
|
|
Ogier ledare efter Nevuille miss - Solberg snabb i Rally2.
Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.
Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...Publicerad: 2025-06-06 18:47
Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.
Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...Publicerad: 2025-06-06 13:40
300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
Den 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?
För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...Publicerad: 2025-06-06 10:35
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Fredagen blir en dammig historia på Sardinien när Rally Italia Sardegna inleds, sträckan Arzachena på 14km inleder dagen, följs av Berchidda på 18km och avslutar förmiddagens loop med närmare 28km långa Sa Conchedda.
Etappen startar klockan 9 med den första sträckan, tillbaka efter sex mil är man...Publicerad: 2025-06-05 18:39
Hofors MS med Enerco rallysprint under lördagen - 70-talet åkar till start.
Enerco rallysprint hos Hofors MS när Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie går ihop, tre sträckor går dubbelt och bildar 27,5km special för dem 70-talet tävlande.
Halva startfältet bildas av Trimmat 2wd, Jonas Sandgren, Antti Johannesson, Stefan Palmér och comeback för Evelina Olofsson ge...Publicerad: 2025-06-05 18:33
Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
När shakedown inför Rally Italia Sardegna avverkades under eftermiddagen kom Sebastien Ogier ut från dammet som snabbaste ekipage, 0,7 sekund bakom ses Takamoto Katsuta som delade tid med Sami Pajari.
Toyota även på fjärdeplatsen där Kalle Rovanperä finns om än på delad tid med Thierry Neuville ...Publicerad: 2025-06-05 18:18
WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
Klockan 13:01 drar Elfyn Evans iväg på första vändan över sträckan Olbia Cabu Abbas på 2,19km ute på Sardinien, sträckan går som shakedown där de tävlande gör sista testerna och justeringarna inför rallyt.
Första körningarna sker i VM tabellens ordning för att de tävlande ska få känna på sina för...Publicerad: 2025-06-04 20:23
Södras RS-serie kör vidare med lördagens Staffanstorps FestivalRace.
Staffanstorps FestivalRace ingår i Södras RS-DM när Arlövs MC och Lunds AC arrangerar ihop, tre specialprov på asfalt går två gånger och ger 16km special.
39 åkare i listan fördelade över åtta klasser där 14 går för Trimmat 2wd, Peter Holgersson och Tommy Andersson ur A-klassen. Hans-Daniel Stein...Publicerad: 2025-06-04 20:20
Loeb kör Alpine A110 Rallye GT i helgens Rallye du Chablais.
Till helgen körs Schweiziska Rallye du Chablais, 17 mil asfalt över 14 sträckor väntar. Fyra sträckor dubbelt på fredagen följs av tre sträckor två gånger på lördagen.
Det närmare 60 bilar stora startfältet i internationella tävlingen stället flera snabba namn, med nummer 1 på bilen hittar vi Seb...Publicerad: 2025-06-04 20:18
Solberg söker mer erfarenhet på Sardinien.
Efter två segrar på tre starter i rally-VM hittills den här säsongen, reser Oliver Solberg till Sardinien den här veckan för att skaffa sig erfarenhet.
Solberg har lett sin klass när han tävlat på den italienska ön två gånger tidigare, men segrarna har uteblivit. Förra året fick han inte ens star...Publicerad: 2025-06-04 20:01
|
| |