|
 Ford fortsätter med lyckat EcoBoost-koncept i rally-SM. PRESSRELEASE
Efter en lyckad satsning på rally 2016 fortsätter Ford Sverige att satsa vidare på den unga talangen Daniel Röjsel. Bilen är den Fiesta R2t 1.0 EcoBoost som teamet tog ett J-SM brons med ifjol, och som även vann klassen i Rally Sweden.
Med ett års erfarenhet i bagaget är planen att göra en minst lika lyckad satsning som 2016. Förutom en hel säsong i junior-SM och VM-deltävlingen på hemmaplan, Rally Sweden, kommer teamet även att köra kompletterande tävlingar för ytterligare åtråvärda resultat. Samtidigt kommer flera Ford-aktiviteter att genomföras, där bland annat Ford Performance Tour utökas till fler besök hos återförsäljarna.
Prisvinnande motor på gatan, unik i rallysammanhang
Grundversionen av Ford 1,0-liters EcoBoost-motor har vunnit utmärkelsen International Engine of the Year tre år i rad. Med sin enda blygsamma liter i cylindervolym levererar den ändå imponerande 180 hästkrafter och 250 Nm i vridmoment. Den är ett unikt inslag inom rallysporten och trots detta ändå jämförbar med konkurrenternas större 1600-cc motorer.
– Efter att ha summerat rallysäsongen 2016 tillsammans med Daniel och Nicklas i deras Fiesta R2t 1.0 EcoBoost kan vi inte vara annat än nöjda. Tanken med hela det här projektet var att hitta ett nytt sätt att marknadsföra vår prisvinnande enliters EcoBoost-motor samtidigt som vi stöttar en av Sveriges absolut främsta rallyjuniorer, och det har ju gått bättre än planerat. Nu går vi mot ett nytt spännande år med nya utmaningar, säger Johan Paananen, regionchef servicemarknad på Ford Motor Company.
Under hösten presenterades en ny version av EcoBoost-motorn vid en Go Further-mässa i tyska Köln. Våren 2018 kommer det vara den första trecylindriga motorn i världen med cylinderavstängning – en funktion som stoppar bränsletillförseln till en av bilens cylindrar vid minskat behov av exempelvis motorkraft.
Fords Performance storsatsar
Efterfrågan på prestandamodeller ökar stadigt, både i Europa och globalt. Ford Performance väljer därför att satsa på en utökad portfölj.
– Fords satsning på prestandamodeller och ökade marknadsandelar fortsätter i en stark takt. Företaget kommer att ha levererat tolv nya prestandamodeller vid slutet av 2020, säger Dave Pericak, global direktör på Ford Performance.
Fakta – Fords rally-satsning
Daniel Röjsel och teamet
Daniel Röjsel är en av Sveriges främsta unga rallytalanger. Han kör för SMK Dala Falun och har på sina tre år inom rally redan placerat sig i Sverige-toppen. Röjsel är uppvuxen med bilsport och har tidigare vunnit mästerskap i både Formel Ford och Radical.
Bakom Daniel Röjsel står hans far, Christer Steen, själv svensk mästare i rally och en av de mest ansedda inom rallysporten i Sverige i att driva och underhålla en tävlingsbil. Kartläsare är den rutinerade Nicklas Edvardsson från Stockholm.
Ford Fiesta R2t
Bilen som Ford ställer upp med i rally-SM 2017 är en Ford Fiesta R2t. Samma modell har körts i VM-sammanhang sedan 2015 och kommer 2017 att användas som enhetsbil i Junior-VM. Bilen har visat sig riktigt snabb och otroligt driftsäker.
Det unika med bilen är att motorn är den nya, trefaldigt International Engine of the Year-belönade 1,0L Ford Ecoboost. Trots att cylindervolymen är blygsam i en bil i motorsportssammanhang så levererar den lilla motorn otroliga 180 hästkrafter och mindre blygsamma 250 Nm i vridmoment. I kombination med ett otroligt effektivt chassi gör det bilen blixtrande snabb oavsett underlag. Bilen är utvecklad och byggd av M-Sport Ltd i England som bygger och tävlar i Rally-VM med Ford Fiesta RS WRC.
» Pressrelease från Ford Motor Company AB.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-01-12 12:20
|
|
Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
När shakedown inför Rally Italia Sardegna avverkades under eftermiddagen kom Sebastien Ogier ut från dammet som snabbaste ekipage, 0,7 sekund bakom ses Takamoto Katsuta som delade tid med Sami Pajari.
Toyota även på fjärdeplatsen där Kalle Rovanperä finns om än på delad tid med Thierry Neuville ...Publicerad: 2025-06-05 18:18
WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
Klockan 13:01 drar Elfyn Evans iväg på första vändan över sträckan Olbia Cabu Abbas på 2,19km ute på Sardinien, sträckan går som shakedown där de tävlande gör sista testerna och justeringarna inför rallyt.
Första körningarna sker i VM tabellens ordning för att de tävlande ska få känna på sina för...Publicerad: 2025-06-04 20:23
Södras RS-serie kör vidare med lördagens Staffanstorps FestivalRace.
Staffanstorps FestivalRace ingår i Södras RS-DM när Arlövs MC och Lunds AC arrangerar ihop, tre specialprov på asfalt går två gånger och ger 16km special.
39 åkare i listan fördelade över åtta klasser där 14 går för Trimmat 2wd, Peter Holgersson och Tommy Andersson ur A-klassen. Hans-Daniel Stein...Publicerad: 2025-06-04 20:20
Loeb kör Alpine A110 Rallye GT i helgens Rallye du Chablais.
Till helgen körs Schweiziska Rallye du Chablais, 17 mil asfalt över 14 sträckor väntar. Fyra sträckor dubbelt på fredagen följs av tre sträckor två gånger på lördagen.
Det närmare 60 bilar stora startfältet i internationella tävlingen stället flera snabba namn, med nummer 1 på bilen hittar vi Seb...Publicerad: 2025-06-04 20:18
Solberg söker mer erfarenhet på Sardinien.
Efter två segrar på tre starter i rally-VM hittills den här säsongen, reser Oliver Solberg till Sardinien den här veckan för att skaffa sig erfarenhet.
Solberg har lett sin klass när han tävlat på den italienska ön två gånger tidigare, men segrarna har uteblivit. Förra året fick han inte ens star...Publicerad: 2025-06-04 20:01
Stort intresse för SM Veckans Rallysprint i Norrköping, Hallberg i Polo R5.
Intresset är stort för SM-Veckans rallysprint, 40 platser finns till förfogande för tävlandet på Himmelstalundafältet. De två klasserna ses idag med 66 anmälda ekipage, 49 av dem i Trimmat 2wd och resterande för 4wd.
För den fyrhjulsdrivna klassen hittar vi senast anmäld Patrik Hallberg som nu sk...Publicerad: 2025-06-04 18:45
Imorgon shakedown inför Rally Italia Sardegna, följ med WebTV & Resultat.
Imorgon lagom till lunch rullar shakedown inför Rally Italia Sardegna igång, klockan 13:01 öppnar Elfyn Evans sträckan Olbia Cabu Abbas som mäter 2,19km. Sträckan går som shakedown där de tävlande gör sista testerna inför rallyt.
Evans startar först som VM ledare, han följs av åkarna i fallande s...Publicerad: 2025-06-03 22:34
Sju mil special i Drive VXO-Sprinten - asfalt och avslut i mörker väntar!
Karlskrona AK & Wäxjö MS bjuder in till Drive VXO-Sprinten – en unik rallyupplevelse på asfalt den 11 oktober!
Sju mil special!
Karlskrona Automobilklubb välkomnar rallyentusiaster från hela landet till Drive VXO-Sprinten lördagen den 11:e oktober 2025 – ett fartfyllt rallyäventyr med hel...Publicerad: 2025-06-03 22:21
Inför WRC Rally Italia Sardegna - Startfält, Tidsplan, TV-tablå och länkar.
68 ekipage går för start i Rally Italia Sardegna till veckoslutet, där väntar 32 tuffa mil special fördelat över 16 sträckor från Olbia. Shakedown vid lunchtid på torsdag följs av första specialsträckan fredag förmiddag.
12 mil om dagen.
Vid frukost går första sträckan igång, tre sträckor...Publicerad: 2025-06-03 22:11
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Rally SM.
Bakom EM-fältet i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia startade Rally SM sin tredje deltävling för året, 100 bilar gick för start där det bjöds på snabba vägar och högt tempo. Rally SM inledde under torsdagens kväll på Bråtebäcken och körde sedan EM seriens fyra sträckor per dag. Foto från några av SM...Publicerad: 2025-06-03 21:44
|
| |