|
 Hässleholms Rolf Grybb favorit vid SMK Hörbys asfaltpremiär. PRESSRELEASE
I fjorårets upplaga av SMK Hörbys populära RS-tävling Express-Specialen var det stenhårt ända in på mållinjen. Till slut kunde Svedalas Mats Lundahl vinna men med bara en tiondelsekunds marginal till Eslövs "Asfaltkung" Mats Andersson.
Nu på söndag är det dags igen för Express-Specialen och på startlinjen finns återigen Lundahl och Andersson för att göra upp om segern i premiären för RS-DM/Asfaltcup. Nu är de dock inte ensamma om målsättningen utan får sällskap av ytterligare sextio rallyåkare från Stenungsund i norr till Trelleborg i söder. Främste utmanare lär 2016-års DM och Asfaltcup-vinnare Rolf Grybb från Hässleholm bli om man får tro tävlingsledare Mia Nilsson.
- I fjor fick inte Grybb till det och blev bara sexa men efter detta var det oftast hans orange Opel som var i topp, lär bjuda tufft motstånd på söndag, tror Mia.
- Vi får inte heller glömma bort SMK Hörbys egna förare Joachim Kristiansson, Tommy Andersson och Robin Svensson som nu förhoppningsvis fått ordning på sin trilskandes Peugeot.
Andra Hörbyhopp är Jonas Hansson i B-förarnas Standard-klass som i fjor var rena rama segermaskinen och vann C-Förarcupen med bred marginal. I samma bilklass men för A-förarna är det Erik Andersson som får ses som största hoppet om hemmavinst.
I B-Förare Trimmat var i fjor Tommy Nilsson från Ystad men tävlande för SMK Hörby, ständigt med och kämpade om klassegrarna med sin för året nylackerade och nu blå Honda. Med ytterligare ett års erfarenhet blir han svårslagen och kan med sina många år från kartingen även vara med och fajtas om totalsegern.
Intressant start gör en annan hemmaförare Michael Nyström som gör comeback efter några år i rallycrossen. Michael har köpt en Opel Kadett och med denna blir han ett utropstecken på söndag.
Debut som rallyförare gör topptippade Mats Anderssons dotter Frida som i helgen får låna farfar Östens snabba Opel för att med denna ta första steget mot att kanske en dag avlösa "Kungen" och då som ny "Asfaltdrottning".
Express-Specialen bjuder på fem specialprov varav tre körs i Hörby, ett i Linderöd och så prov nummer tre ute i Röslöv vid Häglinge.
- Fina prov, lagom knixiga och som verkligen sätter förare och kartläsare på prov, hoppas Mia.
För publiken är det lätt att ta sig till specialprov ett och fyra som körs på Industriområdet inne i Hörby.
- Riktigt bra och sevärda prov, hit rekommenderar jag att publiken tar sig för en fartfylld upplevelse, säger Mia.
Tävlingen har första start klockan 10.30 och detta från Parktorget i Hörby där även den centrala serviceplatsen är belägen.
» Pressrelease från SMK Hörby.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-04-05 12:28:28
|
|
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.
I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...Publicerad: 2025-07-31 11:06:02
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.
Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...Publicerad: 2025-07-31 09:16:02
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien kör sjunde och åttonde deltävlingarna i helgen hos Strängnäs AMS, aningen svalare med 64 ekipage i listorna varav 29 bilar i rallyklasserna. Som cupen erbjuder är det ett träningsåk följt av två tävlingsåk i varje deltävling.
14 bilar i Trimmat 2wd för rallybilar, vassa namn ...Publicerad: 2025-07-31 09:04:10
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
Efter en vår fylld av intensiva tävlingar i både VM, EM och Italien är Mille Johansson och Johan Grönvall tillbaka i Junior WRC – och redo att ladda fullt i jakten på VM-guldet. Med två deltävlingar kvar ligger duon tvåa i tabellen, bara sju poäng bakom australiensaren Taylor Gill inför helgens klas...Publicerad: 2025-07-31 07:57:57
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Torsdag förmiddag dags för shakedown inför Secto Rally Finland, det är 4,12km av kända Ruuhimäki som nyttjas för ändamålet. En minut över åtta statar Ott Tänak först och följs av Elfyn Evans, Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä - första vändan går i VM tabellens ordning.
För WRC2 klassen är det v...Publicerad: 2025-07-31 06:06:53
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Bara elva dagar efter att ha säkrat sin första WRC-seger i värstingklassen i Rally Estland, återvänder Oliver Solberg till jakten på mer WRC2-framgångar i Finland.
I sin tävlingsdebut med Toyota Gazoo Racing dominerade 23-åringen tävlingen i Estland och säkrade Toyotas 100:e WRC-seger någonsin.
...Publicerad: 2025-07-30 16:25:16
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
4,12km Ruuhimäki inleder det finska VM-rallyt, Secto Rally Finland - sträckan används då som shakedown inför rallyt och startar 08:01 svensk tid under torsdagens morgon.
Först ut går man i VM tabellens ordning med Rally1 ekipagen först, följer gör WRC2 eliten där vi hittar Svenskt genom Oliver So...Publicerad: 2025-07-30 14:39:03
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.
Kullingstrofén med närmare 200 ekipage till start från Herrljunga Folkets Park på lördag, arrangör Kullings MS. De tävlande ska köra fyra specialsträckor på 47km runt Herrljunga.
För fyrhjulsdrift 16 deltagare till start, leder cupen inför helgens deltävling gör Håkan Rönnebring som har Kim Nydén t...Publicerad: 2025-07-30 11:43:03
|
| |